Prasknutí menisku a dopady na zdraví a peněženku

Trápí vás vleklá bolest kolena spojená s otokem? Pak je možné, že patříte mezi 0,06 % populace, která se každoročně potýká s natrženým nebo prasknutým meniskem. Nejvíce přitom ohrožuje lidi ve věku nad 60 let, u nichž vlivem stárnutí dochází k opotřebování menisku, který je náchylnější k poškození. Náklady na léčbu tohoto zranění mohou šplhat do nemalých částek. Správně nastavené životní pojištění ale dokáže finanční dopady zraněníu minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak hozranění kryje.
Sjednat pojištění

Vznik zranění prasklého menisku

K natržení nebo prasknutí menisku nejčastěji dochází zkroucením či nepřiměřeným vytočením kolene. Tento problém může být zároveň doprovázen i natrženými kolenními vazy. Jedná se o velmi časté poranění kolene, které je způsobeno nepřiměřenou zátěží.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě prasklého meniskuSjednat pojištění

Projevy prasklého menisku

Příznaky prasklého menisku se liší podle závažnosti poranění. Pokud se jedná pouze o menší trhlinu, projevuje se slabší bolestí a otokem trvajícím asi  3 týdny. V případě závažnějšího poranění je typická bodavá bolest, a to přímo v centru kolene nebo i po stranách. Ve chvíli, kdy k úrazu dojde, se může objevit jakési vyskočení kolena. Ve velké části případů je slyšet i prasknutí. Koleno může být zároveň zablokované a není možné jej zcela natáhnout. Pak trvá otok jen pár dnů a člověk je schopen chůze. Bývá ovšem problém ohnout koleno a při nakládnění do stran se projeví nepříjemná a ostrá bolest.

Může nastat i situace kdy se při poranění meniskus vklíní do kolenního kloubu. To se projeví krvácením do kolene, otokem a tuhnutím. Možné je rovněž zarudnutí nebo přehřátí v místě poranění.

Vyšetření a diagnostika prasklého menisku

Vyšetření a diagnostikování probíhají na základě popsání úrazu pacientemzhodnocení mechanismu kolena. Dále se provádí rentgenové a ultrazvukové vyšetření. Přesnější vyšetření poskytne magnetická rezonance.

Kde zranění prasklého menisku nejvíc bolí

Menisky jsou vazivové útvary v oblasti kolene mající za úkol stabilizovat kolenní kloub a tlumit nárazy při pohybu. K prasknutí menisku dochází v oblasti kolene a kolenního kloubu. U prasknutí menisku hrozí komplikace v podobě vklínění menisku do kolenního kloubu.

Prevence prasklého menisku

K preventivním opatřením patří především zvýšená opatrnost při provozování sportovních aktivit. Důležité je provádět pravidelně strečink, protahování a při fyzických aktivitách se nepřepínat.

Průběh zranění prasklého menisku

Průběh se odvíjí podle typu a rozsahu zranění. Typické jsou různé druhy bolesti, otoky a problematická chůze. Špatná nebo nedostatečná léčba může způsobit výrazné snížení pohyblivosti a vadu chůze. Pacienti pak mohou mít trvalé následky.

Pacienti s prasklým meniskem mohou být na delší dobu vyřazeni z pracovního procesu, nebo dokonce z důvodu trvalých následků nemohou zaměstnání vykonávat. Důsledkem je tak výpadek stálého příjmu.

Léčba prasklého menisku

Při bodavé bolesti a otoku je nutná včasná návštěva lékaře. Léky na bolest poslouží ke zmírnění případných palčivých stavů. Samotný problém ovšem samozřejmě nevyřeší. V tomto ohledu se v některých případech přistupuje k nechirurgické léčbě. Důležitý je klid, noha ve zvýšené poloze, případně kompresivní obvazy.

U chirurgického zákroku se vyjme část poškozeného menisku nebo je možné jej i sešít. Chirurgický zákrok se provádí drobnými vpichy, po nichž zůstanou miniaturní nenápadné jizvy. Jedním vstupem chirurg zavede přístroj, pomocí kterého může sledovat poškozenou oblast, druhým se pak zavádí chirurgické nástroje. Důležité je pokusit se zachovat co největší část menisku.

 Operace trvá přibližně půl hodiny, a to při celkové anestezii nebo při umrtvení od pasu dolů. Po zákroku je důležitá fixace kolene a rehabilitace po dobu 4–10 týdnů. Žádoucí je minimalizace pohybu kolenního kloubu a užívání zdravotních pomůcek, jako například berlí apod. V případech, kdy mají pacienti i po operaci stále problémy s bolestí, je na místě zvážit plastiku menisku.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě prasklého meniskuSjednat pojištění

Výskyt a statistiky prasklého menisku

Poranění menisku představuje přibližně 15 % všech úrazů, které jsou spojeny s fyzickou aktivitou. V Evropě je to přibližně 110 úrazů na 10 000 obyvatel ročně způsobených při sportovních aktivitách.

S náklady na léčbu prasklého menisku umíme pomoci

V případě, kdy se jedná o závažnější poranění, může u pacienta dojít  k  dlouhodobějšímu výpadku příjmu, nebo dokonce ke ztrátě  zaměstnání.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při prasklém meniskuZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení