Jak doplnit energii

Lidské tělo neustále spotřebovává energii. Udržování dobré úrovně energie pro zdraví a pohodu má velký význam pro fyzické i psychické zdraví člověka. Energie hraje důležitou roli pro fungující imunitu, harmonizovanou psychiku i myšlení. Energie je nezbytná jak pro fyzický pohyb nebo manuální práci, tak pro klíčové fyziologické funkce, jako je správné fungování důležitých orgánů. Naši energetickou úroveň ovlivňují nejrůznější faktory, jako je například strava, spánek, fyzická aktivita nebo také stres.
Sjednat pojištění

Faktory ovlivňující energetické hladiny

Energetické hladiny jsou ovlivňovány nejrůznějšími faktory:

 1. Stravovací návyky – jídelníček výrazně ovlivňuje hladinu energie během celého dne.
 2. Fyzická aktivita – pravidelná fyzická aktivita dodává lidskému organismu nejen potřebnou sílu, ale také energetický impuls.
 3. Spánek – kvalita spánku se odráží v hladině energie. I když občasné ponocování příliš neuškodí, dlouhodobé problémy se spánkem mohou mít nepříznivý vliv na zdraví člověka.
 4. Stres – zvýšená úroveň stresu dokáže během dne velmi rychle vyčerpat energii. Z toho důvodu je vhodné zařadit nejrůznější relaxační techniky.
 5. Hormonální výkyvy – nejrůznější výkyvy hormonů, způsobené například menstruací, menopauzou nebo těhotenstvím, se mohou negativně podepsat na energii a únavě.
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Důležitost spánku pro doplnění energie

Kvalitní spánek hraje důležitější roli, než si myslíme. Pomáhá efektivně přispívat k obnově energie. V této souvislosti je nejdůležitější 3. a 4. fáze spánku nazývaná NREM.

Mezi nejčastější důsledky krátkodobého nedostatku spánku patří:

 • ospalost
 • podrážděnost
 • prodloužení reakčního času
 • zhoršení paměti, úsudku a pozornosti

Závažnější důsledky má dlouhodobý nedostatek spánku:

 • zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí, cukrovky, rakoviny nebo demence
 • oslabení imunitního systému
 • poruchy a výkyvy nálad
 • zhoršení paměti
 • snížení výkonnosti

Výživa a energie

Energetické hladiny jsou ovlivňovány i stravovacími návyky. Jídelníček, který obsahuje příliš mnoho rafinovaných cukrů, má za následek nestabilní hladinu cukru v krvi, a tím pádem i únavu. K tomu, aby byla energetická hladina v normálu, je důležitá vyvážená strava s dostatečným přísunem bílkovin a vlákniny. Důležitou roli hraje i pravidelná hydratace organismu. Dostatečné množství vody v těle je nezbytné k tomu, abyste se cítili plní energie a svěží. Denně byste proto měli vypít 2–3 litry tekutin, přičemž konkrétní doporučený objem se odvíjí od aktuální hmotnosti člověka.

Pohyb a fyzická aktivita

Sedavý životní styla nedostatečná fyzická aktivita se negativně podepisují na stavu energie i na celkovém zdraví. Pravidelné cvičení a fyzická aktivita se podílejí na zvýšení energie, stejně jako na zlepšení celkové kondice. Jakákoliv pohybová aktivita totiž zvýší příliv energie i dobré nálady. Působí totiž blahodárně na lidskou psychiku.

Správa stresu a relaxace

Naučte se bojovat se stresem pomocí účinných technik, které vám pomohou s doplněním energie a předcházením únavě. Mezi osvědčené zabijáky stresu patří:

 • aktivní pohyb
 • vyvážená strava
 • jóga a meditační cvičení
 • relaxační dechové cvičení
 • procházka v přírodě
 • antistresová masáž
 • najít si čas sami na sebe
 • poslech relaxační hudby
 • přepnutí ze stresové situace a soustředění se na něco jiného

Význam pravidelných zdravotních kontrol

Prevence je důležitou součástí péče o lidské zdraví. Proto by člověk ani v případě, že se cítí zdráv a svěží, neměl zapomínat na preventivní prohlídky, které hrají důležitou roli i v oblasti udržování optimální energetické hladiny. Díky preventivním prohlídkám můžete odhalit nejrůznější onemocnění, která vám ubírají na energii, a bude tak snadnější zaměřit se na efektivní řešení tohoto problému. Preventivní prohlídky vám také umožní zavčasu odhalit závažnější onemocnění v takovém stádiu, kdy jsou ještě léčitelná.

Role životního pojištění v podpoře energetického zdraví

V oblasti podpory energetického zdraví má důležitou funkci i životní pojištění. Správně nastavená životní pojistka totiž pomůže s pokrytím nákladů spojených se zdravotní péčí, která přispívá k udržení energie a celkového zdraví. Ušetříte tak za náklady na léčbu a péči v případě dlouhodobé nemoci, vážného úrazu nebo dalších podobných komplikací, které může život přinést.

Případové studie o implementování změn v životě

Paní Monika (65 let)

Permanentní únava se odrážela na pracovním výkonu paní Moniky. Díky personalizovanému plánu získala opět mnohem více energie. Základním krokem byla úprava stravovacích návyků a také preventivní zdravotní vyšetření, jež odhalilo například první známky metabolického syndromu, který by v případě neřešení mohl způsobit závažné zdravotní komplikace. Zdravotní testy odhalily i těžkou intoxikaci rtutí způsobenou častým konzumováním tuňáka. Díky změně stravy a provozováním relaxačních technik na minimalizování stresu paní Monika dosáhla výrazného nárůstu energie, zlepšení koncentrace a myšlení, kvalitnějšího spánku i zlepšení imunitního systému.

Závěrem

Energie v rovnováze je velmi důležitá pro zachování fyzického a psychické zdraví. Dostatek energie je klíčový pro fungování orgánů, vytvoření dostatečné imunity a má vliv i na výkonnost člověka, paměť a koncentraci. Na úbytku energie se podílí mnoho faktorů, jako jsou stravovací návyky, fyzická aktivita, spánek, stres a další. Základním krokem k energetické rovnováze je proto strava bohatá na vitamíny, minerály, vlákninu, bílkoviny a zdravé tuky, dostatečná hydratace, kvalitní a plnohodnotný spánek a předcházení stresu.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Životní styl

Tipy a triky, pro biohacking

Zajímá vás, co je biohacking, o kterém se v poslední době tolik mluví? Biohacking spojuje možnosti, jak nejlépe využít...

Životní styl

Sedavý způsob života

Sedavý způsob života je označení pro styl života, ve kterém není zahrnuta pravidelná pohybová aktivita. Často se jedná o...

Životní styl

Zdravý životní styl

Zásady zdravého životního stylu jsou v poslední době čím dál skloňovanějším tématem. Nezdravý životní styl má totiž...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení