Úmrtí - Stručná příručka života

Smrt je bohužel nedílnou součástí našich životů a dříve nebo později se s odchodem někoho z příbuzných setká každý z nás. Úmrtí blízké osoby je smutnou událostí, se kterou je spojena jak doba truchlení, tak spousta zařizování. Věděli jste, že v roce 2021 v České republice zemřel rekordní počet lidí, konkrétně to bylo 25,5 tisíc? Nejčastější příčinou úmrtí byl v roce 2021 covid, a to v 18 % případů.
Sjednat pojištění

První kroky

V první řadě je po úmrtí někoho z blízkých potřeba zavolat lékaře, který konstatuje smrt a učiní ohledání, pokud tedy došlo ke skonu doma. Budete potřebovat občanský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny, rodný a oddací list zemřelého, případně aktuální lékařské zprávy. Lékař také zhotoví tzv. ohledací list a odešle ho na matriku.

Poté je nutné kontaktovat pohřební službu. To je možné učinit přes den i v noci. K organizaci pohřbu budete potřebovat svůj občanský průkaz a občanský průkaz s rodným listem zemřelé osoby. Pohřební služba zároveň může vyřídit i vystavení úmrtního listu zemřelého na matrice.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

K odevzdání na úřadech

  • Občanský průkaz si ponechá matrika nebo se odevzdává na obecním úřadě.
  • Kartičku pojištěnce na zdravotní pojišťovně.
  • Řidičský průkaz na dopravním inspektorátu.
  • Cestovní pas na oddělení pasů na obecním úřadě.
  • Ukončit starobní důchod na poště nebo České správě sociálního zabezpečení (za zemřelého)
  • Vojenskou knížku na vojenské správě.

Následně je také možné vyřídit žádost o vdovský/vdovecký důchod či o sirotčí důchod, a to na České správě sociálního zabezpečení. V případě, kdy zemřelá osoba měla na své jméno telefonní paušál, nahlášený odběr plynu, vody nebo elektřiny, je potřeba tyto smlouvy převést na jinou osobu.

Převod majetku na jinou osobu

Pokud zemřelá osoba vlastnila majetek (rodinný dům, byt, automobil, bankovní účet apod.), řeší se jeho převody až po skončení dědického řízení. Řízení o pozůstalosti provádí notář, který bude sám kontaktovat pozůstalé osoby. Náklady spojené s tímto dědickým řízením hradí pozůstalé osoby.

Nárok na pohřebné nebo na pracovní volno

Nárok na pohřebné vzniká osobě, která vypravila pohřeb dítěti, jež v době úmrtí bylo nezaopatřené. 

Co se týká pracovního volna, mají na volno s náhradou mzdy nárok pozůstalí za těchto podmínek:

  • 2 dny při úmrtí manžela, druha či dítěte a 1 den k účasti na pohřbu;
  • 1 den k účasti na pohřbu pro rodiče a sourozence, rodiče a sourozence manžela, manžela sourozence a na další 1 den v případě, pokud člověk obstarává pohřeb těchto osob;
  • na nezbytně nutnou dobu, max. na 1 den, pro účast na pohřbu prarodiče, vnuka, prarodiče manžela nebo jiné osoby, jež s člověkem, který o pracovní volno žádá, žila v době úmrtí ve společné domácnosti, a na další 1 den, pokud člověk obstarává pohřeb takové osoby.

Zdroje

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě dlouhodobého výpadku příjmuZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení