Po porodu - Stručná příručka života

Narození miminka je velkou životní událostí, která s sebou ovšem nese i povinnosti, papírování a zařizování. Věděli jste, že od roku 2011 do roku 2020 vzrostl počet obyvatel v České republice o 215 tisíc? V roce 2020 se také narodilo o 2 tisíce méně dětí než v roce 2019.
Sjednat pojištění

Co zařídit po porodu

Co vyřídit po porodu? Po narození dítěte je nutné mít již domluveného pediatra, který si miminko převezme do péče. Toho by měli rodiče kontaktovat nejpozději do 48 hodin od porodu a domluvit si první prohlídku. Po porodu nebo i před ním je možné provést změnu trvalého pobytu miminka. Místo trvalého pobytu dítěte je totiž automaticky podle trvalého pobytu matky, stejně tak je tomu i se zdravotní pojišťovnou.

Po porodu je možné žádat o porodné, vznikl-li  na něj nárok. Nárok na porodné má ta žena, která porodila první nebo druhé živě narozené dítě, pokud rozhodný čistý příjem rodiny není vyšší než 2,7násobek životního minima. Žádost o porodné je možné podat na úřadu práce nejpozději do 1 roku věku dítěte.

Jak je to s rodným listem? Při porodu v porodnici vyřizuje žádost o tento dokument nemocnice. V ostatních případech má povinnost narození dítěte nahlásit matrice zdravotník, který u porodu asistoval nebo sám rodič. Rodný list by měl přijít doporučenou poštou. Kopie rodného listu se zasílá zaměstnavateli a také zdravotní pojišťovně. Na zdravotní pojišťovnu je nutné novorozence přihlásit nejpozději do 8 dnů ode dne narození.

V některých případech je také nutné dítě přihlásit k platbě za komunální odpad. Někdy ovšem může být od těchto poplatků osvobozeno.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Co zařídit v souvislosti s rodičovskou dovolenou

Pokud matka pobírá peněžitou pomoc v mateřství, náleží jí po dobu 28 týdnů (37 týdnů, pokud žena porodí vícerčata) ode dne nástupu na mateřskou dovolenou. Před uplynutím této doby je nutné zažádat o rodičovský příspěvek, a to osobně na úřadu práce nebo online. Výši rodičovského příspěvku je možné 1× za 3 měsíce měnit a jeho celková výše je 300 tisíc Kč (u vícerčat 450 tisíc Kč).

Zdroje

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě dlouhodobého výpadku příjmuZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení