Vyvrtnutí kotníku a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestí v oblasti kotníku při došlapu nebo s otokem? Pak je možné, že patříte mezi osoby s vyvrtnutým kotníkem. Náklady na léčbu tohoto úrazu mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady vyvrtnutého kotníku minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak toto zranění kryje.
Sjednat pojištění

Co je vyvrtnutý kotník

Vyvrtnutý či podvrtnutý kotník, lidově nazývaný také vyvrknutý kotník nebo výron, je stavem, během kterého dochází k částečnému natržení nebo úplnému přetržení vazů hlezenního kloubu. Během tohoto úrazu se noha stočí dovnitř a kotník ven.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Příčiny vyvrtnutého kotníku

Příčinami tohoto úrazu je především neopatrnost při chůzi, běhu či skoku, čímž dojde ke špatnému došlápnutí, nejčastěji na nerovném povrchu. Jedná se o typické zranění při sportu.

Jeden z nejčastějších úrazů na trampolínách

Vedle různých zlomenin a tržných ran patří i vyvrtnutý kotník mezi jeden z nejčastějších úrazů způsobených skákáním na trampolínách. Každoroční nárůst těchto úrazů dokládají nejen lékaři, ale i statistiky pojišťoven. Důvodů vyvrtnutého kotníku během skákání na trampolíně může být hned několik. Jedním z nich je skákání více dětí najednou, přičemž do sebe narážejí. Dalším problémem je to, že nemají zvládnutou základní techniku skákání a pouštějí se do nejrůznějších nebezpečných prvků, jako jsou salta, přemety apod.

Podle statistik lékařů v době úrazu 7 z 10 dětí není na trampolíně samo, často tak poraní i nějaké další dítě. Řešením je dodržování pravidel během skákání na trampolíně, a to ideálně tak, aby děti skákaly po jednom a byly pod dozorem dospělého člověka. Na trampolíně by se neměly vyskytovat žádné ostré předměty a samozřejmostí by měla být ochranná síť.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Pokud bolest ani otok neodezní během pár dní, je na místě návštěva lékaře. Ten provede vyšetření pohmatem a ve většině případů odešle pacienta na rentgenové vyšetření, aby se vyloučila případná zlomenina kotníku.

Prevence vyvrtnutého kotníku

Mezi preventivní opatření patří především opatrnost při chůzi, obzvláště na nerovném terénu, a také opatrnost během provozování sportovních aktivit. Vhodné je i pravidelné protahování kotníkových vazů, a to bez ohledu na to, zda člověk provozuje nějaký sport, či nikoliv. Před fyzickou aktivitou je vhodné se ujistit, zda je noha správně zafixovaná.

Jak zranění vypadá

Jaké má vyvrtnutý kotník příznaky? Nejčastěji se projevuje silnou bolestí, otokem, modřinami, zvýšenou citlivostí na dotek a omezenou hybností kloubu.

Co se týče reálného dopadu na domácnost, mohou být pacienti s vyvrtnutým kotníkem v některých situacích odkázáni na pomoc ostatních.

Léčba vyvrtnutého kotníku

Ihned po vyvrtnutí kotníku by se mělo začít s ledováním. Po pár minutách je vhodné nohu zvednout nad úroveň těla. Kotník je vhodné zafixovat elastickým obinadlem, ortézou nebo sádrou podle stupně zranění. Délka léčby závisí na typu zranění. Vyvrtnutý kotník se podle závažnosti dělí na tři stupně:

  1.     stupeň – natažené vazy, otok kotníku, zotavení netrvá déle než týden
  2.     stupeň – natržené vazy, omezení hybnosti kotníku, léčba 4–5 týdnů
  3.     stupeň – přetržené vazy, nemožný došlap, léčba 4–6 týdnů s následnou rehabilitací

Při nedodržení správného způsobu léčby a klidového režimu se může stav pacienta zhoršit, a léčba se tak výrazně prodlužuje. Existuje také riziko, že vazy nesprávně srostou a v důsledku toho může být noha špatně pohyblivá.

Výskyt a statistiky

Vyvrtnutí kotníku je nejčastějším úrazem vůbec, který se stává lidem všech věkových kategorií.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě vyvrtnutého kotníku může být člověk na nějakou dobu vyřazen z pracovního poměru a přijít tak o plat ve výši, na kterou je zvyklý.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při vyvrknutí kotníkuZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazu

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení