Zánět sliznice žaludku a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestí v horní části břicha, nevolností nebo zvracením? Pak je možné, že patříte mezi 35–40% populace se zánětem sliznice žaludku. Tato choroba postihuje v západních zemích každého druhého člověka ve věku nad 50 let. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady zánětu sliznic minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je zánět sliznice žaludku

Zánět sliznice žaludku neboli gastritida je zánětlivé onemocnění žaludku. Zánět, infekce nebo podráždění v oblasti sliznic žaludku způsobuje nepříjemnou bolest v horní oblasti břicha, nevolnosti nebo zvracení.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak zánět začíná

Zánět sliznice žaludku se může objevit náhle a příznaky v tomto případě trvají jen pár dní. Existuje ovšem i chronická forma tohoto onemocnění, kdy se může rozvíjet velmi pomalu a mít jen málo příznaků, nebo dokonce i vůbec žádné. Neléčený zánět sliznice žaludku pak může způsobovat další zdravotní problémy, jako jsou například žaludeční a dvanácterníkové vředy. Někdy může hrozit i vyšší riziko vzniku rakoviny žaludku.

Mezi nejčastější příčiny tohoto onemocnění patří bakteriální a virové infekce. Spouštěčem může být i stresová zátěž, nadměrná konzumace alkoholu, dlouhodobé užívání některých typů léků apod. Ke zvýšené tvorbě žaludečních šťáv přispívá také nadměrná konzumace kávy a jejich tvorba pak může vyústit právě v zánět žaludku. Akutní zánět může vyvolat i přemíra živočišných tuků a koření ve stravě. Rizikovým faktorem je věk, kdy starší lidé bývají tímto onemocněním více ohroženi.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Při vyšetření a diagnostikování lékař provede endoskopické vyšetření. Během něj se odebírá vzorek tkáně z žaludku a ten je následně zaslán do laboratoře na rozbor. Provádí se také rentgenové vyšetření, během kterého se sledují různé změny v oblasti žaludku. Z odběrů krve je pak možné zjistit přítomnost látky způsobující zánět, stejně tak i z odběru vzorku ze stolice.

Prevence zánětu sliznice žaludku

Mezi preventivní opatření patří především správné stravovací návyky. Je vhodné vyhýbat se dráždivým jídlům, konkrétně tedy jídlům s přemírou koření, tučným či smaženým pokrmům. Dalším preventivním opatřením je udržování ideální hmotnosti a vyvarování se stresu. Vhodné je i omezit alkohol a kouření.

Průběh onemocnění

Mezi prvotní příznaky zánětu žaludeční sliznice nejčastěji patří nepříjemná bolest v nadbřišku, kterou mnohdy doprovází pocit na zvracení nebo nevolnost. Mezi další příznaky patří nechutenství, říhání, plynatost, tmavá stolice či úbytek hmotnosti. V případě, že tyto potíže trvají déle než týden, je vhodná návštěva lékaře, který doporučí vhodné řešení.

V případě akutního zánětu se potíže objevují náhle a trvají jen krátce, a to v řádu několika dnů. U chronického zánětu dochází k pozvolnému rozvoji příznaků a typická je pro něj tupá bolest v nadbřišku, pocit sytosti a ztráta chuti k jídlu. V závažnějších případech může dojít i ke krvácení do žaludku.

Pacienti se zánětem sliznice žaludku mohou být na nějakou dobu odkázáni na péči svých blízkých.

Léčba

Léčba zánětu sliznice žaludku spočívá v nasazení diety a odpočinku. Cílem je ochrana žaludeční sliznice. K tomu slouží léky na ochranu žaludeční sliznice. Dále se užívají léky snižující tvorbu žaludečních kyselin a ulevující od bolesti. V případě prokázání přítomnosti bakterie způsobující zánět v žaludku jsou nutné léky k jejímu odstranění.

Výskyt a statistiky

Nejnáchylnější jsou k tomuto onemocnění osoby nad 50 let. Podle statistik je chronická varianta této nemoci u lidí nad 50 let žijících v západních zemích diagnostikována u každého druhého člověka.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě tohoto onemocnění může v některých případech pacient skončit v nemocnici nebo v dlouhodobější pracovní neschopnosti a přijít tak o plat.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při zánětu sliznice žaludkuZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení