Tipy a triky jak bojovat proti stresu

Stres je výraz, se kterým se většina z nás setkává každý den. Jedná se o soubor nepříznivých krátkodobých nebo dlouhodobých vlivů na organismus, které výraznou měrou ovlivňují jeho reakce a vyvolávají stresový syndrom. Určující roli hraje tzv. stresor, tedy spouštěč stresové reakce. Stresory mohou být fyzikální, chemické, biologické nebo psychosociální. Nejčastěji jde o kombinaci více typů stresorů.
Sjednat pojištění

Jak odstranit stres

Aby stres nenapáchal škody na fyzickém a psychickém zdraví, je důležité vědět, jak eliminovat stres. Způsobů, jak odstranit stres nebo jak se uvolnit při stresu, je několik. K odstranění stresu se vám bude hodit některý z následujících tipů:

  1. Začněte den poslechem hudby – nejen ve chvíli, kde se ocitnete ve vypjaté situaci, ale i kdykoliv dne a především ráno působí oblíbená hudba doslova jako balzám na duši. Poslech hudby dokáže měnit chemické pochody v těle a navodit pocit klidu a pohody. Ve chvíli, kdy se ráno vypravujete do práce, pusťte si klasickou nebo pomalejší hudbu. Ta vás uvolní a pomůže s uvolněním stresu. Zároveň vás také ranní poslech hudby pohodově naladí na celý den.
  2. Dejte si bylinný čaj – dopřejte si chvilku sami pro sebe s šálkem bylinkového čaje, který skvěle funguje jako relaxace proti stresu. Ideální volbou jsou čaje s obsahem meduňky lékařské, která navozuje pozitivní náladu, třezalky tečkované, která se postará o emoční rovnováhu, nebo levandule lékařské, která podporuje relaxaci a skvěle funguje proti stresu.
  3. Obklopte se jasnými barvami – mezi možnostmi, jak uvolnit stres, hrají důležitou roli také barvy, které nás obklopují. Pokud jste ve stresu, neváhejte vsadit na jasné barvy, které mají na zklidnění podobně blahodárný vliv jako poslech hudby. Naopak se vyvarujte tmavých barev a pobytu v tmavém prostředí.
  4. Vyrazte ven do přírody – procházka na čerstvém vzduchu působí blahodárně nejen na naše zdraví, ale zároveň také pomáhá zlepšovat odolnost vůči stresu.
    Inspirujte se léčbou přírodou, kterou provozují jinde ve světě. Například v Japonsku vsadili na tzv. „lesní koupel“, kdy lidé z rušných měst přijíždějí do přírody a užívají si pobyt v lesích a na loukách. V Evropě zase skvěle funguje tzv. „ekoterapie“ neboli léčba přírodou, kterou je možné vyzkoušet na některých farmách.
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Techniky pro uvolnění stresu

Mezi další způsoby, jak zahnat stres, patří také nejrůznější techniky, jako jsou například dechová nebo relaxační cvičení proti stresu.

Dechová cvičení

Dechová cvičení proti stresu jsou založena na principu klidného a hlubokého dýchání. Můžete je provádět nejen v pohodlí svého domova, ale i v práci, ve škole nebo třeba venku na procházce. K provádění dechového cvičení je ideální poloha vsedě s rovnými zády a otevřenýma očima. Na dechové cvičení si vyhraďte alespoň 10 minut, a to nejlépe každý den. Některá dechová cvičení je možné provádět i vleže nebo vestoje.

  1. Pokud nemáte dostatek času, vyzkoušejte minutové dechové cvičení. Na stůl před sebe položte ruce a zavřete oči. Poté se soustřeďte na vnímání toho, kde se nacházíte a v jaké poloze je vaše tělo. Po dobu 1 minuty se zaměřte pouze a jen na svůj vlastní dech. Zaměřte svou pozornost na ruce na stole. Tím se vám podaří odpoutat se od svých vlastních myšlenek.
  2. Dalším dechovým cvičením je rozdýchání úzkosti. Toto cvičení vám zabere přibližně 10 minut. Hluboce se nadechujte nosem a co nejvíce se snažte zaplnit plíce a zhluboka vydechujte ústy, přičemž výdech by měl být přibližně dvakrát delší než nádech. Myšlenkami se soustřeďte na svůj vlastní dech.
  3. Při záchvatu úzkosti nebo panické atace, která se projevuje zvýšeným bušením srdce, lapáním po dechu nebo třesem končetin, zadržte na 3 vteřiny dech a poté na 6 vteřin vydechněte. Před dalším nádechem si dopřejte půlvteřinovou pauzu. Poté zadržte dech, napněte svaly na ramenou, pažích a v břiše a na 6 vteřin vydechněte. Uvolněte celé tělo a sérii opakujte.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení