Distorze kloubu a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s došlapem nebo otokem v oblasti kotníku, ramene či kolene? Pak je možné, že jste utrpěli tzv. distorzi kloubu. Náklady na léčbu tohoto poranění mohou šplhat do vyšších částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady distorze kloubu minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento úraz kryje.
Sjednat pojištění

Co je distorze kloubu

Distorze neboli podvrtnutí kloubu je zraněním, během kterého dochází k poranění kloubního pouzdra a vazů, spojeného s krvácením do výronu kloubu. Ve většině případů nedochází k poškození kostní části kloubu. Distorze kotníku patří hned po zranění kolene mezi nejčastější sportovní úrazy. Nejčastěji dochází k distorzi v oblasti hlezenního kloubu.

Distorze se dělí na dva typy, zevní a vnitřní. K zevní distorzi kotníku dochází násilným pohybem nohy přes malíkovou stranu. Jedná se o častější typ. K vnitřní distorzi dochází přes vnitřní palcovou stranu nohy.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Distorze ramenního kloubu

Distorze ramenního kloubu neboli podvrtnutí ramene je natažení nebo částečné natržení vazů pouzdra podporující rameno. Řešením je nošení ortézy, popruhu nebo dlahy ve spojení s klidovým režimem.

Distorze kolenního kloubu

Distorze kolene  neboli podvrtnutí kolene je následek náhlého a nečekaného natažení a natržení svalů v koleni. Nejčastěji se jedná o zranění během sportovních aktivit. Jde o nejčastější zranění u fotbalistů. Vznik tohoto zranění je podpořen nepoužíváním ochranných pomůcek, nošením nevhodné obuvi a nerozcvičením se před sportovní aktivitou. Existují 3 stupně poškození - mírná, střední a těžká distorze. Vhodné je nasazení dlahy a nošení berlí s následnou rehabilitací.

Jak k distorzi kloubu dochází

Příčinami distorze kotníku neboli hlezenního kloubu může být nošení nevhodné obuvi či chůze po nerovném terénu, nedostatečná pozornost během chůze, důsledek úrazu nebo také hypermobilita vazů způsobující nestabilitu kotníku a další příčiny. Způsobena může být i špatným došlápnutím nebo šlápnutím tzv. do prázdna.

Na vině může být dále také oslabení receptorů nacházejících se v kůži chodidla. Tyto receptory z důvodu svého oslabení nevysílají během chůze v terénu potřebné signály do mozku, aby se nastavilo potřebné napětí a aktivovaly svaly tak, aby nedošlo k jejich poškození a úrazu. V případě častých úrazů a zakopávání tak nemusí být na vině jen nešikovnost a nepozornost.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Co se týče vyšetření a diagnostikování distorze kloubu, lékař zkoumá hybnost kloubu a případné změny, jako je otok, modřina apod. Dále se provádí rentgenové vyšetření pro vyloučení luxační zlomeniny. Ve sporných případech se provádí i magnetická rezonance.

Prevence distorze kotníku

Mezi preventivní opatření, jak předcházet distorzi hlezenního kloubu, patří především správně zvolená pohodlná obuv vhodné velikosti, aby byl kotník stabilní. Důležitá je i opatrnost během chůze po nerovném terénu a také během provozování sportovních aktivit. Před sportovní aktivitou je také možnost opatřit kotník tejpovací páskou. Před cvičením je rovněž důležité provádět protažení a cvičení krátkých svalů chodidla nebo masáže. Mezi další preventivní opatření patří i vyšetření u fyzioterapeuta.

Jak se zranění projevuje

Mezi prvotní příznaky distorze kotníku patří nemožnost došlapu na postiženou nohu a otok kolem kloubu. Po několika hodinách se v okolí postiženého kloubu začínají objevovat hematomy.

Co se týče reálného dopadu na domácnost, mohou být pacienti s distorzí kloubu na nějakou dobu vyřazeni z běžných činností a odkázáni na pomoc svého okolí.

Léčba distorze kotníku

Léčba distorze kotníku zahrnuje u lehčích poranění zklidnění a imobilizační obvaz nebo použití ortézy, a to na dobu přibližně 2–3 týdnů v závislosti na rozsahu poranění. V případě, že v důsledku poranění došlo k přetržení vazů, je nutné včasné zahájení léčby, a to v podobě sešití nebo složitějších rekonstrukčních výkonů. Po operaci přichází na řadu znehybnění kloubu po dobu několika týdnů.

Výskyt a statistiky

K distorzím kotníku dochází častěji u lidí s nižším BMI, tedy u hubenějších osob. Častěji také postihuje ženy než muže.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s distorzí hlezenního kloubu mohou být na nějakou dobu vyřazeni z pracovního poměru, přichází o plat v plné výši, a jsou tedy odkázáni na dávky nemocenského pojištění.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při distorzi kloubuZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení