Příprava na konec života: závěti, pohřby a poslední přání

Smrt je neodmyslitelnou součástí života, mnozí z ní ovšem mají strach. A právě z toho důvodu hraje důležitou roli příprava na konec života. Takové plánování má vliv na osobní i rodinné zdraví a pohodu.
Sjednat pojištění

Mluvit o konci života je důležité

I když je smrt v mnoha ohledech tabu, snažíme se ji vytěsňovat a samotná příprava na smrt není jednoduchá, je velmi důležité o konci života otevřeně mluvit. Právě tento typ rozhovorů totiž může pozitivně ovlivnit duševní zdraví a rodinné vztahy. Hovory o smrti také pomáhají snížit strach z konce a pochopit biologický základ smrti.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak napsat závěť: základní kroky

Jedním z bodů, které jsou součástí příprav na konec života, je i sepsání závěti. Jak vlastně takovou závěť napsat?

 1. Závěť má přednost před děděním ze zákona, takže je jejím sepsáním možné předejít případným sporům mezi dědici.
 2. Označení dědice v závěti musí být natolik určité, aby nebylo možné jeho osobu zaměnit s kýmkoliv jiným.
 3. K sepsání závěti stačí jen pero a papír. Závěť nemá žádnou stanovenou formální podobu, takže je možné ji pojmout jako výčet jednotlivých bodů, dopis nebo holé věty.
 4. Závěť musí být opatřena vlastnoručním podpisem a datem.
 5. V případě, že budete psát závěť na počítači, je nutné, aby po celou dobu sepisování závěti byli přítomni dva svědci, kteříré po vytištění musí závěť také podepsat. Tento typ závětí ovšem může být snadno napadnutelný.
 6. Pokud chcete mít jistotu maximální správnosti a dodržení zákona, je vhodné zvolit sepsání závěti u notáře. Budete tak mít jistotu, že je vše tak, jak má být.

Plánování pohřbu a posledních rituálů

K přípravě na konec života patří i plánování pohřbu. Díky naplánování se s člověkem může po smrti okolí rozloučit přesně podle jeho představ. V první řadě je nutné si zvolit typ pohřbu:

 • pohřeb do země
 • kremace s obřadem
 • kremace bez obřadu
 • církevní pohřeb
 • přírodní pohřeb

Ke smutečnímu obřadu patří několik věcí, které je třeba vyřešit, jako například podoba parte, květinové výzdoby, hudby a popřípadě smuteční hostiny, která ovšem nemusí být součástí obřadu.

Význam vyjádření posledních přání

I když na smrt jako takovou se připravit nelze a čas umírání může být pro blízké dobou strachu a nejistoty, velký význam má i vyjádření posledních přání. Sdílení posledních přání před smrtí vede ke snazšímu vyrovnání se s koncem života a zároveň také alespoň částečně pomůže pozůstalým v procesu smutku.

Role životního pojištění v přípravě na konec života

Důležitou roli v přípravě na konec života hraje i správně nastavené životní pojištění. To může po smrti pomoci pokrýt nejen náklady spojené s pohřbem, ale také usnadnit finanční aspekty koncové péče a dalších souvisejících výdajů, které by v opačném případě zůstaly na bedrech nejbližších příbuzných.

Emocionální a psychologické aspekty přípravy na konec života

V souvislosti s emocionálními a psychologickými aspekty příprav na konec života, je možné využít poradenství:

 • internetové poradny – lékaři, sociální pracovníci, psychoterapeuti a právníci zodpovídají dotazy spojené s umíráním
 • paliativní péče – aktivní péče o pacienta v pokročilé nebo poslední fázi onemocnění
 • provázení a poradenství pro pozůstalé – poskytnutí praktických informací a doprovázení (formou individuálních nebo skupinových setkání) pozůstalých v průběhu truchlení a vyrovnávání se se ztrátou blízké osoby

Případové studie a osobní zkušenosti

Pan Antonín, který začal s přípravou na konec života bezprostředně po oslavení 70. narozenin, kdy – jak říká – „dozrál pro smrt“, se rozhodl pustit se do toho s potřebnou odhodlaností a zodpovědností k pozůstalým. Vše si pečlivě promyslel, sepsal si seznam osob, které by pozval na pohřeb, navrhl parte, vybral hudbu a doporučil také místo a průběh smutečního obřadu. Nezapomněl ani na závěť ani na manuál pro manželku, jak si má počínat v opuštěném domě a jak má postupovat v různých nenadálých případech. Zpracování celého manuálu mu zabralo několik měsíců práce, ale ví, že z tohoto světa bude moci odejít bez výčitek a bez obav, že to bez něj jeho rodina nezvládne.

Závěrem

Smrt jako taková k životu neodmyslitelně patří a součástí života by měla být i příprava na jeho konec. Příprava by měla zahrnovat vyrovnání se se smrtí a její přijemutí a pochopení nebo také případné sepsání závěti či sjednání životního pojištění pro pokrytí nákladů spojených s péčí na konci života nebo výdajů souvisejících s pohřbem.

Zdroje

 

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Životní situace

Tipy a triky, pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky, pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky, pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení