Bolest tračníku a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s nepravidelnou stolicí, zácpou, průjmem nebo nadýmáním či nadměrnou plynatostí? Pak je možné, že vás trápí bolest tračníku. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady bolestivého tračníku minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je bolest tračníku

Tračník je nejdelší částí tlustého střeva. Navazuje na tenké a slepé střevo. Jedná se o svalnatou trubici vystlanou sliznicí bez klků. Tračník vylučuje hlen chránící střevní stěnu a zabezpečující lepší posun tuhé stolice.

Bolest tračníku se projevuje nejrůznějšími zažívacími obtížemi. Často je spojena s tzv. syndromem dráždivého tračníku. V takových případech způsobuje podrážděný tračník bolestbřicha. Dráždivý tračník neboli syndrom dráždivého tračníku je poměrně častým chronickým onemocněním, které obvykle začíná v mladém až časném středním věku. 

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak bolest tračníku začíná

Přesné příčiny bolestivého tračníku nejsou známy. Na vině ovšem může být zvýšená citlivost různých vnitřních orgánů nebo prodělaná střevní infekce. Mezi příčiny patří i poruchy střevní mikroflóry, nevhodný jídelníček a psychosociální či hormonální vlivy.

S propuknutím nebo návratem obtíží často souvisí stresové a psychické vypětí nebo úzkosti. Může to být například ztráta blízké osoby, partnerské neshody, běžné každodenní problémy apod.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Co se týče vyšetření a diagnostikování bolestivého tračníku, měly by být provedeny odběry krve spolu s vyšetřením konečníku a vyšetřením stolice na skryté krvácení pro vyloučení nádoru střeva. U žen by mělo být provedeno i gynekologické vyšetření.

Prevence bolesti tračníku

Mezi preventivní opatření, jak předcházet bolestem tračníku, patří především zdravý životní styl, pestrá strava, vyvarování se stresovým situacím, psychická pohoda, relaxace a pravidelný pohyb.

Průběh onemocnění

Jaké má bolestivý tračník příznaky? Nejčastěji jsou to bolesti břicha, nepravidelná stolice, průjem nebo naopak zácpa, které se mohou střídat, pocit nedostatečného vyprázdnění nebo také hlenový výtok z konečníku. Dalšími projevy mohou být bolesti hlavy, deprese, úzkost a neschopnost soustředit se.

Bolesti břicha se nejčastěji objevují v oblasti podbřišku, někdy může být pociťován problém diskomfortu v oblasti levého podbřišku. Bolesti jsou křečovitého typu, záchvatovité, ale může jít i o tupou bolest, která se zmírní po odchodu stolice. Výše uvedené obtíže bývají často patrné po konzumaci jídla.

Léčba bolesti tračníku

Léčba bolestivého tračníku zahrnuje úpravu stravy a obecně zdravější životní styl. V případě průjmu pacienti užívají léky na tuhnutí stolice, které je vhodné doplnit probiotiky. Při zácpě je pak na místě strava bohatá na vlákninu, v těžších případech se užívají projímadla.

Výskyt a statistiky

Se syndromem dráždivého tračníku se potýká přibližně 10–20 % populace. V České republice je to přibližně 13 % dospělé populace, častěji tento problém postihuje ženy. Toto onemocnění se nevyhýbá ani mladým lidem a dětem.

S náklady na léčbu umíme pomoci

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při bolesti tračnikuZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení