Rány a jejich dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestí a krvácením po řezném nebo bodném zranění? Přečtěte si, jak se řezné a tržné rány léčí a na jaké komplikace si dát pozor. Náklady na léčbu tohoto poranění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady řezných a bodných ran minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento úraz kryje.
Sjednat pojištění

Co je řezná rána

Řezná rána je typ poranění, které spočívá v říznutí do kůže. Může jít o povrchové nebo hlubší poranění, kdy dochází k poškození různých struktur, například cév nebo nervových zakončení. Řezné rány zpravidla nezasahují do kosti, vzácně bývá naříznuta povrchová lamela kosti.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Co je tržná rána

Tržná rána vzniká tahem a následným roztržením kůže. Může jít o ránu tržně zhmožděnou, která vzniká překonáním elasticity kůže tlakem a tahem pomocí tupého nástroje na povrchu těla. Pro tržnou ránu je typický nerovný okraj, nepravidelný tvar a často tak jde jen o povrchové zranění.

Co je otevřená rána

Otevřená rána je poranění s vnitřní tkání vystavenou vnějšímu prostředí. Jedná se o přerušení kůže, které zanechává vnitřní tkáň obnaženou.

Jak ke zranění dochází

Mezi nejčastější typy řezných, tržných nebo otevřených ran patří například:

  • poranění ostrým předmětem (např. nůž)
  • šlápnutí na ostrý předmět (střep, hřebík apod.)
  • střelné zranění
  • bércové vředy

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování ran spočívá v posouzení závažnosti poranění. Na místě je také zjišťování, zda se do rány nedostala infekce. Jednou z nejspolehlivějších metod pro zjištění přítomnosti mikroorganismů v ráně je tzv. fluorescenční technologie. Zařízení s fialovým světlem způsobí světélkování v oblasti infikované rány.

Prevence zranění

Preventivním opatřením, jak předcházet různým typům ran, je především zvýšená opatrnost při manipulaci s ostrými předměty nebo při výkonu nebezpečných povolání a činností.

Mezi preventivní opatření, pomocí kterých se dá předcházet infekci v ráně, patří udržování čistého a hygienického prostředí, čištění rány a jejího okolí a také použití sterilního krytí.

Průběh onemocnění

Mezi příznaky tržných, řezných nebo otevřených ran patří:

  • bolest
  • krvácení
  • může se objevit infekce

Co se týče reálného dopadu na domácnost, mohou být pacienti se závažnějším poraněním na nějakou dobu vyřazeni z práce a zůstávají odkázáni na pomoc svých nejbližších.

Léčba tržných a řezných ran

  1. Léčba řezných ran spočívá v zabránění krvácení. Důležitá je také dezinfekce rány. Pokud jde o to, jak zakrýt řezné rány, řešením je přiložení sterilního obvazu. Při silnějším krvácení je řešením přiložení tlakového obvazu. Pokud jde o to, kdy je rána na šití, záleží především na tom, jak moc je řezná rána hluboká. Doba hojení řezné rány se odvíjí od závažnosti poranění. Tkáň jizvy se zahojí přibližně tři týdny od poranění.
  2. Léčba tržných ran spočívá ve vyčištění rány a zarovnání jejích okrajů. Ty by měly být, pokud je to možné, vráceny na původní místo a kožní lalok by měl být zarovnán s okolní tkání. Následně se aplikuje vhodné krytí, které je podle rozsahu poranění vhodné nechat na ráně i několik dnů. Ránu je vhodné pozorovat kvůli možnému vzniku infekce.
  3. Léčba otevřených ran spočívá v dezinfekci, která účinně likviduje bakterie. Následně je na místě zastavit krvácení. Výrazné účinky léčby má tzv. vlhké hojení, které pomáhá k zacelení ran bez vzniku jizev. K vlhkému hojení jsou určeny speciální gely a hydrogelové masti.

Co dělat, když se rány nehojí

Obecně se za nehojící rány považují takové, u kterých nedošlo ke zhojení ani po 6–9 týdnech. Neléčené rány mohou způsobovat otoky, změny povrchu kůže nebo zápach. U dlouhodobě se nehojících, tedy chronických ran je potřeba vyhledat lékaře. Ten pomůže nejen s péčí o ránu, ale také s úpravou životního stylu, tak aby se rána mohla co nejdříve zahojit.

S náklady na léčbu umíme pomoci

U závažnějších poranění může být pacient na nějakou dobu na nemocenské a přichází tak o plat ve výši, na kterou byl do té doby zvyklý.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok Zjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení