Pohmoždění ledvin a žeber a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestí v oblasti žeber nebo beder? Pociťujete bolest na hrudi během kašlání nebo kýchání? Pak je možné, že máte pohmožděná žebra nebo ledviny. Náklady na léčbu tohoto zranění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady pohmožděných ledvin a žeber minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento úraz kryje.
Sjednat pojištění

Co je pohmoždění ledviny a žeber

Pohmoždění je zpravidla způsobeno pádem nebo úderem tupým předmětem. Pohmožděná ledvina je typem poranění zasahujícího oblast ledvin, které může vést k poruše jejich funkce.

Pohmožděná žebra mají za následek poškození měkkých tkání a svalů kolem žeber, v důsledku čehož pacient pociťuje výrazné nepohodlí a bolest.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak k pohmoždění dochází

Příčinami pohmoždění je nejčastěji silný náraz, pád, úder nebo jiná traumatická událost, během které došlo k silnému stlačení hrudníku nebo tlaku na ledviny.

Nejčastější příčinou pohmožděných žeber jsou nárazy do hrudníku. K těm dochází při sportovních úrazech, dopravních nehodách nebo také v důsledku napadení a útoků. Ženy ve třetím trimestru těhotenství mohou být k pohmoždění žeber i jejich zlomeninám náchylnější, a to z důvodu rostoucí dělohy.

Nejčastější příčiny pohmoždění ledvin

Mezi nejčastější příčiny pohmoždění ledvin patří například: 

 • pád na náledí
 • pád během lyžování
 • autonehoda (nárazem zepředu na volant nebo bezpečnostními pásy)
 • zranění cyklistů a chodců

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Pro vyšetření a diagnostikování pohmožděných žeber je důležité, aby lékař posoudil, zda nedošlo k poškození vnitřních orgánů chránících žebra. Provádí se fyzikální vyšetření pro zjištění místa poranění a kontroly dýchání. U pohmožděných žeber se provádí rentgen hrudníku pro vyloučení zlomenin. Pohmožděniny jako takové se na rentgenu neprojeví. Další vyšetření a testy poslouží k odlišení zlomeniny od poranění svalů nebo měkkých tkání.

Jedním ze základních kroků je ultrazvukové vyšetření, které podá základní informace o charakteru poranění. U pohmožděných ledvin se dále provádí CT vyšetření, popřípadě rentgenové vyšetření s podáním kontrastní látky pro sledování práce ledvin. U nejasných případů je možné provést počítačovou tomografii spolu s podáním kontrastní látky přes močovou trubici, močový měchýř a močovod do ledvinové pánvičky. V případě nejasného nálezu se provádí vyšetření ledvinových cév pomocí podání kontrastní látky přímo do tepny.

Prevence pohmožděnin

Mezi preventivní opatření patří především zvýšená opatrnost během provozování sportovních aktivit. Možné je používání různých ochranných obleků a chráničů. Během jízdy v autě je nutné používat bezpečnostní pásy.

Jak se zranění projevuje

Mezi příznaky pohmožděných žeber patří:

 • potíže s dýcháním
 • silná bolest v místě poranění
 • bolest při dýchání a kašli
 • deformity hrudního koše
 • možné jsou i modřiny v důsledku prasklých cév v místě poranění

Mezi příznaky pohmožděné ledviny patří:

 • silná bolest v oblasti beder
 • krev v moči
 • bolestivé močení
 • přetrvávající pocit na močení
 • nevolnost
 • horečka
 • závratě

Co se týče reálného dopadu na domácnost, bývají pacienti s pohmožděním žeber či ledvin někdy odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba pohmožděnin

Léčba naražených žeber je zaměřena především na tlumení bolesti, podporu hojení a předcházení komplikacím. Důležitý je odpočinek a vyhýbání se takovým činnostem, které by mohly bolest zhoršit. Namístě je omezení fyzické aktivity. V některých případech se doporučuje použití elastických obvazů nebo bandáží na hrudník pro poskytnutí podpory a omezení pohybu.

Léčba pohmožděných ledvin u méně závažných případů spočívá v klidovém režimu. Po celou dobu je nutné sledovat krev v moči. Bolest je možné tlumit léky. Vhodné je i dodržování diety, která nebude tolik namáhat ledviny. V případě natržené ledviny je nutná operace, která má za cíl záchranu ledviny.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s pohmožděnými žebry nebo ledvinami mohou být na nějakou dobu vyřazení z práce, přijít o plat a zůstat odkázáni na dávky nemocenského pojištění.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při pohmoždění ledvin a žeberZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazů

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení