Vyhřezlá ploténka a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestí krční nebo bederní páteře vystřelující do horních či dolních končetin? Pak je možné, že patříte mezi část populace, kterou trápí vyhřezlá ploténka. Tento problém nejvíce ohrožuje lidi staršího věku, u nichž ve vyspělých zemích výskyt dosahuje až 3 %. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění ale dokáže finanční dopady minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento problém kryje.
Sjednat pojištění

Co je vyhřezlá ploténka

Vyhřezlá meziobratlová ploténka může být důsledkem zvedání těžkých břemen, ale problém může vzniknout i na základě genetických dispozic. Vyhřezlá ploténka postihuje spíše starší osoby, nevyhýbá se však ani mladším. Jedná se o elastickou tkáň, která spojuje jednotlivé obratle v páteři. V případě, kdy dojde k prasknutí vazivového prstenu, dochází k vytlačování ploténky do okolního prostoru. To způsobuje nepříjemnou bolest v místě, kde k vyhřeznutí došlo. Tato bolest často vystřeluje do horních nebo dolních končetin.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě vyhřezlé ploténkySjednat pojištění

Jak problém začíná

Vliv na vyhřeznutí ploténky má vyšší věk, nadváha, nedostatek pohybu, genetické dispozice nebo také těžké manuální práce a nadměrná zátěž. V případě vyhřeznutí krční ploténky se objevují příznaky v podobě bolesti vystřelující do končetin, často v doprovodu nepříjemného brnění rukou, poruch citlivosti či problémů s hybností rukou.

U vyhřezlé ploténky v oblasti bederní páteře dochází ke zhoršení bolesti například při zakašlání. Typická je svalová slabost nebo poruchy hybnosti a obtížná chůze.

U vyhřezlé ploténky v oblasti hrudní páteře může docházet k vystřelování bolesti do dolních končetin. Objevit se může brnění a mravenčení nebo zhoršení chůze způsobené tlakem na míchu.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

K vyšetření a diagnostice se využívá rentgenové vyšetření páteře, CT nebo magnetická rezonance. Pomocí EMG vyšetření, kdy se na kůži připevní elektrody, se dále měří stupeň poškození nervů v okolí vyhřezlé ploténky.

Kde nemoc útočí

Vyhřezlá ploténka postihuje nejčastěji oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. S konkrétní oblastí jsou podle místa vzniku spojené obtíže v podobě vystřelování bolesti do horních nebo dolních končetin.

Prevence vyhřezlé ploténky

Problémům s vyhřezlou ploténkou lze předcházet opatrností při zvedání těžkých břemen ze země. Důležité je se pro ně neohýbat, ale raději podřepnout. Dalším preventivním opatřením je pravidelná pohybová aktivita a posilování zádového svalstva.

Průběh onemocnění

Kromě nepříjemné bolesti v oblasti vyhřezlé ploténky, brnění či mravenčení rukou se mohou objevit také další obtíže. V případech, kdy je narušena oblast dolní části míchy, mohou mít pacienti v důsledku poruchy nervů svěračů potíže s vyprazdňováním.

Léčba vyhřezlé ploténky

Léčba vyhřezlé ploténky záleží na konkrétním stavu pacienta a rozsahu poškození. Jednou z možností je konzervativní léčba, kdy pacient užívá léky tlumící bolest a dochází pravidelně na rehabilitační cvičení. Další možností je pak operace.

Novinkou v oblasti léčby je terapie laserem, která je vhodná pro pacienty, u nichž nezabrala konzervativní léčba a zatím nedošlo k nezvratným degenerativním změnám.

Výskyt a statistiky

Problémy s vyhřezlou ploténkou postihují muže i ženy. Často se jedná o osoby staršího věku, ale výjimkou nejsou ani mladší lidé.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě vyhřezlé ploténkySjednat pojištění

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě menších obtíží může pacient s vyhřezlou ploténkou vykonávat zaměstnání. Někdy je ovšem nutná hospitalizace, nebo dokonce i operace. V takových případech mohou pacienti na nějakou dobu přijít o pravidelný příjem

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při vyhřezlé ploténceZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení