Pořezání a jeho dopady na zdraví a peněženku

Pořezali jste se? Menší řezné poranění zvládnete sami, u vážnějšího úrazu se neobejdete bez odborné pomoci. Co všechno může takové zranění obnášet? Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady i větších pořezání minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento úraz kryje.
Sjednat pojištění

Co je pořezání

Pořezání mohou být pouze drobné oděrky, nebo naopak závažnější a život ohrožující zranění, jako jsou hluboká řezná poranění.

V některých případech může hrozit otrava krve při pořezání, která je způsobena zanesením bakterií. Mezi příznaky otravy krve patří horečka, zimnice, třesavka, vysoká srdeční a dechová frekvence. Mohou se objevit i nevolnosti a zvracení.

Řezné rány velmi často krvácejí. Rozlišujeme několik typů krvácení:

  1.     vlásečnicové krvácení

Ve většině případů není závažné a vzniká poraněním vlásečnic, které propojují žíly a cévy. Často jde o poranění kuchyňským nožem.

  1.     žilní krvácení

Vzniká poraněním žíly, většinou jde o větší úrazy a masivní krvácení, u kterého hrozí velká ztráta krve. Krev z rány volně vytéká, není okysličená, a proto má tmavě červenou barvu.

  1.     tepenné krvácení

Vzniká při poranění tepny a vždy jde o větší poranění. Typické je vystřikování z tepny při každém stažení srdeční svaloviny. Tato krev je okysličená, a proto má jasně červenou barvu. Tepenné krvácení může velice rychle vést až k vykrvácení, a je proto velmi důležité ho urychleně zastavit.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak k pořezání dochází

Příčinami pořezání bývá nejčastěji neopatrnost během práce s příliš ostrým nebo naopak tupým nožem anebo třeba zahradním náčiním. K pořezání kůže může dojít i hranou papíru, střepem apod. K pořezání dochází také rozseknutím kůže tupým předmětem následkem pádu.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Kdy k lékaři

Vyhledat pomoc je nutné u hlubokých ran a masivního nepřestávajícího krvácení a u tepenného krvácení. Podle závažnosti vám pomůže záchranka, pohotovost nebo chirurgie. V případě znečištění hrozí riziko vstupu bakterií způsobujících tetanus. Proto pokud si nejste jistí ohledně platného očkování na tetanus, je nutné vyhledat lékaře, který vás přeočkuje proti tetanu.

Prevence pořezání

Mezi preventivní opatření předcházející nepříjemným nebo život ohrožujícím řezným ranám patří zejména zvýšená opatrnost při práci s ostrými předměty a používání ostrých, nikoliv tupých nožů. Řešením mohou být i ochranné rukavice proti pořezání. Tyto rukavice proti pořezání jsou vyrobeny z vysoce odolného materiálu a dokáží účinně zabránit nejhoršímu. Vlákna rukavic bývají protkaná nerez ocelí zajišťující maximální odolnost vůči pořezání a poranění. Využití si najdou při práci v kuchyni, na zahradě nebo v dílně.

Jak vypadá pořezání

Mezi typické projevy pořezání patří:

  • krvácení
  • bolest
  • pálení

Pořezání přináší i určitá rizika, která mohou v souvislosti s tím nastat. Je to především masivní krvácení s velkou ztrátou krve, což může vést až k šoku a vykrvácení. Rizikem je i možný vznik infekce hrozící během hojení. Řezné rány tupými předměty mohou zanechat hluboké jizvy.

Pacienti se závažnějšími typy poranění mohou být odkázáni na pomoc svých nejbližších.

Léčba pořezání

V případech, kdy se jedná pouze o povrchová poranění a drobné řezné rány, je vhodné ránu opláchnout čistou vodou a okolí rány vydezinfikovat. Ránu či odřeninu je ideální překrýt polštářkovou náplastí, větší povrchové rány pak sterilní gázou zajištěnou obvazem.

U větších řezných poranění je nutné snažit se zastavit krvácení a na ránu pevně přiložit sterilní obvaz. Pokud rána prosakuje, postupně přidávejte další vrstvy obvazu. Při silnějším krvácení je vhodné použití tlakového obvazu. Pokud jde o poranění na končetině, měla by být paže či noha ve zvýšené poloze nad úrovní srdce.

U větších poranění je nutné zamezit pohybu poraněné části, a to zavěšením ruky v šátku nebo vytvořením dlahy. Při masivním nebo tepenném krvácení je nejvhodnější zavolat rychlou záchrannou službu.

V případě, že řezem došlo k oddělení části těla, je nutné zavolat rychlou záchrannou službu a zastavit krvácení tlakovým obvazem nebo zaškrcením. Poté se rána překryje sterilním obvazem. Je důležité zaznamenat čas oddělení části těla a oddělenou část zabalit do sterilní gázy, vložit do sáčku a ten vložit do dalšího sáčku s ledem nebo studenou vodou.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti se závažnějšími poraněními mohou být na nějakou dobu vyřazeni z práce. Přicházejí tak o plat ve výši, na kterou byli doposud zvyklí, a jsou odkázáni na nemocenské dávky.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při pořezáníZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení