Narození dítěte - Stručná příručka života

Narození miminka je vždy radostnou událostí, která je ovšem spojena i s velkým zařizováním a přípravami. Některé z nich je nutné zajistit ještě před porodem, jiné po narození dítěte. Věděli jste, že v roce 2020 v ČR přišlo na svět 110,2 tisíc živě narozených dětí, což bylo o 2 tisíce méně oproti roku 2019? Šlo dokonce o třetí meziroční pokles za sebou.
Sjednat pojištění

K zařízení před narozením miminka

Co zařídit před narozením dítěte? Jednou z důležitých věcí je registrace v porodnici, pokud ji tedy vámi vybrané zařízení vyžaduje. Konkrétně v pražských porodnicích je nutné zaregistrování již ve 14. týdnu těhotenství. Tato možnost jde ve většině případů vyříédit přes internet, ale ani poté se neobejdete bez osobní návštěvy a potvrzení do těhotenské průkazky. V každém případě jsou nutné pravidelné kontroly v porodnici od 36. týdne těhotenství.

Dalším nezbytným bodem je výběr pediatra. To je vhodné řešit s dostatečným časovým předstihem.

V době 6–8 týdnů před očekávaným dnem porodu nastávající maminku čeká nástup na mateřskou dovolenou, tedy v případech, kdy na ni má nárok. V opačném případě začíná porodem doba pobírání rodičovského příspěvku. Žádost o pobírání peněžité pomoci v mateřství, kterou vystavuje lékař, je nutné předat zaměstnavateli. Ten následně žádost odešle na Českou správu sociálního zabezpečení. Pokud na peněžitou pomoc v mateřství nemá matka nárok, týká se jí žádost o rodičovský příspěvek.

V případě OSVČ je nutné pro nárok na PPM podílet se na potřebné době nemocenského pojištění. Nastávající matka musí Žádost o pobírání peněžité pomoci v mateřství na ČSSZ doručit sama. 

Před porodem je také důležité vyplnění dotazníku o jméně narozeného dítěte. Rozhodnout se ovšem můžete i po porodu. Ze zákona má totiž rodič až měsíc na rozhodnutí o jméně narozeného dítěte.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Co zařídit po narození miminka

Po porodu je možné žádat o porodné, má-li na něj matka nárok. Doporučeně poštou matce přijde rodný list dítěte, se kterým je nutné nejpozději do 8 dnů od narození miminko přihlásit ke zdravotní pojišťovně. Tu by mělo mít stejnou jako matka. V případě, kdy rodný list není v této lhůtě ještě k dispozici, stačí ho zdravotní pojišťovně doložit později.

Kopii rodného listu bude vyžadovat i zaměstnavatel. Zároveň je nutné přihlásit dítě k placení poplatků za komunální odpad na obecním úřadu. V některých případech může být dítě od těchto poplatků osvobozené.

Zdroje

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě dlouhodobého výpadku příjmuZjistit

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení