Narození dítěte - Stručná příručka života

Narození miminka je vždy radostnou událostí, která je ovšem spojena i s velkým zařizováním a přípravami. Některé z nich je nutné zajistit ještě před porodem, jiné po narození dítěte. Věděli jste, že v roce 2020 v ČR přišlo na svět 110,2 tisíc živě narozených dětí, což bylo o 2 tisíce méně oproti roku 2019? Šlo dokonce o třetí meziroční pokles za sebou.
Sjednat pojištění

K zařízení před narozením miminka

Co zařídit před narozením dítěte? Jednou z důležitých věcí je registrace v porodnici, pokud ji tedy vámi vybrané zařízení vyžaduje. Konkrétně v pražských porodnicích je nutné zaregistrování již ve 14. týdnu těhotenství. Tato možnost jde ve většině případů vyříédit přes internet, ale ani poté se neobejdete bez osobní návštěvy a potvrzení do těhotenské průkazky. V každém případě jsou nutné pravidelné kontroly v porodnici od 36. týdne těhotenství.

Dalším nezbytným bodem je výběr pediatra. To je vhodné řešit s dostatečným časovým předstihem.

V době 6–8 týdnů před očekávaným dnem porodu nastávající maminku čeká nástup na mateřskou dovolenou, tedy v případech, kdy na ni má nárok. V opačném případě začíná porodem doba pobírání rodičovského příspěvku. Žádost o pobírání peněžité pomoci v mateřství, kterou vystavuje lékař, je nutné předat zaměstnavateli. Ten následně žádost odešle na Českou správu sociálního zabezpečení. Pokud na peněžitou pomoc v mateřství nemá matka nárok, týká se jí žádost o rodičovský příspěvek.

V případě OSVČ je nutné pro nárok na PPM podílet se na potřebné době nemocenského pojištění. Nastávající matka musí Žádost o pobírání peněžité pomoci v mateřství na ČSSZ doručit sama. 

Před porodem je také důležité vyplnění dotazníku o jméně narozeného dítěte. Rozhodnout se ovšem můžete i po porodu. Ze zákona má totiž rodič až měsíc na rozhodnutí o jméně narozeného dítěte.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Co zařídit po narození miminka

Po porodu je možné žádat o porodné, má-li na něj matka nárok. Doporučeně poštou matce přijde rodný list dítěte, se kterým je nutné nejpozději do 8 dnů od narození miminko přihlásit ke zdravotní pojišťovně. Tu by mělo mít stejnou jako matka. V případě, kdy rodný list není v této lhůtě ještě k dispozici, stačí ho zdravotní pojišťovně doložit později.

Kopii rodného listu bude vyžadovat i zaměstnavatel. Zároveň je nutné přihlásit dítě k placení poplatků za komunální odpad na obecním úřadu. V některých případech může být dítě od těchto poplatků osvobozené.

Zdroje

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě dlouhodobého výpadku příjmuZjistit

Další články

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení