Zlomenina kosti a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s omezenou hybností končetiny nebo její nepřirozenou polohou a nemožností ji zatížit nebo na ni přenést váhu? Pak je možné, že jste utrpěli zlomeninu kosti. Náklady na léčbu tohoto poranění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady zlomenin kostí minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento úraz kryje.
Sjednat pojištění

Co je zlomenina kosti

Zlomenina kosti je zranění, ke kterému dochází nadměrnou silou působící přímo či nepřímo na kost. Zlomenina může probíhat jak dlouhou částí kosti, tak i koncovou částí příkloubní a může být jednoduchá, únavová, tříštivá nebo otevřená.

Jednoduché zlomeniny jsou stavy, během kterých se kost jednoduše zlomí a nepronikne kůží. Otevřená zlomenina stehenní nebo holenní kosti je stav, kdy konce zlomené kosti prorazí kůži. Tříštivá zlomenina stehenní nebo holenní kosti jsou takové zlomeniny, které tvoří více úlomků kostí, a to zpravidla dva nebo tři, ale někdy i více.

Únavová zlomenina vzniká nadměrným přetěžováním kosti v kombinaci s nedostatečnou regenerací. Tyto zlomeniny vznikají na nosných kostech končetin (stehenní, lýtková, pažní) a na záprstních kůstkách nohy. Častá bývá únavová zlomenina nártní kosti, která nepatří mezi klasické zlomeniny, ale jde o mikrozlomeninu, která se vytváří delší dobu, a to i několik měsíců.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak ke zlomenině kosti dochází

Příčinami zlomenin kosti jsou nejčastěji autonehody, pády, ale i úrazy na snowboardu, lyžích, koloběžce či trampolíně. U starších lidí nebo osob s osteoporózou může zlomeninu způsobit i obyčejný pád.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření a diagnostikování zlomenin kostí se provádí na chirurgickém oddělení, a to především na základě rentgenového vyšetření, které zlomeninu potvrdí, nebo vyloučí.

Nejvíc ohrožená místa

Mezi jednu z nejčastějších zlomenin patří fraktury dolní části předloktí. Poměrně častá je i zlomená stehenní kost nebo také zlomenina loketní kosti. Během sportovních aktivit dochází často ke zlomeninám klíční kosti. V takovém případě je namístě fixace klíční kosti. Pokud jde o to, jak dlouho se zlomenina klíční kosti hojí, léčba trvá v rozmezí 4–6 týdnů.

Ničím neobvyklým není ani zlomená lýtková kost. Tento typ zlomenin zahrnuje zlomeniny vnějšího kotníku, zlomeniny těla lýtkové kosti nebo také únavové zlomeniny. Zlomená křížová kost se zřídka objevuje v těhotenství. Únavová zlomenina křížové kosti patří mezi vzácné komplikace období těhotenství nebo po porodu.

Zlomená lícní kost patří mezi zlomeniny obličejového skeletu. Léčba tohoto typu zlomeniny může být konzervativní nebo chirurgická.

Prevence zlomenin kosti

Mezi preventivní opatření patří především opatrnost při vykonávání sportovních a jiných pohybových aktivit. Zároveň také pravidelná fyzická aktivita výrazně snižuje riziko vzniku zlomenin, a to i ve vyšším věku.

Vhodné je užívání potravinových doplňků zlepšujících stav kostí (např. vitamín D, vápník nebo vitamín K2).

Jak zlomeninu poznáte

Zlomeniny kosti jsou nejčastěji spojeny s těmito příznaky:

  • silná bolest
  • otok
  • hematom

Pacienti se zlomeninami mohou být při vykonávání běžných činností na několik týdnů odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba zlomenin

Léčba zlomenin kostí může být konzervativní nebo chirurgická. Základem úspěšné léčby je klid na zhojení a fixace. V některých případech je nutné kosti srovnat během chirurgického zákroku. V průběhu léčby může být někdy sádra vyměněna za ortézu. Po sundání sádry či ortézy je nutná rehabilitace pod dohledem zkušeného fyzioterapeuta, používá se i rázová vlna nebo balneoterapie. Pro správné hojení je vhodná strava bohatá na bílkoviny, vitamín C, kolagen a vápník.

Pokud jde o to, jak dlouho srůstá zlomená kost, nejčastěji se doba léčby pohybuje v rozmezí 4–6 týdnů podle závažnosti zlomeniny.

Poměrně časté bývá i odvápnění kostí po zlomenině. V takovém případě je namístě užívání doplňků stravy s obsahem vápníku. Smysl má i jeho kombinace s vitamínem K2, který podporuje ukládání vápníku v kostech a předchází nežádoucímu ukládání vápníku v cévách.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě zlomenin bývá člověk na nějakou dobu vyřazen z pracovní činnosti a přichází tak o plat ve výši, na kterou byl doposud zvyklý.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při zlomenině kostiZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení