Vyjadřování vděčnosti a životní bilance: jak ocenit důležité věci v životě

Vyjadřování vděčnosti a udržování životní bilance má důležitý význam pro osobní pohodu a zdraví. Pomáhá vytvářet vyvážený pohled na život a zároveň také udržovat pozitivní perspektivu. Vděčnost a její vyjadřování je vhodné začlenit do každodenní rutiny, a to už jen z toho důvodu, že tímto krokem může dojít k pozitivnímu ovlivnění vztahů a pracovního života.
Sjednat pojištění

Co je vděčnost a proč je důležitá?

Vděčnost je pocit ocenění nebo jiná pozitivní odezva, kterou pociťuje příjemce nějaké laskavosti, pomoci nebo štědrosti ze strany dárce. Jde o emoci, která člověku v životě pomáhá zaměřit se na to, čeho si cení. Emoce vděčnosti je jednou z nejsilnějších emocí vůbec. Podle provedených výzkumů má vděčnost pozitivní vliv na duševní i fyzické zdraví.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Slova díků utužují vztahy

Studie z roku 2014 uveřejněná v periodiku Emotion zjistila, že pouhé poděkování může způsobit to, že se z letmých kontaktů stane hlubší vztah, což vede k většímu množství nových příležitostí ve srovnání s lidmi, kteří slova díků používají méně často.

Psaní deníku pomáhá k lepšímu spánku

Z vědecké studie z roku uveřejněné v periodiku se zaměřením na Applied Psychology: Health and Well-Being vyplynulo, že psaní si deníku a uvědomování si momentů, za které může být člověk vděčný předtím, než se uloží ke spánku, zajistí, že spánek bude lepší a delší.

Studie provedené pod vedením doktora Emmonse

Podle studie provedené v roce 2017 pod vedením doktora Roberta Emmonse, předního světového vědce zabývajícího se vděčností, bylo dokázáno, že lidé, kteří jsou vděční, mají vyšší úroveň optimismu, pozitivních emocí a vitality. Naopak mají nižší úroveň stresu a deprese. Zároveň studie poukazuje také na to, že pokud si člověk bude zapisovat věci, za které je vděčný, bude to mít pozitivní dopad na duševní blaho, pocit štěstí a celkovou spokojenost.

Psychologické výhody vyjadřování vděčnosti

Vděčnost jako taková může mít hluboký pozitivní vliv na zdraví a celkovou psychickou pohodu. Pravidelné vyjadřování vděčnosti může přinášet několik psychologických výhod:

  • lepší nálada
  • snížení míry stresu
  • větší pocit celkového štěstí
  • lepší spánek
  • méně sociálního srovnávání
  • lepší překonávání traumat
  • větší péče o své zdraví
  • posílení mezilidských vztahů
  • většílepší spokojenost s prací
  • zvýšení empatie a snížení agresivity

Vděčnost a životní bilance

Každodenní zařazování vděčnosti do našeho života prospívá nejen naší náladě, ale také vztahům. Vyjadřování vděčnosti může pomoci vytvářet vyvážený pohled na život a snáze si udržet pozitivní perspektivu. Vysvětlení je jednoduché. Když totiž vyjadřujeme díky za to, co máme, nebo za to, co pro nás jiní udělali, snáze otevřeme dveře pozitivním změnám ve svém životě. Vděčnost nám také pomáhá zaměřit pozornost na osoby a věci, které nás obklopují, a tím můžeme zlepšit kvalitu svého života ve všech směrech.

Praktické metody vyjadřování vděčnosti

Jak zařadit vděčnost do každodenního života a využívat jejich pozitivních výhod? Vyzkoušejte konkrétní metody a cvičení pro praktikování vděčnosti:

  1. Deník vděčnosti – založte si deník, do kterého si budete psát, za co jste ve svém životě vděční. Ideální je zapisovat si chvíle, kdy cítíte skutečné pocity vděčnosti, každý den. Kdykoliv se budete cítit špatně, stačí si deníkem zalistovat a připomenout si tyto mimořádné okamžiky.
  2. Meditace vděčnosti – jedná se o typ meditace, během které se soustředíte na vyjádření vděčnosti za osoby, věci a zkušenosti, kterými jstme obklopeni. Taková meditace nvás donutí se alespoň na chvíli zastavit, vcítit se do hloubi vlastního srdce a naplno procítit vděčnost.
  3. Ranní rituál vděčnosti – každé ráno po probuzení si připomeňte to, za co jste vděční. Tím skvěle nastartujete nový den, zlepšíte si náladu a aktivujete „zákon přitažlivosti“.
  4. Vyjádření vděčnosti ostatním – posílejte děkovné dopisy a zprávy, nezapomínejte osobám ve svém okolí říkat, že je máte rádi a že si jich vážíte. Věnujte milou pozornost nebo dárek jako vyjádření díků.

Vděčnost v každodenním životě

Nebojte se zařadit vděčnost do každodenní rutiny. Díky této drobné změně brzy pocítíte pozitivní ovlivnění vztahů s osobami ve vašem blízkém okolí i změnu pracovního života k lepšímu. Vyzkoušejte následující tipy:

  1. Usmějte se na náhodného člověka, kterého potkáte. Zlepšíte mu tím den.
  2. Při vyjadřování vděčnosti buďte konkrétní a řekněte, za co přesně jste vděční.
  3. Važte si maličkostí ve svém životě.
  4. Naučte vyjadřovat vděčnosti i vaše děti.
  5. Přemýšlejte o šťastných událostech, které poznamenaly váš život, a pravidelně si je připomínejte.
  6. Buďte vnímavějšívíce vnímaví v oblasti mezilidských vztahů.

Role životního pojištění ve zlepšování kvality života

Správně nastavené životní pojištění může výrazně přispět k většímu duševnímu klidu a obecné pohodě. Díky pocitu bezpečí, klidu a finančního zajištění v případě nenadálých životních situací má člověk možnost více se soustředit na pozitivní aspekty svého života a užívat si život opravdu naplno.

Závěr

Vděčnost je jednou z nejsilnějších emocí. Je vědecky prokázáno, že pravidelné vyjadřování vděčnosti přináší člověku spoustu nesporných výhod od lepší nálady přes, kvalitního spánekku až po zlepšení mezilidských vztahů a spokojenosti v práci. K vyjadřování vděčnosti je možné využít některou z metod, jako je například vedení deníku vděčnosti, ranní rituál vděčnosti nebo meditace vděčnosti.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení