Dna a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže se silnými nočními a ranními bolestmi kloubů a s otoky kloubů, a to nejčastěji u palce u nohy? Pak je možné, že patříte mezi 1–2 % světové populace postižené dnou. Tato choroba nejvíce ohrožuje lidi ve věku nad 40 let. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady dny minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je dna

Této chorobě se dříve říkalo „nemoc králů“. Je typem zánětlivého onemocnění kloubů. Způsobuje ho nadměrné množství kyseliny močové v těle, kterou organismus nedokáže dostatečně odbourávat. Rizikovými faktory, které nemoc způsobují, je nadměrné konzumování masných produktů a alkoholu, nedostatečný pitný režim nebo také nadváha a nedostatek pohybu. Vliv mají i genetické dispozice. 

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě dnySjednat pojištění

Jak začíná

Dna se dělí na několik stádií. V prvním stádiu nejsou patrné žádné viditelné příznaky, ale v těle už nastávají změny, a to konkrétně zvýšením kyseliny močové v krvi. V pozdějších stádiích, kdy nastoupí akutní záchvat, dochází k vysoké bolestivosti kloubů, nejčastěji se jedná o kloub palce u nohy. Dochází i ke zčervenání a napuchnutí palce. Ten je zároveň i velmi citlivý na dotek a kůže na něm je lesklá a hladká. 

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

V případě, že má lékař podezření na dnu, je prvním řešením odběr krve a moči pro zjištění koncentrace kyseliny močové v těle. Dále je také možnost odběru tekutiny z kloubu a následný rozbor. Důležité je, aby se pacient den před odběrem vyvaroval nadměrné fyzické aktivity a konzumace alkoholu i kofeinových nápojů.

Kde dna útočí

Nemoc postihuje klouby, ve kterých se následně objevuje zánět. Nejčastěji se jedná o palec u nohy. Kyselina močová se ukládá i v ledvinách, šlachách a dalších orgánech.

Jak jí předcházet

Vznik dny jde ruku v ruce s nesprávnou výživou. Na vině stojí ovšem i genetika. Proto mezi preventivní kroky před vznikem tohoto onemocnění patří úprava stravovacích návyků a životního stylu vůbec. Obezita i špatný životní styl výrazně zvyšují riziko vzniku tohoto onemocnění. Vyhýbat byste se měli smaženým jídlům, masu, vnitřnostem a alkoholu. Důležitý je dostatečný příjem tekutin, ovoce a zeleniny. Základním krokem je také vyvarování se přejídání, ostrých a tučných jídel. Žádoucí je i ochrana před prochladnutím.

Průběh onemocnění

Průběh nemoci se liší v závislosti na aktuální fázi. V první fázi o ní člověk vůbec neví, ale v těle je už zvýšená koncentrace kyseliny močové. V další fázi se pak objevují bolesti kloubů, ve většině případů je to v oblasti palce u nohy, který je zároveň i napuchlý, červený a citlivý na dotek. Poté následuje bezpříznakové období, kdy si pacient může myslet, že je vyléčený. Toto období může trvat různě dlouhou dobu od několika měsíců až po dva roky.  

V případě nedodržování léčby může dojít k nepříjemným komplikacím, jako je například snížení funkce ledvin, tvorba ledvinových kamenů, v nejhorších případech může nastat i selhání ledvin. Zanedbání léčebného režimu často vede k degeneraci kloubů nebo k onemocnění oběhového systému.

Dalšími komplikacemi pak může být onemocnění močových cest, bolesti svalů, nadýmání, průjem, pálení žáhy, ekzémy nebo také třepení nehtů. V pokročilém stádiu může dojít dokonce až k omezení hybnosti kloubů a pohyblivosti pacienta. 

Léčba dny

Základním krokem léčby je změna životního stylu, a především stravovacích návyků. Důležitá je dieta a vyvarování se některých potravin. Při léčbě jsou podávány i léky snižující hladinu kyseliny močové v krvi. V horších případech pak léky proti zánětu, případně léky k úpravě pH moči, a to proto, aby se předešlo tvorbě močových kamenů.

Co se týče stravovacích návyků, je nutné vyvarovat se konzumace potravin s obsahem látek, které zvyšují koncentraci kyseliny močové v krvi, nebo je alespoň co nejvíce omezit. Mezi takové potraviny patří například alkohol, ostrá a kořeněná jídla, maso, vnitřnosti, tučné sýry, čokoláda, luštěniny, špenát, česnek nebo celozrnné pečivo.

Doporučenými potravinami je například pomeranč, třešně a kiwi, ovocné šťávy, mléčné výrobky, tmavé a bílé pečivo, mrkev, brambory, celer a v omezeném množství pak minerálky, máslo, houby, vařená šunka, vařená vejce nebo také sladkovodní ryby.

Vyzkoušet můžete i přírodní léčbu, kdy některé z bylinek mohou pomoci zmírňovat zánět a pročistit organismus. 

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě dnySjednat pojištění

Výskyt a statistiky

V České republice trpí dnou přibližně desetina populace. Více postihuje muže než ženy, a to až dvacetkrát častěji. Nejvíce jsou ohroženi muži ve věku nad 40 let. 

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě onemocnění dnou mohou rodinné finance utrpět nenadálým výpadkem příjmů pacienta. S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při dněZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení