Úrazy při sportu a jejich dopady na zdraví a peněženku

Sport podporuje naše zdraví, pomáhá udržovat psychickou pohodu a zvyšovat vytrvalost, ale může vést i k nepříjemným úrazům, které mohou souviset s nedostatečnou přípravou před sportem, nepozorností nebo přeceněním sil.
Sjednat pojištění

Co jsou sportovní úrazy

Sportovní úrazy jsou poranění různých částí těla, ke kterým došlo při vykonávání sportovních aktivit. Úrazy při sportu vznikají nejen u vrcholových sportů, ale také při občasné sportovní činnosti a rekreačních aktivitách.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Výskyt sportovních úrazů

Sportovní úrazovost je sledována a statisticky vyhodnocována. Přibližně 1/3 sportovních úrazů vzniká při organizované sportovní činnosti (např. zápasy, utkání, kolektivní sporty) a zbytek při neorganizované sportovní činnosti.

Typy sportovních úrazů

Mezi nejčastější sportovní úrazy patří:

 • akutní úrazy (zlomeniny, výrony, natržený sval) – dochází k nim náhle a bez varování
 • chronické úrazy způsobené opakovaným stresem (např. zranění kolene, tenisový loket) – vznikají jako důsledek nadměrného používání nebo opakovaného pohybu stejného kloubu v průběhu času
 • stresové úrazy a přetížení – příčinou bývá stres ve sportu a přepínání se

Příčiny a rizikové faktory sportovních úrazů

Mezi nejčastější příčiny a rizikové faktory pro vznik sportovních úrazů patří:

 1.     nedostatečná příprava a nedostatečný trénink
 2.     přetížení
 3.     nevhodné prostředí (např. snížená viditelnost) a nenáležité vybavení
 4.     individuální faktory – věk, zdravotní stav, aktuální fyzická kondice

Prevence sportovních úrazů

Nepříjemným sportovním úrazům se dá alespoň částečně předejít vhodnými preventivními opatřeními. Jako prevence úrazů při sportu je na místě:

 • vhodný trénink a příprava – např. protažení a zahřátí před sportovní aktivitou
 • správné vybavení a prostředí – dobře padnoucí pevná obuv, vhodný terén, ochranné pomůcky (např. přilba)
 • znalost prostředí
 • dodržování bezpečných pravidel sportu
 • dodržování správné techniky u sportovní aktivity
 • vhodná strava pro konkrétní sport
 • masáž a svalová regenerace po sportovním výkonu

Zdravotní pojišťovny mají programy na prevenci úrazů, v rámci kterých přispívají na sportovní ochranné pomůcky pro děti i dospělé.

Léčba a rehabilitace sportovních úrazů

Léčba sportovních úrazů závisí na konkrétním typu a rozsahu zranění. Důležitá je první pomoc při sportovních úrazech, která spočívá v okamžitém přerušení aktivity a klidovém režimu, chlazení postiženého místa.

Mezi léčebné metody patří podle rozsahu zranění chirurgická léčba. U lehčích zranění může postačovat fyzioterapie a rehabilitační cvičení. Cílem je zlepšení metabolismu všech tkání a zabezpečení brzkého navrácení k původnímu stavu pohybového systému. Fyzioterapeutická léčba akutních sportovních zranění má za cíl to, aby se mohl pacient co nejdříve vrátit ke sportovní aktivitě.

Úrazy při sportu v České republice

Podle prováděných statistik v České republice došlo v posledních 5 letech ke snížení počtu sportovních úrazů. V letech 2020 a 2021 to ovšem mohlo být částečně ovlivněno i protipandemickými opatřeními z důvodu covidu. Nejrizikovějším obdobím jsou prázdninové měsíce, tedy červenec a srpen a zimní měsíce, během kterých dochází ke zraněním během lyžování, snowboardingu nebo bruslení. Sportovní úrazy bývají nejčastěji způsobeny pádem.

V České republice je každoročně ošetřeno přibližně 400 000 sportovních úrazů. Celých 30 % sportovních úrazů tvoří zlomeniny, 22 % podvrtnutí a 10–12 % jsou různá pohmoždění a nalomení. Zbytek úrazů připadá na poranění šlach, vylomení zubů nebo popáleniny.

Dostupné zdroje a podpora pro osoby, které utrpěly sportovní úraz

 • Sdružení Sport 4 Help pomáhá integrovat osoby handicapované nebo jinak zdravotně znevýhodněné sportem do běžné společnosti.
 • Vážné i méně závažné úrazy mnohdy vyžadují dlouhodobou léčbu. V tomto ohledu se vyplatí úrazové pojištění, jež pomůže pokrýt výdaje spojené s léčbou, která je ne vždy hrazena ze zdravotního pojištění.

Závěr

Sportovní úrazy vznikají nejvíce při kolektivních sportech. Rozdělují se na akutní, chronické a stresové. Nejčastějšími sportovními úrazy jsou zranění kolene, zlomeniny, výrony a natažení šlach. Léčba sportovních úrazů bývá mnohdy dlouhodobá a zahrnuje kromě chirurgické léčby i fyzioterapii a rehabilitační cvičení.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení