Poleptání kůže a sliznic a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže se změnou barvy kůže nebo sliznice, dýcháním nebo svěděním kůže či sliznic? Pak je možné, že jde o důsledek poleptání kůže nebo sliznic, například poleptání dýchacích cest. Náklady na léčbu tohoto problému mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady poleptání minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto věc kryje.
Sjednat pojištění

Co je poleptání

Poleptání je poškození kůže nebo sliznice pomocí nějaké žíraviny. Nejčastěji jde o látky v podobě kyselin a zásad (louhy). Ve většině případů je u poleptání nutné odborné vyšetření a ošetření ve zdravotnickém zařízení.

Poleptání kyselinou může způsobit rozsáhlé poškození tkáně. Poleptání vzniká okamžitě po kontaktu s chemikálií. Může být velmi bolestivé nebo naopak nemusí být hned zjevné. Na rozdíl od popálenin není přítomen zdroj tepla.

Poleptání louhem způsobuje stejně jako poleptání kyselinou poškození tkáně, které může být i velmi bolestivé. K poleptání vápnem může dojít při hašení vápna. V tomto případě hrozí i chemické poškození oka.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak k poleptání dochází

Příčinami poleptání je většinou nedbalost a neopatrnost při manipulaci s kyselinami nebo zásadami. Na vině bývá i nenošení ochranných pomůcek při práci s nebezpečnými látkami.

Může dojít k poleptání kyselinou z autobaterií, nehašeným vápnem, hydroxidem sodným při čištění odpadů v domácnosti nebo požití žíraviny záměnou za nápoj.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření a diagnostikování poleptání zahrnuje rozpoznání případných změn na kůži či na sliznicích. Součástí může být i endoskopické vyšetření při potvrzeném požití kyseliny. V případě zasažení oka se provádí vyšetření zrakové ostrosti, měření nitroočního tlaku a zjištění přítomnosti škodlivých částí v oku. Určuje se rozsah poškození spojivky a rohovky.

Zranitelná místa

Poleptání sliznic je vždy závažnějšího charakteru než poleptání kůže. Kromě poleptání kůže na různých částech těla může dojít také k poleptání nosní sliznice nebo k poleptání oka. Kromě vnějšího poleptání může dojít i k poleptání vnitřních částí těla, například v důsledku požití kyseliny.

Prevence poleptání

Mezi preventivní opatření, kterými se dá velice snadno předcházet poleptání, patří především opatrnost při manipulaci s nebezpečnými látkami, jako jsou kyseliny a zásady. Důležité je nošení ochranných pomůcek, jako jsou rukavice, brýle nebo ochranný oblek.

Veškeré nebezpečné látky a úklidové prostředky v domácnosti je nutné ukládat na těžko dostupná místa z dosahu dětí. Zároveň by neznámé látky neměly být přelévány do lahví od nápojů, aby nedošlo k jejich požití.

Jak se projevuje

Mezi příznaky poleptání kůže a sliznic patří:

  • svědění a pálení kůže
  • zbělení nebo ztmavnutí postižených částí kůže nebo sliznice
  • zvýšená citlivost
  • dýchací potíže
  • krvácení
  • nekróza tkáně
  • smrt

Pacienti s poleptáním kůže a sliznic monou být na nějakou dobu odkázáni na péči svých nejbližších.

Léčba poleptání

Léčba poleptání kůže a sliznic zahrnuje především včasnou první pomoc při poleptání. První pomoc spočívá v:

  • zabránění dalšímu působení nebezpečné látky
  • sundání zasaženého oděvu, šperků, hodinek atd.
  • oplachování zasaženého místa tekoucí vodou alespoň po dobu 10 minut
  • zakrytí poranění sterilním obvazem
  • nedoporučuje se neutralizace
  • při zasažení oka vyplachování tekoucí vodou směrem od vnitřního koutku oka k vnějšímu
  • při požití žíraviny vyplachování úst vodou
  • důležité je nevyvolávat zvracení, které by mohlo způsobit další poškození sliznic

Vždy je nutné vyhledat odborné lékařské ošetření, s výjimkou velmi drobných poranění.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s poleptáním kůže a sliznic bývají na nějakou dobu vyřazeni z práce, přicházejí tak o plat a zůstávají odkázáni jen na nemocenské dávky.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při poleptání kůže a sliznicZjistit

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazu

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení