Natržený sval a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s náhlou svalovou bolestí? Pak je možné, že máte natržený sval. Náklady na léčbu tohoto poranění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady natrženého svalu minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento úraz kryje.
Sjednat pojištění

Co je natržený sval

Natržený sval je typ celkem běžného, nejen sportovního zranění. Natržený sval bývá také označován jako svalová ruptura. Natržení svalu může být poraněním pouze povrchovým, kdy může být s odstupem času patrný hematom (modřina). U poranění hlubších vrstev nemusí být hematom viditelný, protože se většinou nachází v hloubce svalu (v těchto případech je možné jeho prokázání pomocí ultrazvuku). V těchto situacích jde o poranění 2. stupně.

U poranění 3. stupně jde již o rozsáhlá natržení svalu, kdy dochází k přetržení větších množství svalových vláken. Pro tento typ poranění je typický náhlý nástup bolesti s nemožností pokračovat v daném pohybu.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Příčiny natrženého svalu

Příčinou natrženého svalu je jeho natažení až za hranici pružnosti. Toto obvykle nastane během provozování sportovních aktivit, při prudkém trhnutí, rychlém a nečekaném pohybu nebo také během zvedání těžkého břemene. Na vině bývá rovněž nedostatečná regenerace, únava, dehydratace nebo i vyšší věk.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostika natrženého svalu probíhá na základě pacientem popsaných symptomů. Dále se provádí ultrazvukové nebo sonografické vyšetření pro potvrzení či vyvrácení natrženého svalu.

Jak se zranění projevuje

Jak poznat natržený sval? Natržení svalu je závažné a velmi bolestivé zranění. Bezprostředně po natržení svalu přichází ostrá a nepříjemná bolest v místě úrazu a neschopnost pokračovat v pohybu. Může se objevit i otok, hematom, tuhost nebo bolest na pohmat.

Pacienti s natrženým svalem mohou být na nějakou dobu odkázáni na péči svých blízkých.

Postižené části těla

Natržený sval se může týkat dlouhé řady oblastí po celém těle. Nejčastěji je to stehenní nebo lýtkový sval, ale výjimkou není ani natržený břišní sval, natržený prsní sval či natržený meniskus.

Jaké má natržený stehenní sval příznaky? Je doprovázen velmi silnou bolestí. U poranění menšího rozsahu je natržení svalu ve stehně stejně jako natržen lýtkového svalu doprovázeno pocitem neustálého pnutí, stažení a ztuhlosti svalu. Těžší poranění způsobuje bolestivost i v klidovém stavu. V místě poranění se objevuje otok a krevní sraženina. Celá postižená oblast je citlivá na pohmat. Riziko natržení stehenního nebo lýtkového svalu nastává hlavně při běhu, kdy tyto skupiny svalů pracují společně, a to jak při běhu do kopce či z kopce, tak i při běhu po rovině.

Prevence natrženého svalu

Mezi preventivní opatření patří především dostatečná regenerace po sportovních výkonech a dalších pohybových aktivitách. Důležité je i důkladné protažení před sportem. Optimální příprava kromě protažení zahrnuje také zahřátí těla a postupné zvyšování zátěže. Velmi důležité je i doléčení všech případných poranění.

Léčba natrženého svalu

Léčba natrženého svalu spočívá především v dodržování klidového režimu, u natrženého stehenního nebo lýtkového svalu se pohybuje v rozmezí 4 až 6 týdnů. Během této doby dokáže tělo natržená svalová vlákna obnovit a zhojit.

Na místě je i ledování a umístění končetiny do zvýšené polohy. Pro urychlení hojení svalu je důležité také včasné zahájení rehabilitace.

Součástí léčby může být i rázová vlna nebo magnetoterapie. Jedná se o nebolestivé léčebné metody, během kterých dochází k obnově tvorby buněk a nových tkání. Zároveň se tímto typem léčby urychluje celý proces hojení.

Mezi oblíbené léčebné metody mezi sportovci patří rovněž kinesiotaping. Tejpovací pásky zmírňují svalové napětí a bolest, zlepšují stabilitu a podporují efekt fyzioterapie. Hojení svalu pomáhá urychlovat i vyvážená a nutričně bohatá strava a dostatek vitamínů (vhodný je vitamín D a C, hořčík, vápník, rybí olej nebo také kurkuma). Důležité je dodržovat i kvalitní a dostatečně dlouhý spánek.

Po klidovém režimu je ten správný čas na zahájení rehabilitace a postupného zatěžování končetiny. Omezená hybnost a nečinnost končetiny by totiž způsobila zhoršení mobility a také úbytek svalové hmoty.

Výskyt a statistiky

Natržené svaly se ve velké části případů týkají vrcholových i amatérských sportovců. Nejčastěji jde o důsledek sportovního úrazu. Toto zranění potkává muže i ženy.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V horších případech člověk s natrženým svalem nemůže vykonávat zaměstnání, a na nějakou dobu tak přichází o plat ve výši, na kterou byl doposud zvyklý. Zůstává tak odkázán pouze a nemocenské dávky.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při natrženém svaluZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazu

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení