Chronický stres a dopady na zdraví a peněženku

Chronický stres vzniká z důvodu dlouhodobého působení zátěžové situace. Jedná se o neustálý stres, který trvá delší dobu. Jakýkoliv stres, který trvá několik týdnů nebo měsíců, je označován za chronický stres. Chronický stres obvykle přichází v době, kdy člověk neví, jak ven z nějaké tíživé situace. V takové chvíli pak člověk ztrácí víru ve změnu směrem k lepšímu a vzdává snahu k hledání cest k řešení. Na vině chronického stresu mohou být problémy v práci, partnerské neshody, závažná onemocnění a další faktory. V některých případech může mít dlouhodobý stres následky v podobě závažných zdravotních potíží, a to jak psychického, tak i fyzického rázu. Podvědomý stres je založený na našich podvědomých vzorcích, které není jednoduché odstranit ze dne na den. To, jak člověk dané situace prožívá, je závislé na podvědomém emočním nastavení. To člověk získává od prenatálního období až do období dospívání. Během dospělosti se ovšem ještě může dále formovat.
Sjednat pojištění

Příznaky chronického stresu

Permanentní stres se může projevovat mnoha způsoby. Nejčastěji má chronický stres příznaky, jako je například:

 • únava a celkové vyčerpání organismu
 • neustupující bolesti hlavy
 • vnitřní neklid
 • bolesti břicha
 • přejídání se nebo nechutenství
 • závratě
 • dušnost ze stresu
 • nadměrné pocení
 • zvýšený krevní tlak
 • zrychlená srdeční činnost
 • nevolnost
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Následky chronického stresu

Co způsobuje dlouhodobý stres a jaké může mít důsledky? Důsledky dlouhodobého stresu mohou být závažného charakteru. Jedná se především o zvýšené riziko vzniku srdečních onemocnění. Dalším rizikem je i rozvoj duševních onemocnění, jako jsou například úzkosti či deprese.

Léčba chronického stresu

Přehlížet stres se rozhodně nevyplácí. Bojovat s ním může ovšem pomoci jen krátkodobě. Jak se zbavit chronického stresu? Léčba stresu záleží na jeho závažnosti. Důležité je stresu naslouchat a hledat jeho příčiny. V některých případech tak může pomoci rozpoznání spouštěčů stresu a snaha se těmto spouštěčům vyhýbat. Pomoci může i změna životního stylu, přírodní léčba nebo tzv. biohacking, což je zjednodušeně řečeno kombinace změn vedoucích ke změně kvality života.

Cestou může být také vedení deníku a zapisování si myšlenek. Důležité je najít si čas na koníčky a rozvíjet zdravé přátelské vztahy.

Existuje také odborná pomoc v případě chronického stresu. V této situaci může pomoci například praktický lékař, psycholog, psychoterapeut nebo psychiatr. Terapie umožní člověku zpomalit a zaměřit svoji pozornost na skutečné příčiny stresu. Pomáhá tyto příčiny pojmenovat a změnit některé vzorce chování.

Zdroje

 

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení