Spáleniny a její dopady na zdraví a peněženku

Máte bolestivou a zarudlou kůží nebo puchýře naplněné tekutinou? Pak je možné, že jste utrpěli popáleniny kůže. Náklady na léčbu tohoto zranění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady spálenin minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento úraz kryje.
Sjednat pojištění

Co jsou spáleniny

Máte bolestivou a zarudlou kůží nebo puchýře naplněné tekutinou? Pak je možné, že jste utrpěli popáleniny kůže.  

Náklady na léčbu tohoto zranění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady spálenin minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento úraz kryje.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Co jsou spáleniny

Spáleniny neboli popáleniny vznikají jako důsledek působení přímého či nepřímého tepla (suchého i mokrého) na pokožku a tělo. Jedná se o typ poranění kůže či tkáně způsobený teplem, elektřinou, chemickými látkami nebo ozářením.

Jak spáleniny vznikají

Příčinami spálenin může být opaření vodou, spálení sluncem, popálení od oleje nebo manipulace s otevřeným ohněm. Často může být na vině i nadměrné požití alkoholu. Další příčinou může být kouření v posteli, kdy v důsledku usnutí dojde k popálení od cigarety.

Děti na sebe mohou strhnout horkou kávu, čaj nebo mohou upadnout do nádoby s horkou vodou. U dospělých jsou to často pracovní úrazy, které vznikají v důsledku nedodržování bezpečnostních předpisů. U seniorů to pak bývají pády na horké povrchy.

Typy spálenin:

  • spáleniny od slunce

Pro spáleniny od slunce je typické zarudnutí, otoky a svědění kůže, v některých případech i puchýřky. Co platí na spáleniny od slunce? Úlevu na spáleniny od sluníčka přináší studená sprcha, mazání přípravky s obsahem aloe vera nebo panthenolu, které mají protizánětlivý účinek a ochlazující efekt. Tento typ spálenin se hojí přibližně týden, během kterého dochází k olupování kůže. Pokud se objevily puchýře, hojí se spáleniny několik týdnů až měsíc a po zhojení mohou na pokožce zůstat skvrny nebo jizvy.

  • spáleniny od horkého oleje

Spáleniny od oleje vznikají nejčastěji z nepozornosti během vaření nebo po něm. Mezi projevy patří bolest, otoky zarudlá kůže nebo puchýřky. Co zabírá na spáleniny od oleje? Popáleniny je nutné ihned začít chladit pod proudem studené vody, ponořením do vody nebo obklady. Chladit je nutné alespoň 20 minut. Poté je vhodné mazat místa panthenolem, speciálními mastmi nebo gely na spáleniny. Oblíbenou volbou je hemagel na spáleniny.

  •  chemické popáleniny

Chemické popáleniny způsobují postižení kůže a poleptání sliznic. Může dojít k suchému poškození kůže po poleptání kyselinou (kůže intenzivně pálí) nebo k rozbředlému poškození způsobenému zásadou (kůže klouže, jako by na ní byla vrstva slizu). Důležité je co nejrychleji odstranit poleptaný oděv a poleptané místo alespoň 20 minut oplachovat pod proudem studené vody. V případě poleptání kyselinou je vhodné místo neutralizovat roztokem mýdla nebo jedlé sody.

  • elektrické spáleniny

Elektrické popáleniny jsou způsobeny vysokou teplotou při průchodu elektrického proudu tělem. V místě vstupu a výstupu je patrné popálení a kožní nekróza. Typické je i poškození hlubokých struktur kůže. V případě poranění vysokým napětím jde o popáleniny III. a IV. stupně. Typickými příznaky jsou poruchy vědomí nebo bezvědomí, poruchy dýchání nebo křečové stavy. V první řadě je nutné zajistit vypnutí proudu a přivolat záchrannou služby.

  • radiační spáleniny

Radiační popáleniny mohou být způsobeny důsledkem dlouhodobého vystavování ultrafialovému záření (slunce, solária, obloukové svařování apod.) nebo ionizujícím zářením (ozařování, rentgen, radioaktivní spad apod.). První pomoc je stejná jako u ostatních druhů popálenin.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Kromě popálenin 1. stupně, které se dají ošetřit jednoduše doma, je nutné lékařské ošetření, během kterého lékař rozhodne o následné léčbě.

Prevence spálenin

Mezi preventivní opatření patří především zvýšení bezpečnosti a větší opatrnost při manipulaci s nebezpečnými látkami, vroucí vodou nebo ohněm. Důležité je takové předměty ponechávat z dosahu malých dětí.

Závažnost poranění

Podle stupně a rozsahu se rozlišují čtyři stupně popálenin:

  1. stupeň spálenin – pokožka je zarudlá, oteklá a bolestivá, ale je možné ji ošetřit přímo doma a nevyžaduje lékařské ošetření. K regeneraci pokožky dochází po několika dnech.
  2. stupeň spálenin – jde o povrchové nebo hluboké popáleniny. Typické jsou puchýře naplněné tekutinou.
  3. stupeň spálenin – typické je bílé nebo šedobílé zbarvení ran. Jde o velmi závažné poranění vyžadující bezodkladnou lékařskou péči.
  4. stupeň spálenin – dochází k zuhelnatění poškozené kůže a podkožní tkáně, poškození svalů, kostí a dalších struktur. Nutná je kompletní rekonstrukce poškozených struktur.

Léčba spálenin

Prvním krokem pro úspěšné zhojení spálenin by mělo být chlazení pod proudem studené vody, a to po dobu alespoň 20 minut. U menších popálenin je vhodné použít vlhké krytí nebo náplast na popáleniny. Větší popáleniny vyžadují lékařské ošetření.

Výskyt a statistiky

Průměrně je se spáleninami léčeno 1 % obyvatelstva ročně. Celkem 97 % popálených pacientů je léčeno ambulantně, zbylá 3 % vyžadují hospitalizaci. Celých 40 % popálenin připadá na dětské úrazy.

Z celkového počtu popálenin je 61 % způsobeno opařením vodou, 24 % plamenem, 4 % popálenin vzniká poleptáním chemickými látkami a 3 % jsou způsobené zásahem elektrickým proudem. Nejčastěji ke spáleninám dochází doma, a to především u malých dětí. Popáleniny a opařeniny jsou 3. nejčastější příčinou smrtelných úrazů dětí. Průměrný věk popálených dětí je 1–2 roky.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě závažnějších popálenin může být člověk na nějakou dobu vyřazen z pracovního poměru a přijít o plat ve výši, na kterou je zvyklý.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při spálenináchZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení