Ruptura svalu a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže se silnou bolestí některého ze svalů, krevní sraženinou, vysokou citlivostí v oblasti svalu nebo s otokem? Pak je možné, že jste utrpěli rupturu neboli natržení či přetržení svalu. Náklady na léčbu tohoto zranění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady ruptury svalu minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento úraz kryje.
Sjednat pojištění

Co je ruptura svalu

Ruptura svalu je jeho natržení nebo přetržení, které doprovází dlouhodobé obtíže. U lehčích poranění (mikroruptura svalu) dochází jen k přetržení pár mikrovláken ve svalu. Úplná ruptura vede k naprosté ztrátě funkce svalu, což znamená několikaměsíční hojení a chirurgickou léčbu.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak ruptura vzniká

Příčinami ruptury svalu může být nedostatečné protažení před fyzickou aktivitou. Na vině může být i nadměrná zátěž, přetrénování a nedostatečná regenerace po sportu. Důvodem bývá i chronické přetěžování některých partií. Rupturu často způsobuje také nedostatečná hydratace organismu a nedostatek některých minerálů v těle (např. vápník, hořčík, železo).

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření a diagnostikování ruptury svalu se provádí především ultrazvukovým vyšetřením, které potvrdí, nebo vyvrátí rupturu svalu.

Postižené oblasti

Poměrně častá je ruptura Achillovy šlachy. Ve většině případů se nachází přibližně 3–5 cm nad úponem šlachy na patní kost. Nejčastěji dochází ke kompletní ruptuře (přetržení) Achillovy šlachy, pouze částečné ruptury se stávají jen zřídka. Nejjednodušším řešením je v takovém případě operace, která mívá vynikající výsledky.

Poměrně častým zraněním je i ruptura lýtkového svalu. Projevuje se výraznou bolestí v místě poranění a někdy i citelným prasknutím ve chvíli natržení svalu. Objevuje se i otok nebo modřina (krevní výron). Bolest v tomto případě výrazně ztěžuje nebo znemožňuje chůzi, pacient pak není schopen se postavit na špičku nohy.

Další svalové skupiny bývají poškozeny v souvislosti s přetěžováním u jednotlivých druhů sportů. Ruptura stehenního svalu, konkrétně ruptura zadních svalů stehna, patří mezi časté úrazy u fotbalistů. U hokejistů jsou to zase svaly v oblasti třísel.

Prevence ruptury svalu

Mezi preventivní opatření patří především protažení před sportovní aktivitou a pozvolné zahřátí svalů. Důležitý je také dostatečný pitný režim. Důležité je se během fyzické aktivity nepřepínat a myslet i na důležitou regeneraci.

Průběh onemocnění

Mezi nejčastější příznaky ruptury svalů patří:

  • silná bolest
  • pocit stažení a ztuhlosti svalu
  • u těžších poranění vysoká bolestivost i v klidovém stavu
  • otok v místě zranění
  • krevní sraženina
  • zvýšená citlivost postiženého místa na pohmat

Pacienti s rupturou svalů mnohdy bývají odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba

V první řadě je u jakýchkoliv poranění svalu nutné okamžité přerušení fyzické aktivity. Sval by se neměl zkoušet rozhýbat. Pro utlumení bolesti je vhodné použít chladivé obklady a postižené místo střídavě ledovat. V prvních hodinách od poranění je možné k utlumení bolesti užívat analgetika. Pro snížení otoku končetiny je vhodné mít ji ve zvýšené poloze.

Pokud potíže pozvolna ustupují, postačí k léčbě jen klidový režim, masáže a horké obklady. V některých případech, a to především u rozsáhlejších ruptur svalů, je nutná operace.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě ruptury svalu bývá pacient vyřazen z pracovních činností, a to někdy i na delší dobu. Přichází tak o plat ve výši, na kterou byl zvyklý, a je odkázán pouze a jen na nemocenské dávky.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při ruptuře svaluZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení