Osteoartróza a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestí v kloubech, kolenech a v oblasti beder? Pak je možné, že patříte mezi 12 % populace postižené osteoartrózou. Tato choroba nejvíce ohrožuje lidi ve věku 65 let, u nichž na národní úrovni výskyt dosahuje až 40 %. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady osteoartrózy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je osteoartróza

Osteoartróza je velmi bolestivou nemocí postihující klouby, nejčastěji na rukou, kolenou a v bedrech. Jedná se o běžné onemocnění především u starších osob. Jde o nejčastější formu artrózy a typický pro ni je výrazný úbytek chrupavky v kloubech. Takto postižené klouby se vyznačují ztuhlostí a omezenou hybností. 

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě osteoartrózySjednat pojištění

Jak osteoartróza začíná

Na nemoc vás mohou upozornit příznaky jako například bolest a ztuhlost kloubů, zvýšená citlivost, nepříjemné pocity během ohýbání kloubů, tvrdé bulky v oblastech kolem kloubů nebo také otoky. Mezi rizikové faktory pro vznik osteoartrózy patří především vysoký věk, obezita, nadměrné zatěžování kloubů, genetické dispozice, úrazy kloubů a některé metabolické poruchy. Také ženy jsou obecně rizikovější skupinou. 

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

V případě diagnostikování tohoto onemocnění se provádí rentgenové vyšetření, na kterém se sledují typické změny. Provádí se i laboratorní vyšetření, které ovšem není tak průkazné jako rentgen.

Kde osteoartróza útočí

Osteoartróza se objevuje jak u malých, tak i u velkých kloubů. V případě malých kloubů to jsou klouby rukou a chodidel, u velkých kloubů pak kolena, kyčle a ramenní klouby. V důsledku opotřebení dochází k úbytku chrupavky a následnému poškození kosti.

Prevence osteoartrózy

Prevencí proti vzniku osteoartrózy je udržování ideální tělesné hmotnosti a vyvarování se nadměrného zatěžování kloubů. V případě lehkého počátečního stádia je lidem doporučen pohyb, ideálně plavání či jízda na kole. Důležitá je zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály a udržování celkové fyzické kondice. Dobré je i myslet na správné držení těla, protože při tom dochází k lepší ochraně kloubů. Vhodné je také vyhýbat se dlouhému sezení a stání. Zároveň je dobrou prevencí vhodně zvolená obuv, a to z toho důvodu, že vysoké podpatky klouby přetěžují, a dochází tak k rychlejšímu opotřebovávání chrupavek.

Průběh onemocnění

U pacientů s osteoartrózou dochází k postupnému tuhnutí chrupavek, které tak ztrácejí svoji elasticitu a způsobují bolestivost. K bolesti pak dochází nejčastěji po pohybu, ale také po dlouhé nečinnosti. Typické jsou i různé změny na kloubech, jako například otoky či deformace. 

Co se týče reálného dopadu na domácnost, mohou být pacienti s osteoartrózou na nějakou dobu vyřazeni z běžného života a odkázáni na pomoc svého okolí.

Léčba osteoartrózy

Lék na osteoartrózu neexistuje. Pokud se jedná o počáteční stádium, pak je pacientovi doporučena úprava životního stylu. Léčba je zaměřena spíše na minimalizování rizika vzniku závažnějších změn, dále na tlumení bolesti a zachování co možná nejlepší kvality života. Léčba osteoartrózy je dlouhodobá a vždy záleží na správně fungující spolupráci pacienta a několika lékařů, jako je fyzioterapeut, ortoped, praktický lékař a další. 

Mezi další možnosti léčby pak patří například pobyt v lázních, relaxační procedury, elektroléčba či ultrazvuková léčba. V některých případech se přistupuje i k nošení speciálních zdravotních pomůcek určených na ochranu a odlehčení kloubů (např. ortopedická obuv, vložky do bot, podpatěnky apod.). 

V případě neúspěšné léčby je možná operace, a to především při těžších formách onemocnění kyčelního nebo kolenního kloubu. Řešením pak bývá umělá náhrada kloubu, tedy implantace totální endoprotézy. 

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě osteoartrózySjednat pojištění

Světový den osteoartrózy

12. říjen byl stanoven dnem osteoartrózy a revmatoidní artritidy.

Výskyt a statistiky

Osteoartróza postihuje více ženy než muže, a to v největší míře ve věku nad 65 let. Nad touto věkovou hranicí výskyt dosahuje až 70 %, což vyplývá ze statistik provedených v USA. V České republice pak výskyt u osob nad 65 let dosahuje přibližně 40 %.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s osteoartrózou mohou přijít i o plat, a to především z důvodu vysoké bolestivosti a snížené pohyblivosti. 

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při osteoartrózeZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení