Zásah proudem a jeho dopady na zdraví a peněženku

Bolí vás hlava a nepravidelně buší srdce? Pak je možná na vině zásah elektrickým proudem. Náklady na léčbu přitom mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění ale dokáže finanční dopady minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento úraz kryje.
Sjednat pojištění

Neviditelný zásah

Zásah elektrickým proudem může být velmi zrádný a může způsobit hned několik poranění, z nichž některá mohou být i skrytá. I když na první pohled může mít člověk jen malé povrchové zranění, ve skutečnosti se může jednat o poškození orgánů či kostí.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě zásahu prouduSjednat pojištění

Jak k zásahu proudem dochází

Zásah elektrickým proudem nečíhá jen na elektrikáře, ale potkat může každého z nás. A následky tohoto úrazu mohou být opravdu fatální. Při elektrickém šoku záleží i na okolních podmínkách. Celkové následky se pak odvíjejí od okolní vlhkosti vzduchu a teploty, cestě průchodu proudu. Záleží i na tom, jak dlouho byl člověk elektrickému proudu vystaven. Vliv má také celková kondice zasažené osoby.

Mezi příznaky zasažení nízkým napětím patří brnění prstů, poruchy vědomí, poruchy srdečního rytmu a popáleniny. V případě zasažení vysokým napětím jsou pak popáleniny rozsáhlejšího charakteru, může dojít až k zástavě krevního oběhu. V některých případech hrozí i smrt.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

U osob, které utrpěly zásah elektrickým proudem, je nutná včasná lékařská péče a provedení nezbytných kroků vedoucích k ošetření a uzdravení pacienta.

Části těla v ohrožení

V případě zásahu elektrickým proudem bývá poškozeno okolí zasažené oblasti, a to nejčastěji křečemi nebo popáleninami. Nejvíce úrazů pak bývá spojeno se střídavým proudem nízkého napětí. U vysokého napětí jsou ve většině případů následkem popáleniny, které mohou být i velmi závažného charakteru.

Prevence

Preventivní opatření proti zásahu elektrickým proudem by měla být základ. Důležité je nepoužívat elektrické přístroje v blízkosti vody, dodržovat stanovené bezpečnostní předpisy na pracovišti, zaslepení zásuvek v domácnosti a obezřetnost v případě práce s elektřinou. 

Průběh úrazu

Úrazy způsobené zásahem elektrického proudu se rozdělují na elektrické, dráždivé a tepelné. V případě elektrického typu se jedná o elektrický šok, u dráždivého typu následují křeče a pády, u tepelného pak dochází k popáleninám. Nastávají také poruchy srdečního rytmu. I když na první pohled nemusí být následky žádné, pacienti se mohou potýkat s dlouhodobější ztrátou paměti.

Pacienti po zásahu elektrickým proudem mohou být na nějakou dobu vyřazeni z pracovního procesu nebo i hospitalizováni.

Léčba

Bezprostředně po zásahu  proudem je důležité vytáhnout elektrické spotřebiče ze zásuvky a vypnout jističe. Poté byste měli zavolat rychlou záchrannou službu. Pokud je postižený při vědomí, snažte s ním do příjezdu záchranky komunikovat. V případě, že je v bezvědomí, je nutné zahájit okamžitou resuscitaci.

I když to není příliš pravděpodobné, v případě zásahu vysokým napětím je velmi důležité se k takovému člověku nepřibližovat, a to z důvodu tzv. elektrického oblouku, a to až do vzdálenosti 20 metrů. Na prvním místě by tak mělo být vypnutí proudu.

Léčba pak spočívá v provedení nezbytných vyšetření a ošetření případných popálenin.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě zásahu prouduSjednat pojištění

Výskyt a statistiky

V 80 % případů se jedná o zásah elektrickým proudem z nízkého napětí. Přibližně v 5 % případů se pak jedná o smrtelná zranění. V případě zasažení vysokým napětím bývají následky fatálnější. Až ve 30 % případů se totiž jedná o smrtelná zranění. Počet případů ale bývá ve srovnání s nízkým napětím výrazně nižší.

Podle statistik bylo mezi roky 2015 a 2018 zaznamenáno 13 smrtelných pracovních úrazů způsobených zásahem elektrického proudu.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Osoba zasažená elektrickým proudem se může potýkat s dlouhodobějšími následky nebo je nutná dlouhodobější hospitalizace. V takových případech pak přichází výpadek pravidelného příjmu.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

 

Chci zjistit, na co mám nárok při zásahu proudemZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení