Vliv alkoholu na člověka a zdraví

Alkohol je nápoj s obsahem více než 0,5 % ethanolu. Požití alkoholu způsobuje v menších dávkách uvolnění a euforické stavy, ve větších dávkách pak opilost a útlum. Vliv alkoholu na lidský organismus může být ovšem mnohem závažnější. V horších případech může zapříčinit dokonce i otravu alkoholem. Každodenní pití alkoholu ovšem může mít na lidské zdraví fatální dopad.
Sjednat pojištění

Výskyt konzumace alkoholu

V posledních letech je patrný nárůst prevalence denní konzumace alkoholu mezi dospělými, a to především u mužů. Nárůst byl zaznamenán ve všech věkových skupinách mimo skupinu 15–24 let, ale k největšímu nárůstu došlo ve věkové skupině 45–54 let.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Co je to alkohol a jak působí na tělo

Je alkohol zdravý a jaká je neškodná dávka? Žádná bezpečná a zdraví neškodná dávka alkoholu neexistuje. Denní dávka alkoholu, která lidskému zdraví škodí minimálně, je přibližně jeden alkoholický nápoj s obsahem 20 gramů čistého alkoholu u žen a 40 gramů čistého alkoholu u mužů.

V některých případech se dá s určitou nadsázkou konstatovat, že může jít i o zdravý alkohol. Například každodenní pití piva v rozumné míře dodá tělu vitamíny skupiny B, kyselinu listovou a důležité minerály. Pivo navíc snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů, zabraňuje onemocnění srdce a cév a podporuje trávení.

Pokud jde o vliv alkoholu na člověka na jeho nervový systém a mozek, časté pití alkoholu přispívá k rozvoji duševních nemocí. Dlouhodobé nadměrné užívání alkoholu má negativní vliv na centrální nervový systém, ovlivňuje emoce, krátkodobou paměť a koordinaci.

Mezi negativní účinky alkoholu na organismus patří i vliv alkoholu na zdraví, a to konkrétně na fungování orgánů, jako je trávicí soustava nebo srdce.

Dlouhodobé účinky konzumace alkoholu

Nadměrná konzumace alkoholu má negativní vliv na fyzické zdraví člověka. Největšími riziky je:

  • cirhóza jater
  • kardiovaskulární onemocnění
  • rakovina
  • nemoci trávicí soustavy (zánět žaludku, střev a slinivky, žaludeční vředy)
  • cukrovka

Kromě negativních účinků na fyzické zdraví se podepisuje dlouhodobé užívání alkoholu také na duševním zdraví. Mezi tyto negativní účinky alkoholu patří především možnost vzniku závislosti na alkoholu, riziko vzniku demencí, deprese apod.

Alkohol a sociální/emoční dopady

Mezi rizika alkoholu patří kromě zdravotních rizik také sociální a emoční dopady. Co způsobuje alkohol v oblasti vztahů, práce a v sociálním životě? U pravidelné konzumace alkoholu dochází po nějaké době k vyvolání závislosti. To může neblaze ovlivňovat rodinné, partnerské, přátelské i pracovní vztahy. Častěji dochází k hádkám a neshodám, které mohou vyústit v rozvod nebo výpověď v práci.

Mimo to má alkohol negativní účinky i v oblasti emocionálního stavu a chování. Po konzumaci alkoholu se mohou objevit agresivní projevy, riskantní chování a další negativní projevy.

Jak zvládat a omezit konzumaci alkoholu

V oblasti překonávání problémů s alkoholem hraje důležitou roli podpora okolí. Na místě je vyhledat odbornou pomoc. Existují různé poradny a ambulantní protialkoholní zařízení. V závažnějších případech je vhodná protialkoholní léčba ve specializovaných lůžkových zařízeních.

Strategie pro omezení konzumace alkoholu

Mezi strategické kroky vedoucí k omezení konzumace alkoholu patří zejména zvýšení informovanosti o účincích alkoholu a posílení prevence zejména u dětí. Zároveň by měla být snížena dostupnost alkoholu, a to jak místní, tak i cenová. Důležitou roli hraje také omezení marketingu a propagace alkoholu.

Alkohol a zdraví v České republice

Přibližně 11 % populace splňuje kritéria pro závislost na alkoholu. Rizikově pije alkohol 17–19 % populace. Alkohol je v České republice příčinou asi 6 % celkové úmrtnosti, což je přibližně 6,5 tisíc úmrtí ročně.

Závěr

To, že alkohol škodí zdraví, je známá věc. Alkohol je tlumivá látka a v menším množství může zlepšovat náladu a působit povzbudivě. Pomáhá zvyšovat sebevědomí a uvolňovat zábrany. Na druhou stranu ovšem alkohol ničí zdraví. Situací, jak škodí alkohol, je dlouhá řada. Jeho nadměrná konzumace může vyvolávat agresivitu, poškozovat některé orgány i duševní zdraví, ale také negativně ovlivňovat život po emoční a sociální stránce.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Životní styl

Jak doplnit energii

Lidské tělo neustále spotřebovává energii. Udržování dobré úrovně energie pro zdraví a pohodu má velký význam pro fyzické...

Životní styl

Tipy a triky pro biohacking

Zajímá vás, co je biohacking, o kterém se v poslední době tolik mluví? Biohacking spojuje možnosti, jak nejlépe využít...

Životní styl

Sedavý způsob života

Sedavý způsob života je označení pro styl života, ve kterém není zahrnuta pravidelná pohybová aktivita. Často se jedná o...

Životní styl

Zdravý životní styl

Zásady zdravého životního stylu jsou v poslední době čím dál skloňovanějším tématem. Nezdravý životní styl má totiž...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení