Pracovní úraz a jeho dopady na zdraví a peněženku

Pracovní úraz je poškození zdraví nebo smrt způsobená nezávisle na vůli zaměstnance v souvislosti s výkonem jeho pracovních povinností. Pracovním úrazem už není úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do nebo ze zaměstnání. Věděli jste, že Českým statistickým úřadem bylo v 1. pololetí roku 2022 evidováno více než 22 tisíc pracovních úrazů? Z toho přibližně devět tisíc ve zpracovatelském průmyslu. Přibližně tři tisíce pracovních úrazů se pak stalo v oblasti oprav motorových vozidel. Minimum pracovních úrazů se pak týkalo kancelářských profesí.
Sjednat pojištění

Typy pracovních úrazů

Dalším typem je závažný pracovní úraz. Takto se označuje takový pracovní úraz, pro který byla nutná hospitalizace zaměstnance v trvání alespoň pěti dnů. Posledním typem je smrtelný pracovní úraz, kterým je poškození zdraví zaměstnance, v jehož důsledku došlo do jednoho roku k úmrtí. Jako ostatní pracovní úrazy jsou specifikovány ty, u kterých nastala pracovní neschopnost zaměstnance delší než tři kalendářní dny.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě pracovního úrazuSjednat pojištění

Rozhodnutí o pracovním úrazu

Rozhodnutí o tom, zda se jedná o pracovní úraz, je na zaměstnavateli. Pokud by v tomto ohledu došlo k dohadům mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, je možností řešit spor soudní cestou. Jiné orgány totiž v takové situaci nemohou zasahovat a uznávat nebo neuznávat, zda jde o pracovní úraz.

Odpovědnost za pracovní úraz

Odpovědnost za pracovní úraz nese zaměstnavatel. I to má ale svoje výjimky. Odpovědnosti je zaměstnavatel zproštěn například v případě, kdy pracovnímu úrazu došlo pod vlivem alkoholu nebo pokud zaměstnanec porušil pokyny a povinnosti stanovené pro výkon práce. Zaměstnavatel však musí takové pochybení zaměstnance prokázat.

Odškodnění za pracovní úraz

Kdy může náležet zaměstnancům za pracovní úrazy odškodnění? Podle závažnosti pracovního úrazu může mít zaměstnanec nárok na následující:

  •  bolestné – ve výši stanovené podle bodového hodnocení úrazu,
  • náhrada za ztížení společenského uplatnění – vyplácí se v případě trvalých následků,
  • náhrada ztráty na výdělku – nárok má zaměstnanec po celou dobu pracovní neschopnosti, případně i po návratu do zaměstnání, pokud musel být kvůli následkům pracovního úrazu přeřazen na hůře placenou pozici,
  • věcná škoda – náhrada za poškození věci, ke kterému došlo při pracovním úrazu.

Povinnosti zaměstnavatele v případě vzniku pracovního úrazu

Zaměstnavatel má povinnost zjistit příčinu vzniku pracovního úrazu. Ten je zároveň také nutné zapsat do knihy úrazů. Záznam o úrazu se zasílá stanoveným orgánům a institucím. Závažný a smrtelný úraz se musí oznámit příslušným orgánům. Zaměstnavatel by měl také podniknout takové kroky, aby se do budoucna zabránilo dalším pracovním úrazům.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě pracovního úrazuZjistit

Ohlášení pracovního úrazu

K ohlášení úrazu zaměstnance příslušným orgánům dochází vždy, pokud byl úraz vyhodnocen jako pracovní. Toto ohlášení musí být provedeno bez zbytečného odkladu, a to telefonicky, e-mailem nebo prostřednictvím datové schránky. O všech pracovních úrazech, v jejichž důsledku byl zaměstnanec v pracovní neschopnosti delší než tři dny, je nutné vyhotovit záznam, který se také zasílá stanoveným orgánům a institucím.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při pracovním úrazuZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení