Popáleniny a její dopady na zdraví a peněženku

Trápí vás zarudnutí kůže spojené s otokem nebo puchýři? Pak je možné, že jste se popálili. Náklady na léčbu tohoto poranění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady popálenin minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento úraz kryje.
Sjednat pojištění

Co je popálenina

Popálenina je poškození kůže vlivem tepla (opařením, ohněm, chemikáliemi, elektrickým proudem nebo slunečním zářením).

Popáleniny se rozdělují do tří stupňů. Popáleniny 1. stupně jsou typické poškozením pouze vrchní vrstvy kůže. Projevuje se zarudnutím a otokem, nevznikají puchýře. První stupeň popálenin vzniká nejčastěji opařením vodou nebo párou. Jde spíše o drobné popáleniny.

Popáleniny 2. stupně mohou být povrchovým zraněním, kdy už se vytvářejí puchýře. Při hlubším poškození je pokožka výrazně červená až bělavá, po zhojení většinou zůstávají jizvy. Druhý stupeň popáleninvzniká nejčastěji při popálení ohněm nebo od oleje.

Popáleniny 3. stupně vedou k nevratnému poškození kůže. Pokožka je bílá či šedobílá a z důvodu poškození nervových zakončení nezpůsobuje toto popálení bolesti.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak popáleniny vznikají

Příčinami popálenin může být sluneční záření, tření, radiace, chemikálie, nebo dokonce i chlad. Vznik popálenin může způsobit i rozpálený olej, vroucí voda, výfuk nebo žehlička.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Při vyšetření a diagnostikování je u horších popálenin nutné vyhledat lékařskou péči a včasné ošetření a zahájit správnou péči o popáleniny. V opačném případě hrozí infekce popáleniny i riziko, že na kůži zůstanou jizvy po popáleninách.

Prevence popálenin

Mezi základní preventivní opatření, jak předcházet vzniku popálenin u dospělých i u dětí, patří především obezřetnost a předvídavost. Nádoby s horkým obsahem pokládejte tam, kde na ně dítě nedosáhne. Při koupání ve vaně neposazujte dítě zády ke kohoutku, aby na sebe nepustilo horkou vodu. Při manipulaci s rozpáleným olejem postupujte velmi opatrně. Při pobytu na slunci je důležité používat opalovací přípravky s dostatečným faktorem.

Průběh zranění

Mezi příznaky a projevy popálenin patří:

  • zarudnutí
  • otok
  • bolestivost
  • puchýřky naplněné tekutinou

Pacienti s popáleninami mohou být na nějakou dobu vyřazeni z běžných činností a odkázáni na pomoc ostatních.

Léčba popálenin

U každé popáleniny je důležité včasné zahájení léčby. Prvním krokem by mělo být chlazení popáleniny, a to čistou vodou nebo fyziologickým roztokem. Popáleniny je ideální chladit 3–4 hodiny. Poté by mělo následovat ošetření antiseptickými prostředky. Co na popáleninu, aby se co nejrychleji zhojila? Ideálním řešením je gel na popáleniny. Oblíbenou volbou je hemagel, který kryje ránu před sekundární infekcí zvenčí a podporuje proces hojení rány.

U těžších popálenin je nutná hospitalizace a podávání léků proti bolesti. Tato léčba spadá pod obor popáleninové chirurgie.

Výskyt a statistiky

 V průměru je 1 % Čechů ročně léčeno pro popáleniny. Z toho přibližně 97 % popálených osob je léčeno ambulantně a u 3 % je nutný pobyt v nemocnici. Celých 40 % popálenin připadá na dětské úrazy.

Nejčastějšími příčinami popálenin je vroucí voda, a to v 61 % případů, dále oheň ve 24 % případů a v ostatních případech je to elektrický proud nebo popálení chemickými látkami.

S náklady na léčbu umíme pomoci

U těžších popálenin s nutností hospitalizace je pacient na delší dobu vyřazen z pracovních činností, a přichází tak o plat.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při popálenináchZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení