Co dokáže stres a jeho dopady na zdraví a peněženku

Stres je takový stav, kdy je lidské tělo vystaveno mimořádným podmínkám neboli stresorům. Jedná se o kombinaci nepříznivých krátkodobých nebo dlouhodobých vlivů na organismus, které vyvolávají příslušnou stresovou reakci. Spouštěčem stresu může být nějaká nepříjemná situace, která je spojena s psychickou zátěží. Typický je například stres z práce, ze školy nebo v mezilidských vztazích. Stres ovšem může být do jisté míry i prospěšný. Slouží totiž jako obranná reakce a pomáhá člověku vyrovnat se s obtížnou situací.
Sjednat pojištění

Druhy stresu

Stres může být akutní nebo chronický. Akutní stres je krátkodobý a vzniká například v důsledku dopravní nehody, živelné pohromy nebo úmrtí blízkého člověka. Pro tento druh stresu je typické rychlé zvýšení emočního napětí.

Chronický stres je dlouhodobý. Jedná se o déletrvající působení jednoho nebo více stresových faktorů. Při tomto typu stresu dochází k poruchám psychických funkcí a chování. 

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Fáze stresu

Stres má několik fází - akutní fáze, fáze odolnosti a fáze vyčerpání. Akutní fáze je alarmovou fází, kdy se člověku začínají potit ruce a bušit srdce. Jde o prvotní reakci, kterou člověk ve stresu zažívá nejčastěji.

Ve druhé fázi, fázi odolnosti už tělo na stresovou situaci tolik nereaguje. Člověk se snaží danou situaci řešit a přizpůsobit se. Tato fáze může trvat několik týdnů až měsíců. Pokud se člověk podaří stresoru odolat, nastává navrácení do klidového režimu. V opačném případě přichází fáze vyčerpání. Během této fáze nefungují obranné mechanismy a člověk již není schopen normálně fungovat.

Psychické dopady stresu

Co dokáže stres? Mezi psychické následky stresu patří především úzkosti, deprese, podrážděnost, poruchy koncentrace, pokles sebedůvěry, nerozhodnost a problémy se spánkem.

Dlouhodobé potíže mohou vyústit dokonce i v trvalejší psychické poruchy ze stresu, stresové poruchy a trvalé změny osobnosti.

Fyzické dopady stresu

Mezi fyzické dopady stresových situací patří například únava ze stresu, bolest na hrudi ze stresu, nevolnost, bolesti hlavy a migrény. Typická může být i dušnost ze stresu nebo bolest krku ze stresu. Výjimkou nejsou ani závratě ze stresu, které spolu s motáním hlavy mohou být příznakem stresu.

Následky dlouhodobého stresu

Chronický dlouhodobý stres může mít na lidské zdraví dopady v podobě obezity, zažívacích potíží, srdečních onemocnění, duševních poruch, a dokonce i rakoviny. Stres a rakovina spolu úzce souvisí. Stres sice není uznávanou příčinou rakoviny, existují ovšem doklady o tom, že stres má na vývoj některých typů rakoviny vliv.

Závěrem

Stres je přirozenou odpovědí organismu na podněty nebo situace z vnějšího i vnitřního prostředí člověka. Jedná se o nepříjemný stav těla a duše, který doprovázejí příznaky, jako je například pocení rukou, bolesti hlavy, motání hlavy a závratě nebo problémy se spánkem.  

Zatímco krátkodobý stres může být i prospěšný, dlouhodobé prožívání stresu může mít naopak neblahé dopady na fyzické i psychické zdraví.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok Zjistit

Další články

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení