Zdravý životní styl

Zásady zdravého životního stylu jsou v poslední době čím dál skloňovanějším tématem. Nezdravý životní styl má totiž neblahé dopady na fyzické i duševní zdraví člověka. Zjistěte, co je to zdravý životní styl a jaké výhody přináší. Zdravý životní styl je takový způsob života, který se vyznačuje zdravým stravováním, pravidelným pohybem a kvalitním spánkem v kombinaci s omezením zdraví škodlivých návyků. Zdravý styl znamená žít ve fyzické a duševní rovnováze, díky které je možné dosáhnout plnohodnotného života a vyhnout se nepříjemným onemocněním.
Sjednat pojištění

Komponenty zdravého životního stylu

Tento styl života zahrnuje několik důležitých komponentů, jejichž zavedení je klíčové pro fyzickou a psychickou pohodu člověka:

 • zdravá a vyvážená strava
 • pravidelná fyzická aktivita
 • správná hygiena spánku
 • řízení stresu a udržení psychické pohody
 • omezení škodlivých návyků (kouření, konzumace alkoholu)
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Výhody zdravého životního stylu

Jaký je význam zdravého životního stylu? Zdravý styl života přináší člověku hned několik výhod:

 • přínosy pro fyzické zdraví (posílení imunitního systému, prevence a předcházení různým chorobám, kvalitnější spánek, zlepšení fyzické kondice)
 • výhody pro duševní zdraví (lepší nálada, snížení míry úzkosti a stresu)
 • dopady na sociální a pracovní život (lepší koncentrace, lepší paměť, větší pracovní výkonnost)

Jak zavést zdravý životní styl

Jak na zdravý životní styl? Způsobů, jak začít se zdravým životním stylem, je několik. Začněte třeba některými z 10 zásad zdravého životního stylu:

 1. Zavádějte postupné změny v každodenním životě a nastavte si reálné cíle.
 2. Základem je zdravá a pestrá strava.
 3. Jezte pravidelně.
 4. Dodržujte pravidelný pitný režim.
 5. Buďte aktivní – cvičte, sportujte, přirozeně se hýbejte.
 6. Dopřejte si kvalitní a ničím nerušený spánek.
 7. Myslete na pravidelnou relaxaci a regeneraci.
 8. Nezapomeňte trávit čas s rodinou a přáteli.
 9. Nesrovnávejte se s jinými lidmi.
 10. Jděte si za svými cíli a sny.

Význam podpory od rodiny, přátel a profesionálů

V zavedení zdravého životního stylu hraje důležitou roli také podpora od rodiny, přátel a profesionálů. Podle desítek provedených studií je prokázáno, že lidé, kteří takovou podporu mají, jsou mnohem šťastnější, mají méně zdravotních problémů a dožívají se vyššího věku. Oproti tomu nedostatek takových sociálních vazeb je spojený s depresemi a vyšší úmrtností.

Podpora rodiny, přátel i profesionálů napomáhá snižovat škodlivou úroveň stresu a dochází k uvolňování hormonů snižujících hladinu stresu.

Zdravý životní styl v České republice

Zdravý životní styl v České republice patří mezi aktuální trendy. Z výsledků průzkumů vyplývá, že lidé vědí o výhodách zdravého životního stylu, ne každý ho ovšem ve svém životě aplikuje.

Z provedeného průzkumu, kterého se zúčastnilo 1000 lidí ve věku nad 25 let, vyplývá, že přibližně polovina lidí nesportuje ani se pravidelně nehýbe. Denně sportují pouze 4 % lidí a 15 % lidí považuje svoji kondici za špatnou. Z výzkumů vyplynulo i to, že kolem 80 % lidí se pravidelně cítí ve stresu nebo pod psychickým tlakem.

S měnícím se životním stylem si však stále více lidí uvědomuje vliv stravování na zdraví. Z mezinárodního výzkumu mimo jiné vyplynulo i to, že 80 % globální populace věří, že konzumace vhodných potravin a nápojů je nejdůležitějším faktorem, jak si zajistit dobré zdraví.

Podpora zdravého životního stylu v České republice

V letošním roce vznikl v ČR nadační fond Aktivní Česko, který se snaží přivést co nejvíce lidí k pravidelnému pohybu. Zdravý životní styl podporují také zdravotní pojišťovny, které nabízejí dlouhou řadu nejrůznějších benefitů pro děti i dospělé.

Závěr

Zdravý životní styl hraje v životě člověka klíčovou roli. Přináší dlouhou řadu výhod pro fyzické i duševní zdraví. Zlepšuje spánek, posiluje koncentraci a obranyschopnost organismu a působí pozitivně na kondici i vytrvalost. Důležitou roli v této oblasti ovšem hraje nejen člověk samotný, ale rovněž jeho rodina a přátelé, stejně tak i profesionálové v oblasti zdravé výživy a životního stylu. V posledních letech se ovšem stále více lidí přiklání ke zdravému stylu života a plně si uvědomuje jeho důležitost.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Životní styl

Jak doplnit energii

Lidské tělo neustále spotřebovává energii. Udržování dobré úrovně energie pro zdraví a pohodu má velký význam pro fyzické...

Životní styl

Tipy a triky pro biohacking

Zajímá vás, co je biohacking, o kterém se v poslední době tolik mluví? Biohacking spojuje možnosti, jak nejlépe využít...

Životní styl

Sedavý způsob života

Sedavý způsob života je označení pro styl života, ve kterém není zahrnuta pravidelná pohybová aktivita. Často se jedná o...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení