Úrazy při sportu a jejich dopady na zdraví a peněženku

Sport podporuje naše zdraví, pomáhá udržovat psychickou pohodu a zvyšovat vytrvalost, ale může vést i k nepříjemným úrazům, které mohou souviset s nedostatečnou přípravou před sportem, nepozorností nebo přeceněním sil.
Sjednat pojištění

Co jsou sportovní úrazy

Sportovní úrazy jsou poranění různých částí těla, ke kterým došlo při vykonávání sportovních aktivit. Úrazy při sportu vznikají nejen u vrcholových sportů, ale také při občasné sportovní činnosti a rekreačních aktivitách.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Výskyt sportovních úrazů

Sportovní úrazovost je sledována a statisticky vyhodnocována. Přibližně 1/3 sportovních úrazů vzniká při organizované sportovní činnosti (např. zápasy, utkání, kolektivní sporty) a zbytek při neorganizované sportovní činnosti.

Typy sportovních úrazů

Mezi nejčastější sportovní úrazy patří:

  • akutní úrazy (zlomeniny, výrony, natržený sval) – dochází k nim náhle a bez varování
  • chronické úrazy způsobené opakovaným stresem (např. zranění kolene, tenisový loket) – vznikají jako důsledek nadměrného používání nebo opakovaného pohybu stejného kloubu v průběhu času
  • stresové úrazy a přetížení – příčinou bývá stres ve sportu a přepínání se

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.
2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Příčiny a rizikové faktory sportovních úrazů

Mezi nejčastější příčiny a rizikové faktory pro vznik sportovních úrazů patří:

  1.     nedostatečná příprava a nedostatečný trénink
  2.     přetížení
  3.     nevhodné prostředí (např. snížená viditelnost) a nenáležité vybavení
  4.     individuální faktory – věk, zdravotní stav, aktuální fyzická kondice

Prevence sportovních úrazů

Nepříjemným sportovním úrazům se dá alespoň částečně předejít vhodnými preventivními opatřeními. Jako prevence úrazů při sportu je na místě:

  • vhodný trénink a příprava – např. protažení a zahřátí před sportovní aktivitou
  • správné vybavení a prostředí – dobře padnoucí pevná obuv, vhodný terén, ochranné pomůcky (např. přilba)
  • znalost prostředí
  • dodržování bezpečných pravidel sportu
  • dodržování správné techniky u sportovní aktivity
  • vhodná strava pro konkrétní sport
  • masáž a svalová regenerace po sportovním výkonu

Zdravotní pojišťovny mají programy na prevenci úrazů, v rámci kterých přispívají na sportovní ochranné pomůcky pro děti i dospělé.

Léčba a rehabilitace sportovních úrazů

Léčba sportovních úrazů závisí na konkrétním typu a rozsahu zranění. Důležitá je první pomoc při sportovních úrazech, která spočívá v okamžitém přerušení aktivity a klidovém režimu, chlazení postiženého místa.

Mezi léčebné metody patří podle rozsahu zranění chirurgická léčba. U lehčích zranění může postačovat fyzioterapie a rehabilitační cvičení. Cílem je zlepšení metabolismu všech tkání a zabezpečení brzkého navrácení k původnímu stavu pohybového systému. Fyzioterapeutická léčba akutních sportovních zranění má za cíl to, aby se mohl pacient co nejdříve vrátit ke sportovní aktivitě.

Úrazy při sportu v České republice

Podle prováděných statistik v České republice došlo v posledních 5 letech ke snížení počtu sportovních úrazů. V letech 2020 a 2021 to ovšem mohlo být částečně ovlivněno i protipandemickými opatřeními z důvodu covidu. Nejrizikovějším obdobím jsou prázdninové měsíce, tedy červenec a srpen a zimní měsíce, během kterých dochází ke zraněním během lyžování, snowboardingu nebo bruslení. Sportovní úrazy bývají nejčastěji způsobeny pádem.

V České republice je každoročně ošetřeno přibližně 400 000 sportovních úrazů. Celých 30 % sportovních úrazů tvoří zlomeniny, 22 % podvrtnutí a 10–12 % jsou různá pohmoždění a nalomení. Zbytek úrazů připadá na poranění šlach, vylomení zubů nebo popáleniny.

Dostupné zdroje a podpora pro osoby, které utrpěly sportovní úraz

  • Sdružení Sport 4 Help pomáhá integrovat osoby handicapované nebo jinak zdravotně znevýhodněné sportem do běžné společnosti.
  • Vážné i méně závažné úrazy mnohdy vyžadují dlouhodobou léčbu. V tomto ohledu se vyplatí úrazové pojištění, jež pomůže pokrýt výdaje spojené s léčbou, která je ne vždy hrazena ze zdravotního pojištění.

Závěr

Sportovní úrazy vznikají nejvíce při kolektivních sportech. Rozdělují se na akutní, chronické a stresové. Nejčastějšími sportovními úrazy jsou zranění kolene, zlomeniny, výrony a natažení šlach. Léčba sportovních úrazů bývá mnohdy dlouhodobá a zahrnuje kromě chirurgické léčby i fyzioterapii a rehabilitační cvičení.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Proč je dobré mít životní pojištění?

Životní pojištění je dobré mít hned z několika důvodů. Především přináší pojistnou ochranu pro případ, že nastanou rizika, která jsou zvolená v pojistné smlouvě. V případě, kdy nastane situace, která je kryta pojištěním, pojišťovna vyplatí pojistné plnění. Kromě dožití a smrti mohou být v pojistné smlouvě sjednána také nejrůznější připojištění, jako je například pojištění pracovní neschopnosti, invalidity, závažných onemocnění, trvalých následků úrazu a další. Kromě toho může také životní pojištění obsahovat rezervotvornou složku (investiční životní pojištění nebo kapitálové životní pojištění).

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Jaký je rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním?

Životní pojištění chrání klienta před větším množstvím rizik (například pracovní neschopnost, invalidita, závažná onemocnění a další), zatímco úrazové pojištění nabízí pojistné krytí pouze v případech úrazu. Životní pojištění zahrnuje vždy pojištění pro případ smrti nebo pro případ dožití a může krýt i spoustu dalších typů pojištění.

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazu

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení