Luxace kloubu a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s výraznou bolestí v oblasti ramenního, loketního nebo kyčelního kloubu? Pak je možné, že patříte mezi osoby s luxací kloubu. Toto zranění ohrožuje nejčastěji mladé a aktivní osoby, nevyhýbá se ovšem ani starším lidem. Náklady na léčbu tohoto problému šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění ale dokáže finanční dopady minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak toto kloubní zranění kryje.
Sjednat pojištění

Co je luxace kloubu

Luxace neboli vymknutí kloubu je zranění, které způsobuje vychýlení kloubní hlavice z pouzdra nebo jamky. Obvykle vzniká při nějakém násilném nebo prudkém pohybu. Jedná se o velmi bolestivé poranění, které doprovází otok, hematom a ztížení či nemožnost pohybu. 

Podle mechanismu vzniku se rozlišuje několik variant – traumatické, habituální, patologické a vrozené vymknutí kloubu. Traumatické vymknutí vzniká působením velké síly, habituální je následek primárních či sekundárních poruch funkce nebo anatomické stavby kloubu. Patologické vymknutí nastává při dlouhotrvajících změnách kloubu (např. chronické záněty, ochrnutí). Vrozené vymknutí kloubu je důsledkem například dysplazie kyčlí u novorozenců.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě luxace kloubuSjednat pojištění

Luxace kyčelního kloubu

Luxace kyčelního kloubu může být vrozená, pak se jedná o vývojovou dysplazii kyčelního kloubu. Ta má dlouhou řadu stupňů od lehkého poškození až po závažnější. Řešením je konzervativní léčba v podobě nejrůznějších abdukčních pomůcek (Frejkova peřinka, Pavlíkovy třmeny) nebo širokého balení plenek. Pokud selže, následuje operace. Další variantou poranění je pak luxace totální endoprotézy kyčelního kloubu, která je pooperační komplikací. Způsobit ji může i pouhý sed na měkkou podložku, pád nebo mechanické poškození.

Luxace ramenního kloubu

Luxace ramenního kloubu patří mezi nejčastější varianty vymknutí kloubu, a to především kvůli jeho anatomii. Hlavice pažní kosti je totiž v kloubní jamce kryta jen ze 30 %. K luxaci ramenního kloubu dochází nejčastěji následkem pádu na nataženou ruku. Ve výjimečných případech může k vykloubení ramene dojít i následkem epileptického záchvatu nebo po úrazu elektrickým proudem. Pro luxaci ramenního kloubu je typická výrazná bolest a omezená hybnost ramene. Léčba zahrnuje zakloubení hlavice do jamky, což probíhá vleže na zádech a nutná je maximální spolupráce pacienta – uvolnění svalů zad a postižené ruky.

Luxace loketního kloubu

Luxace loketního kloubu je závažným poraněním, které může vést až k trvalým obtížím. Nejčastěji je vymknutí loketního kloubu způsobeno pádem na nataženou ruku nebo pádem přímo na loket či předloktí. Dochází tak k poškození vazů, což může zapříčinit i zlomeninu některé z kostí v oblasti loketního kloubu. Mezi příznaky patří výrazná deformita v oblasti lokte, omezení pohybu a rychle se rozvíjející otok a hematom.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

K vyšetření a diagnostice luxace kloubu se používá rentgenové vyšetření, u opakujících se luxací pak CT vyšetření nebo magnetická rezonance.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě luxace kloubuSjednat pojištění

Léčba luxace kloubu

Léčba luxace kloubu je konzervativního rázu, v závažnějších případech je nutná operace. Konzervativní léčba spočívá v navrácení kloubu do správné pozice a fixaci obvazem nebo ortézou. Operace pak probíhá artroskopicky nebo otevřenou cestou. Při opakujících se luxacích kloubu je nutné zvážit rekonstrukci pouzdra či jamky.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s luxací kloubu mohou být na nějakou dobu vyřazeni z práce, a přijít tak o plat. S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při luxaci kloubuZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení