Co dokáže stres a jeho dopady na zdraví a peněženku

Stres je takový stav, kdy je lidské tělo vystaveno mimořádným podmínkám neboli stresorům. Jedná se o kombinaci nepříznivých krátkodobých nebo dlouhodobých vlivů na organismus, které vyvolávají příslušnou stresovou reakci. Spouštěčem stresu může být nějaká nepříjemná situace, která je spojena s psychickou zátěží. Typický je například stres z práce, ze školy nebo v mezilidských vztazích. Stres ovšem může být do jisté míry i prospěšný. Slouží totiž jako obranná reakce a pomáhá člověku vyrovnat se s obtížnou situací.
Sjednat pojištění

Druhy stresu

Stres může být akutní nebo chronický. Akutní stres je krátkodobý a vzniká například v důsledku dopravní nehody, živelné pohromy nebo úmrtí blízkého člověka. Pro tento druh stresu je typické rychlé zvýšení emočního napětí.

Chronický stres je dlouhodobý. Jedná se o déletrvající působení jednoho nebo více stresových faktorů. Při tomto typu stresu dochází k poruchám psychických funkcí a chování. 

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Fáze stresu

Stres má několik fází - akutní fáze, fáze odolnosti a fáze vyčerpání. Akutní fáze je alarmovou fází, kdy se člověku začínají potit ruce a bušit srdce. Jde o prvotní reakci, kterou člověk ve stresu zažívá nejčastěji.

Ve druhé fázi, fázi odolnosti už tělo na stresovou situaci tolik nereaguje. Člověk se snaží danou situaci řešit a přizpůsobit se. Tato fáze může trvat několik týdnů až měsíců. Pokud se člověk podaří stresoru odolat, nastává navrácení do klidového režimu. V opačném případě přichází fáze vyčerpání. Během této fáze nefungují obranné mechanismy a člověk již není schopen normálně fungovat.

Psychické dopady stresu

Co dokáže stres? Mezi psychické následky stresu patří především úzkosti, deprese, podrážděnost, poruchy koncentrace, pokles sebedůvěry, nerozhodnost a problémy se spánkem.

Dlouhodobé potíže mohou vyústit dokonce i v trvalejší psychické poruchy ze stresu, stresové poruchy a trvalé změny osobnosti.

Fyzické dopady stresu

Mezi fyzické dopady stresových situací patří například únava ze stresu, bolest na hrudi ze stresu, nevolnost, bolesti hlavy a migrény. Typická může být i dušnost ze stresu nebo bolest krku ze stresu. Výjimkou nejsou ani závratě ze stresu, které spolu s motáním hlavy mohou být příznakem stresu.

Následky dlouhodobého stresu

Chronický dlouhodobý stres může mít na lidské zdraví dopady v podobě obezity, zažívacích potíží, srdečních onemocnění, duševních poruch, a dokonce i rakoviny. Stres a rakovina spolu úzce souvisí. Stres sice není uznávanou příčinou rakoviny, existují ovšem doklady o tom, že stres má na vývoj některých typů rakoviny vliv.

Závěrem

Stres je přirozenou odpovědí organismu na podněty nebo situace z vnějšího i vnitřního prostředí člověka. Jedná se o nepříjemný stav těla a duše, který doprovázejí příznaky, jako je například pocení rukou, bolesti hlavy, motání hlavy a závratě nebo problémy se spánkem.  

Zatímco krátkodobý stres může být i prospěšný, dlouhodobé prožívání stresu může mít naopak neblahé dopady na fyzické i psychické zdraví.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok Zjistit

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení