Otřes mozku a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s krátkodobou ztrátou paměti, závratěmi nebo s poruchou vědomí? Pak je možné, že patříte mezi osoby, které prodělaly otřes mozku. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění ale dokáže finanční dopady u minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je otřes mozku

Otřes mozku je poruchou funkce mozku, která je způsobená nějakým úrazem neboli otřesem. Doprovází ho krátkodobé bezvědomí, a to po dobu od několika sekund až do 30 minut. Spolu s krátkodobou ztrátou vědomí doprovází otřes mozku často i zvracení či ztráta paměti. V případě bezvědomí trvajícího déle než 30 minut už se nejedná o otřes mozku, nýbrž o jeho těžší postižení neboli pohmoždění.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě otřesu mozkuSjednat pojištění

Začátky otřesu mozku

Otřes mozku vzniká ve většině případu při pádech, během sportu nebo při dopravních nehodách. Předchází mu úder do hlavy spolu s nepřirozeným a prudkým pohybem hlavy. Poté může následovat krátkodobá porucha vědomí. Možná je i nevolnost a popřípadě spavost. Typické jsou problémy s rovnováhou, zpomalené reakce na nejrůznější podněty, rozmazané vidění či citlivost na světlo a hluk. Zajímavostí je, že tyto příznaky se mohou objevit jak bezprostředně, tak i v řádu několika hodin, dokonce dnů až týdnů po zranění. Často také k otřesu mozku dochází u dětí, většinou po pádu z výšky.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika otřesu mozku

V případě podezření na otřes mozku je doporučena návštěva dětské chirurgie nebo neurologie, kde budou provedena potřebná vyšetření a vyloučena závažnější poranění, případně se rozhodne o hospitalizaci pacienta. 

Prevence otřesu mozku

Mezi preventivní opatření proti otřesu mozku patří obezřetnost při sportu, nošení přilby, používání ochranných pomůcek v pracovním prostředí, které to vyžaduje atd.

Průběh otřesu mozku

U pacientů s otřesem mozku je typická dezorientace, ospalost, pocity na zvracení nebo zvracení. Objevuje se i pocení a zvýšená srdeční frekvence. Pacienti bývají spaví nebo upadají do krátkého bezvědomí. Pro otřes mozku spojený s bezvědomím je typické, že pacient se z něj sám probere, ale nepamatuje si úraz samotný ani kratší časový úsek před ním. Mezi další typické symptomy patří bolesti hlavy, nevolnost, závratě či dezorientace. V případě otřesu mozku u dětí se příznaky mohou trochu lišit. Mezi běžné projevy u malých pacientů patří zvracení, podrážděnost, ospalost, případně výtok z úst, uší či nosu.

V případě opakovaných otřesů mozku může dojít k trvalým změnám, jako je například nesoustředěnost, zhoršení paměti, nebo dokonce i krvácení do mozku s trvalými následky.

Léčba otřesu mozku

Otřes mozku patří mezi velmi obvyklá zranění způsobená úrazem avyžaduje včasnou lékařskou pomoc a zahájení léčby. Pacient by před vyšetřením neměl nic jíst ani pít kvůli rentgenovému a CT vyšetření. Toto opatření je důležité i z důvodu možné operace s uspáním pacienta.

V případě, že se jedná o otřes mozku, je doporučena hospitalizace po dobu alespoň tří  dnů, během které se vyloučí krvácení do mozku nebo další případné komplikace. Během hospitalizace se nedoporučuje zatěžovat oči, pacient by tedy neměl číst ani sledovat televizi.

Protože žádným vyšetřením nelze otřes mozku potvrdit nebo vyvrátit, samotná léčba se odvíjí od konkrétních příznaků. V případech bolesti hlavy se užívají tišící léky, i po propuštění z nemocnice by pacient měl dodržovat klidový režim alespoň po dobu tří týdnů. Během zotavování se mohou objevit běžné příznaky, jako jsou podrážděnost, závratě, citlivost na světlo a zvuky, mírné bolesti hlavy či obtížné soustředění.

Výskyt a statistiky otřesu mozku

Otřes mozku se vyskytuje u dospělých i dětí. U dospělých nejčastěji při dopravních nehodách, sportovních aktivitách nebo pádech. U dětí stojí často na vině pády z větší výšky.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě otřesu mozkuSjednat pojištění

S náklady na léčbu otřesu mozku umíme pomoci

 Pacienti se závažnějším poraněním mozku mohou z důvodu hospitalizace přijít na nějakou dobu o pravidelný příjem.

S náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při otřesu mozkuZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení