Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny bodovací systém, podle kterého jsou trvalé následky hodnoceny. Na konkrétní náhradu má pak vliv posudek specializovaného lékaře. Trvalé následky jsou hodnoceny po ustálení a ukončení léčby v takovém případě, kdy jejich stav není možné ovlivnit další léčbou. Hodnocení míry trvalých následků se posuzuje většinou po 1 roce od úrazu či nehody. Každá z pojišťoven má svoji vlastní metodiku posuzování. Věděli jste, že třetina úrazů s trvalými následky se stane osobám ve věku 30-42 let? V 70 % se trvalé následky týkají mužů. Jak je to s odškodněním trvalých následků způsobených úrazem v zaměstnání?
Sjednat pojištění

Úrazy s trvalými následky v zaměstnání

Velká část úrazů s trvalými následky se stane v zaměstnání, ať už jde o pracovní úraz nebo třeba o autonehodu se služebním vozem. K tomuto účelu slouží pojištění odpovědnosti zaměstnavatele a povinné ručení, pro jejichž sjednání platí zákonná povinnost.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Pojištění odpovědnosti zaměstnavatele

Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele slouží ke krytí nároků zaměstnanců ze škod, které vznikly během plnění pracovních úkolů, a to nejen v sídle firmy, ale i během služebních cest. Z pojištění odpovědnosti zaměstnavatele nebo z povinného ručení je pak zaměstnanci uhrazena škoda na zdraví a škoda vzniklá v souvislosti s pracovním úrazem či nemocí z povolání.

Odškodnění za běžný pracovní úraz

Pracovní úrazy se dělí na běžné a smrtelné. V případě běžného pracovního úrazu má na odškodnění z pojistky nárok zaměstnanec, který úraz utrpěl. Odškodnění zaměstnance obsahuje 5 složek:

  • náhrada za ztrátu na výdělku během pracovní neschopnosti
  • náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti
  • náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění
  • účelně vynaložené náklady spojené s léčbou
  • náhrada věcné škody

V případech, kdy dojde ke zvlášť závažnému ublížení na zdraví zaměstnance, pak přísluší i jeho manželovi/partnerovi, dítěti a rodiči jednorázová náhrada vzniklé nemajetkové újmy.

Odškodnění běžného pracovního úrazu se vypořádává mimo zúčtování mzdy či platu. Nemusí být tedy nutně vyplaceno v termínu výplaty mzdy.

Odškodnění za smrtelný pracovní úraz

Pokud jde o odškodnění za smrtelný pracovní úraz, jsou odškodňováni pozůstalí po zesnulém zaměstnanci. Ti mohou uplatňovat následující nároky:

  • náhrada účelně vynaložených nákladů spojených s léčbou
  • náhrada přiměřených nároků spojených s pohřbem
  • náhrada nákladů na výživu pozůstalých
  • jednorázová náhrada nemajetkové újmy pozůstalých
  • náhrada věcné škody

Životní pojištění a trvalé následky

V situacích, kdy si člověk platí životní pojištění a dojde k úrazu nebo nehodě s trvalými následky, může po pojišťovně požadovat plnění. Jaké může mít plastika křížového vazu trvalé následky? Může jimi být například ztráta funkce kloubu, omezená hybnost kolene, problémy s chůzí apod.

Častým trvalým následkem úrazu bývají i nejrůznější druhy jizev. Trvalé následky jizva v obličeji nebo na jiných částech těla způsobené úrazem či nehodou jsou hodnoceny také jako ztížení společenského uplatnění.

Jaké může mít zlomený kotník trvalé následky? Nejčastěji se jedná o narušení stability kloubu, problémy s celkovým postavením těla, problémy s hybností, obtížná chůze a další obtíže.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok v případě výpadku příjmuZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení