Přetržení svalů a šlach a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s ostrou bolestí a otokem v oblasti svalů? Pak je možné, že máte přetržený sval či šlachu. Vyšší riziko je u starších osob a u lidí po aplikaci kortikoidů nebo nemocných s dnou. Náklady na léčbu tohoto poranění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady přetržení svalů a šlach minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento úraz kryje.
Sjednat pojištění

Co je přetržení svalů a šlach

Poranění svalů a šlach patří mezi úrazy pohybového aparátu, a to v případě, že nejsou současně poškozeny klouby nebo kosti. I přesto, že nedochází ke zlomenině nebo vykloubení, je toto zranění velmi bolestivé a omezuje, ba zcela znemožňuje hybnost zraněné končetiny. Utržený sval vyžaduje zásah ortopeda. Mezi nejčastější přetržení svalu patří ruptury kolenních vazů, vazů kolem kotníku, Achillovy paty, lokte nebo ramene, ale i článků prstů.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Ruptury kolenních vazů

Pro ruptury kolenních vazů je často typické prasknutí v koleni, po kterém následuje pocit vyskočení kolene s ostrou bolestí. Dochází k natržení jednoho nebo obou křížových vazů. K přetržení křížového vazu dochází z důvodu větší námahy, a to i proto, že tyto vazy nejsou příliš elastické. K tomuto úrazu dochází především při autonehodách, kontaktních sportech nebo sportech spojených s větším množstvím pohybu. K přetržení křížových vazů může ovšem dojít i při běžných každodenních činnostech. Mnohdy jsou na vině pády z výšky nebo uklouznutí na schodech.

Ruptury vazů kolem kotníku

Při ruptuře vazů kolem kotníku dochází k narušení struktury vazu nebo i drobným mikroskopickým trhlinám. Typická je vysoká bolestivost a otok v oblasti kotníku. Léčba zahrnuje ledování, elastickou bandáž a umístění nohy do zvýšené polohy. Zatěžovat nohu je možné při fixaci elastickým obinadlem či pevnější bandáží od čtvrtého dne, respektive po splasknutí otoku.

Přetržená achillovka

Přetržená Achillova šlacha patří mezi závažná zranění a vyžaduje dlouhodobou léčbu a rehabilitaci, a to v délce několika měsíců. Ve většině případů dochází k přetržení této šlachy několik milimetrů nad patou, a to v místech, kde je šlacha nejméně zásobena krevními vlásečnicemi. Přetržená achillovka bývánejčastěji důsledkem nedostatečného rozehřátí před sportem a zpravidla k tomuto zranění dochází během sportů, pro které jsou typické rychlé změny směru (např. tenis, badminton apod.). Typický je pocit bolestivého úderu do lýtka a často je slyšet i prasknutí.

Utržený meniskus

Pro utržený meniskus je typická prudká bolest, pocit prasknutí a lupnutí nebo vyskočení kolena. Bolest je pociťována nejčastěji na vnitřní straně a koleno nejde vždy zcela natáhnout. Během chůze je také cítit lupání v kolenním kloubu.

Jak přetržení svalů a šlach začíná?

Mezi příčiny přetržených svalů a šlach patří nedostatečná příprava a protažení před cvičením, unavený, přetížený a dehydrovaný organismus nebo dlouhodobější a necitlivé namáhání.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování přetržených šlach a svalů probíhá na základě klinického vyšetření ortopedem. Především v případě postižení dolních končetin je potřeba provést ultrazvukové vyšetření žil.

Prevence přetržení svalů a šlach

Mezi preventivní opatření patří především dostatečné protažení před fyzickou aktivitou, nepřepínat se a dbát na maximální opatrnost. Důležité je také nošení vhodné obuvi.

Jak zranění poznáte

Mezi příznaky přetržení svalů a šlach patří:

  • velmi silná bolest
  • pocit prasknutí a lupnutí
  • lupání v kloubech
  • modřiny a otoky
  • nemožnost hýbat s postiženou končetinou

Pacienti s přetrženými svaly a šlachami bývají na nějakou dobu vyřazeni z běžných činností a odkázáni na pomoc svého okolí.

Léčba přetržených svalů a šlach

Léčba přetržených svalů a šlach může být konzervativní, tedy nechirurgická. Tento postup zahrnuje především znehybnění postižené končetiny a podávání protizánětlivých léků proti bolesti. V dlouhé řadě případů je ovšem namístě chirurgická léčba, během které se spojují konce přetržené šlachy, a po zákroku je nutný klid, později rehabilitace, která je důležitá pro předcházení zkracování operované šlachy.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s přetrženými svaly a šlachami bývají na delší dobu vyřazeni z pracovních činností, a odkázáni tak na dávky nemocenského pojištění.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při přetržení svalů a šlachZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení