Otrava krve a její dopady na zdraví a peněženku

Máte vysokou horečku, zrychlenou srdeční akci, poruchy vědomí nebo nejrůznější projevy na kůži? Pak je možné, že patříte mezi přibližně 30 tisíc osob, které ročně postihne otrava krve neboli sepse. Tento stav nejvíce ohrožuje novorozence, malé děti a seniory. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění ale dokáže finanční dopady minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento problém kryje.
Sjednat pojištění

Co je otrava krve

Otrava krve neboli sepse je život ohrožující stav a je nejčastější příčinou úmrtí na jednotkách intenzivní péče. Jedná se o extrémní reakci organismu na infekci v těle. Tyto infekce nejčastěji mají počáteční původ v plicích, močových cestách nebo v trávicím traktu. Základním krokem je včasné zahájení léčby, bez které by mohlo dojít k selhání orgánu, nebo dokonce i k úmrtí.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě otravy krveSjednat pojištění

Jak sepse začíná

V případě, kdy se v těle začne rozvíjet infekce, imunitní systém začne do těla uvolňovat chemikálie a ty místo pomoci začnou způsobovat rozsáhlý zánět v těle. V závažnějších případech se pak sepse může rozvinout až v septický šok.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Pro vyšetření a diagnostikování sepse se v první řadě provádí odběr krve. Podle výsledků z krevních testů a aktuálního stavu následují další vyšetření, jako například test moči pro kontrolu přítomnosti bakterií, test sekrece rány pro kontrolu otevřené rány na infekci nebo také test sekrece hlenu k identifikování choroboplodných zárodků. Pokud podle těchto vyšetření není možné určit zdroj infekce, je možné provést rentgenové vyšetření pro zobrazení plic, CT vyšetření nebo ultrazvuk pro zobrazení infekcí v těle.

Prevence otravy krve

Základním preventivním opatřením je zabránit šíření infekce. Důležité je také dodržování hygienických návyků a zahájení okamžité péče v případě objevení příznaků infekce.

Průběh onemocnění

Mezi příznaky sepse patří teplota pod 36 °C nebo horečka nad 38 °C, srdeční frekvence vyšší než 90 tepů za minutu, dechová frekvence nižší než 20 dechů za minutu, infekce v těle. Pro těžkou sepsi jsou typické příznaky v podobě skvrn na kůži, sníženého močení, abnormální srdeční funkce, zimnice, extrémní slabosti či bezvědomí. Následkem může být septický šok, který se navíc ještě projevuje velmi nízkým tlakem, což může vést až k selhání orgánů a smrti. V závažnějších případech dochází k výraznému zvýšení rizika budoucí infekce. 

Léčba otravy krve

K léčbě sepse se využívají především antibiotika určená k boji proti infekci. Dále pacienti užívají léky ke zvýšení krevního tlaku, inzulín ke stabilizaci cukru v krvi, kortikosteroidy ke snížení zánětu a léky proti bolesti. U těžké otravy krve je často zapotřebí ventilátor pro dýchání a v případě, že jsou postiženy ledviny, je nutná i dialýza. Přibližně 50 % lidí, kteří se z otravy krve uzdraví, se potýká s dlouhodobými zdravotními problémy, jako je například nespavost, únava, snížení soustředěnosti, velké bolesti svalů a kloubů, poškození orgánů a další.

Světový den sepse

Den 13. září je stanovený Světovým dnem sepse. Cílem je zvýšit povědomí o tomto závažném a život ohrožujícím onemocnění.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě otravy krveSjednat pojištění

Výskyt a statistiky

Sepse je nejčastější příčinou úmrtí na jednotkách intenzivní péče. Ročně postihne zhruba 30 tisíc osob, přičemž každoročně se výskyt zvyšuje přibližně o 1,5 %. Nejvíce ohroženi jsou novorozenci, malé děti a senioři, dále také lidé s oslabeným imunitním systémem a osoby vystavené invazivnímu záření. Podle některých zdrojů má sepse až 50% úmrtnost.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s otravou krve mohou být i na delší dobu hospitalizováni, a přijít tak o plat.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

 

Chci zjistit, na co mám nárok při otravě krveZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení