Osteoporóza a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s častými zlomeninami obratlů nebo krčku stehenní či pažní kosti? Trápí vás prudké bolesti zad? Pak je možné, že patříte mezi 7–10 % populace postižené osteoporózou. Tato choroba nejvíce ohrožuje lidi ve věku 50–70 let, u nichž na národní úrovni výskyt dosahuje 30–50 %. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat i do vyšších částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady osteoporózy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je osteoporóza

Osteoporóza je onemocnění, kterému se také přezdívá „zloděj kostí“. V podstatě se jedná o řídnutí kostí a jde o jedno z nejčastějších onemocnění kostí. Je to chronické onemocnění kostry. Důsledkem osteoporózy pak jsou nejčastější zlomeniny, které mohou vzniknout i při banálních úrazech. Ke zlomeninám dochází především v oblasti paže, předloktí, obratle nebo kyčle. 

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě osteoporózySjednat pojištění

Jak osteoporóza začíná

Osteoporóza začíná velmi pozvolna a nenápadně a často tento proces nedoprovází vůbec žádné příznaky, takže se většinou na správnou diagnózu přijde až s nějakou zlomeninou bez velkého zapříčinění. V pozdějších stádiích se pak přidávají nejrůznější příznaky, jako jsou například silné bolesti zad nebo výrazné snížení výšky pacienta (o 10 cm a více), dále také výraznější zakřivení páteře.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování osteoporózy probíhá na základě provedeného rentgenového či ultrazvukového vyšetření. Rentgen ovšem dokáže osteoporózu odhalit až v případě, kdy úbytek kostní hmoty přesáhl jednu třetinu. Lze také provést speciální vyšetření, které určí konkrétní množství minerálů a hustotu kostní tkáně. Zároveň je na místě provést i odběry krve.

Kde nemoc útočí

Nemoc napadá všechny kosti v těle. V těch dochází k úbytku kostní hmoty. Nejčastěji jsou pak v důsledku osteoporózy ke zlomeninám náchylnější oblasti paží, stehen, předloktí a kyčlí. Časté jsou i zlomeniny tzv. krčku. 

Prevence osteoporózy

Základním preventivním opatřením je strava bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály a konzumace alkoholu v rozumné míře. To samé platí i s kouřením. Důležitým vitamínem pro zdraví kostí je vitamín D a vápník. Riziková je i nadměrná konzumace kávy. Vyplatí se také omezit přísun cukru a soli ve stravě. Dalším preventivním opatřením je pravidelný pohyb, ideální je svižná chůze. Více ohroženi osteoporózou jsou příliš hubení lidé.

Průběh onemocnění

Osteoporóza většinou přichází bez jakýchkoliv jiných příznaků, a tak prvním varovným signálem mnohdy bývá až zlomenina, která může upozornit na řídnutí kostí. Později se může objevit ostrá bolest v zádech nebo mohou pacienta varovat zlomeniny bez nějakého většího zapříčinění. Často bývá osteoporóza odhalena i během rentgenu zubů. 

Mezi komplikace osteoporózy patří časté zlomeniny, závažné zlomeniny krčku a zlomeniny míšních obratlů, které mohou vyústit dokonce až k poškození míšních nervů. Zakřivení páteře pak může vést k obtížnějšímu dýchání. 

Léčba osteoporózy

V případě, že je osteoporóza diagnostikována v počátečním stádiu, doporučí lékař režimová opatření a zlepšení stravovacích návyků. V pozdějším stádiu pak lékaři předepisují léky podporující tvorbu kostní hmoty, vhodné jsou i speciální tablety s obsahem vápníku. Ženy procházející menopauzou mohou zvážit hormonální léčbu, která kromě důsledků osteoporózy zmírňuje i příznaky menopauzy.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě osteoporózySjednat pojištění

Světový den osteoporózy

20. říjen byl stanoven jako Světový den osteoporózy.

Výskyt a statistiky

Osteoporóza postihuje častěji ženy než muže. Rizikovými faktory je výskyt osteoporózy v rodině, nesnášenlivost mléčných výrobků nebo sedavé zaměstnání. Ve věku nad 50 let onemocní osteoporózou každá 3. žena a každý 5. muž. Ve věku nad 70 let je to pak každá druhá žena. U žen bývá spouštěčem nízká hladina hormonů po menopauze. U mužů zároveň nebývá onemocnění tak vážné, protože mají obecně větší hustotu kostí. Trend výskytu osteoporózy v populaci výrazně stoupá, což je na jedné straně podporováno moderním stylem života a na straně druhé zvyšujícím se průměrným věkem v populaci. Osteoporóza dokonce zvyšuje úmrtnost během 5 let až o 20 %. 

S náklady na léčbu umíme pomoci

V pozdějším stádiu mohou pacienti s osteoporózou trpět výraznými bolestmi, což může znemožňovat výkon zaměstnání. Řešením je pak neschopenka, a tím pádem i snížení příjmu a pokles životní úrovně. 

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při osteoporózeZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení