Cévní mozková příhoda a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s vyjadřováním, artikulováním, viděním, náhlou zmateností nebo dezorientací v prostoru či v čase? Pak je možné, že patříte mezi 0,2–0,3 % populace postižené CMP neboli cévní mozkovou příhodou. Tato choroba nejvíce ohrožuje lidi ve věku nad 60 let, ale nevyhýbá se ani mladším osobám. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady cévní mozkové příhody minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je CMP

CMP neboli cévní mozková příhoda, lidově řečeno „mrtvice“, je porucha funkce mozku, ke které dochází z důvodu poklesu dodávky kyslíku k buňkám. Jedná se o náhlou poruchu krevního oběhu mozku, jejímž důsledkem je nevratné poškození mozku. Ve většině případů je příčinou ucpání přívodní tepny krevní sraženinou. 

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě cévní mozkové příhodySjednat pojištění

Jak CMP začíná

Cévní mozková příhoda se zpočátku projevuje ochrnutím horní a dolní končetiny jedné poloviny těla. Dále je také typické ochrnutí jedné poloviny obličeje a pokles koutku úst. Časté jsou i potíže s mluvením a obtížná artikulace, porucha rovnováhy nebo koordinace pohybů. V případě, že jsou tyto příznaky zavčasu rozpoznány a pacientovi je poskytnuta lékařská pomoc, má výrazně větší šanci na uzdravení. 

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Mezi základní vyšetřovací metody se u cévní mozkové příhody řadí magnetická rezonance, která má za cíl určit, o který z typů CMP se jedná. Následně probíhá rozšířená diagnostika metodou CT za účelem individuální léčby. Provádí se také EKG a ultrazvukové vyšetření.

Kde CMP útočí

Cévní mozková příhoda napadá oblast mozku. V závislosti na tom, která část mozku je postižena, se projevují konkrétní příznaky. I když onemocnění jako takové vzniká v mozku, postihuje celé tělo. Kromě běžných příznaků, jako je ochrnutí některé části těla nebo špatná koordinace pohybů, se mohou objevit i náhlé a nevysvětlitelné pády nebo porucha ostrosti vidění či dvojité vidění.

Prevence CMP

Mezi rizikové faktory vzniku cévní mozkové příhody patří ty neovlivnitelné, jako je dědičnost, věk nebo pohlaví. Dále k rizikovým faktorům patří ovlivnitelné faktory, jako je například obezita, kouření, užívání hormonální antikoncepce nebo alkoholu, a také faktory přidružené, mezi které patří nedostatek pohybu a další.

Mrtvici se dá velice účinně předcházet. Stačí jen změnit životní styl směrem k lepšímu. Důležité je omezit příjem soli, tuků a cukrů ve stravě, vyvarovat se kouření a dopřát si pravidelnou pohybovou aktivitu. Vhodné je i udržovat ideální hmotnost a vyvarovat se alkoholu. Lidé nad 50 let by si pak měli pravidelně měřit krevní tlak, protože příliš vysoké hodnoty jsou jedním z rizikových faktorů CMP.

Léčba CMP

U tohoto onemocnění je důležité včasné zahájení léčby. V případě, že je zahájena přibližně do tří hodin, jsou vysoké šance na to, že se pacient rychle uzdraví a nebude mít vůbec žádné následky. Léčba spočívá v zavádění léku do tepny, kde dojde k otevření místa uzavřeného sraženinou. Následně jsou podávány léky znemožňující shlukování krevních destiček. Dalším krokem směřujícím k úplnému vyléčení je řešení problémů, které mrtvici způsobily – např. obezita, cukrovka apod. 

Nejdůležitější je u pacientů po mrtvici minimalizovat riziko dalšího vzniku CMP. Vhodným způsobem léčby je také úprava životního stylu. V případě potřeby probíhá rovněž další terapie, jako například logopedie, rehabilitace nebo lázeňská péče.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě cévní mozkové příhodySjednat pojištění

Světový den CMP

29.10. je vyhlášen jako Světový den proti mozkové mrtvici, který slouží především ke  zlepšení informovanosti a propagaci prevence tohoto onemocnění.

Výskyt a statistiky

Mrtvice je druhým nejčastějším důvodem úmrtí na světě. Ročně postihne více než 17 milionů lidí na světě, z nichž 1/3 zemře. Riziko vzniku CMP se zvyšuje po 40. roce života, maxima pak dosahuje po 60. roce. V mladším věku jsou více ohroženi muži, ve vyšším věku naopak ženy. 

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě, kdy člověk onemocní CMP, může být na nějakou dobu vyřazen z možnosti pracovat, nebo dokonce může i přijít o plat z důvodu delší hospitalizace. Pacienti s těžkou formou CMP pak nejsou soběstační a jsou odkázáni na pomoc ostatních.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při cévní mozkové příhoděZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení