Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také chronická bronchitida. Pokud člověk kouřit přestane, plíce se regenerují velmi pomalu a trvá jim to až několik let.
Sjednat pojištění

Co plicím způsobuje kouření

Plíce si pamatují i jednu jedinou vykouřenou cigaretu. Již v tom okamžiku začnou na plicích probíhat fyzické a chemické změny. Některé škodliviny obsažené v tabákovém kouři se totiž okamžitě ukládají v plicích. I když cigaretový kouř poškozuje všechny části těla, plíce jsou zasaženy nejvíc. Pasivní kouření poškozuje plíce téměř stejně jako kouření aktivní, i když dávka vdechnutých jedovatých látek je menší. Plíce kuřáka a nekuřáka jsou rozdílné na první pohled. Pro kuřácké plíce jsou typické dehtové skvrny a jsou o poznání tmavší.

Plíce kuřáka po 1 roce jsou už poznamenány určitým poškozením, a to v případě, že jde o lehkého kuřáka. U těžších kuřáků je poškození typické už po 9 měsících kouření. Plíce kuřáka po 20 letech jsou ve velkém ohrožení rakovinou plic.

Jedna jediná cigareta obsahuje kolem 7000 různých chemikálií. Kolem 70 z nich je karcinogenních.

Tabákový kouř obsahuje například:

  • dehet – jedná se o rakovinotvornou látku, může způsobovat suchost kůže, akné, alergickou reakci kůže či pigmentaci
  • nikotin – zvyšuje krevní tlak, zrychluje činnost srdce, stahuje cévy, může způsobovat a zhoršovat některá závažná onemocnění (např. hypertenze, diabetes)
  • nitrosaminy – způsobují karcinomy plic
  • oxid uhelnatý – znemožňuje přenos kyslíku z plic do tkání a vyvolává tkáňové dušení. Má vysoce škodlivé účinky na srdečně-cévní aparát
  • oxid dusíku – způsobuje větší riziko výskytu respiračních onemocnění, větší kazivost zubů nebo také zánět spojivek
  • amoniak – poškozuje nervové buňky v mozku
  • kyanid – jedovatá látka
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Zdravotní problémy spojené s kouřením

  • zvýšená náchylnost k infekcím dýchacích cest
  • cukrovka
  • onemocnění srdce a cév – infarkt, mrtvice, ischemie dolních končetin, arytmie

Kouření a covid-19

Z provedených vědeckých výzkumů vyplynulo, že kouření cigaret dramaticky zhoršuje průběh onemocnění covid-19. Kuřáci jsou s covidem hospitalizováni až o 80 % častěji než nekuřáci a také častěji na toto onemocnění umírají.

Proces regenerace plic po ukončení kouření

Přestat kouřit patří mezi jedno z nejčastějších předsevzetí. Zotavení těla po poslední cigaretě trvá dlouhé roky. Aby došlo k vyrovnání rizika vzniku různých onemocnění v důsledku kouření mezi bývalým kuřákem a nekuřákem, potřebuje kuřákovo tělo k regeneraci přibližně 15–20 let.

  1. Po jednom dni bez cigarety se zlepšuje tlak.
  2. Už po 48 hodinách nezůstává v těle žádný nikotin a výrazně se zlepšuje čich a chuť. Může docházet k poruchám koncentrace.
  3. Po 2 týdnech dojde k navrácení koncentrace, může se objevit podrážděnost, neklid nebo dokonce deprese. Řasinky v plicích začínají normálně fungovat.
  4. Po 3–9 měsících se ustálí chuť k jídlu. V plicích dorůstají nové buňky a výrazně se zlepšuje dýchání.
  5. Rok poté, co člověk přestane kouřit, klesá riziko infarktu až na polovinu. Klesá také pravděpodobnost vzniku mozkové mrtvice. Výrazně se snižuje počet respiračních onemocnění.
  6. Po 5 letech od poslední cigarety výrazně klesá riziko vzniku cukrovky. K tomu, aby riziko vzniku rakoviny plic kleslo na úroveň nekuřáků, je potřeba přibližně 20 let nekouřit.

Detoxikace plic

Jak vyčistit plíce kuřáka? K detoxikaci plic, která pomůže výrazně prodloužit život, existuje několik způsobů. Vhodné je pití mátového čaje, užívání lékořice nebo také lněného semínka. Doporučit lze také pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu a dechová cvičení. K detoxikaci plic je vhodná i celková očista těla, která pomůže odstranit toxiny, těžké kovy a další škodlivé látky.

Prevence a léčba

Existuje několik metod odvykání kouření, např.:

  • omezování počtu cigaret / kouření tzv. light cigaret
  • náhradní nikotinová terapie (např. žvýkačky, náplasti)
  • rostlinné nebo homeopatické přípravky
  • akupunktura
  • hypnóza 

Léčba nemocí spojených s kouřením je poměrně drahá a dlouhodobá. Kouření jako takové navíc léčbu různých onemocnění výrazně komplikuje.

V České republice existují různé preventivní programy na odvykání kouření. Na léčebné prostředky přispívá i většina zdravotních pojišťoven. V České republice je několik center pro závislé na tabáku, které poskytují odbornou pomoc a léčbu a zvyšují úspěšnost v odvykání kouření.

Osobní příběhy a studie případů

Ročně se snaží přestat s kouřením několik set tisíc lidí, podaří se to ovšem jen přibližně 5 % z nich.

O tom, jak je těžké přestat, ví své i pan Viktor, který začal kouřit na vysoké škole, a to především z toho důvodu, že kolem něj kouřila většina lidí. Postupem času mu ovšem kouření začalo výrazně vadit a omezovat ho. Během svého života se snažil přestat kouřit několikrát. Vadilo mu i to, že často kašlal, krátil se mu dech a byl cítit kouřem. Podruhé přestal, když mu bylo 40 let. Pomohlo mu k tomu období Vánoc, vůle, podpora okolí a nikotinové žvýkačky, které žvýkal 2 roky. Od té doby si zapálí cigaretu je výjimečně.

Několik případových studií potvrzuje vliv bezdýmových tabákových produktů na změnu návyků kuřáků, a tím i na snižování zdravotních rizik, která jsou s kouřením cigaret spojená. Alternativní způsoby kouření podle těchto studií mohou hrát velkou roli při snižování zdravotní zátěže způsobené kouřením cigaret.

Závěrem

Kouření je příčinou přibližně třetiny všech onkologických onemocnění. Tabákový kouř obsahuje zhruba 70 karcinogenních látek. Nekouřit je proto základem onkologické prevence. Již 48 hodin po vykouření poslední cigarety se v lidském těle začínají projevovat patrné změny v oblasti uzdravování plic. Regenerace plic kuřáka a to, než bude mít zcela zdravé plíce, ovšem trvá dlouhé roky.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení