Syndrom dráždivého tračníku a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestmi břicha nebo nepravidelnou stolicí? Pak je možné, že patříte mezi 13 % dospělé populace v České republice se syndromem dráždivého tračníku. Tato nemoc častěji ohrožuje ženy než muže. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady syndromu dráždivého tračníku minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je dráždivý tračník

Co je syndrom dráždivého tračníku? Jedná se o funkční poruchu zažívacího systému, pro kterou je charakteristická dlouhá řada příznaků. Někdy se také nazývá syndrom dráždivého střeva.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Příčiny onemocnění

Příčin syndromu dráždivého tračníku může být více, a ne vždy se je podaří odhalit. Přesné příčiny nejsou známy. Na vině ovšem mohou být například prodělané infekce, některé složky potravy nebo i stres.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

Vyšetření a diagnostika

V případě podezření na syndrom dráždivého tračníku vyšetření zahrnuje vyšetření podrobnou anamnézu a fyzikální vyšetření. V některých případech je nutné provést ještě podrobnější vyšetření (např. krevní testy, zobrazovací metody nebo kolonoskopie), aby mohly být vyloučeny vážnější příčiny onemocnění.

Kde nemoc útočí

Syndrom dráždivého tračníku postihuje nejen tračník samotný, tedy část tlustého střeva, ale i celou zažívací rouru. Postižena je tedy horní i dolní část zažívacího ústrojí.

Prevence dráždivého tračníku

Mezi preventivní opatření patří především zdravý životní styl, pestrá strava a vyvarování se stresu. Klíčová je konzumace potravin bohatých na vlákninu. Vhodné je i užívání probiotik.

Průběh onemocnění

Jaké má syndrom dráždivého tračníku projevy? Mezi ty nejčastější patří:

  • bolesti břicha
  • nepravidelná stolice
  • zácpa nebo naopak průjem
  • pocit nedostatečného vyprázdnění
  • hlenovitý výtok z konečníku
  • nadýmání a nadměrná plynatost
  • únava, deprese a úzkostné stavy

Léčba syndromu dráždivého tračníku

Léčba syndromu dráždivého střeva je poměrně komplikovaná. Možností léčby jsou léky na syndrom dráždivého tračníku. Vhodná je také dieta. Pro efektivní léčbu je někdy nutná i spolupráce pacienta s psychologem.

Výskyt a statistiky

Syndromem dráždivého tračníku trpí přibližně 10–20 % populace. V České republice je to přibližně 13 % dospělé populace, častěji postihuje ženy. Toto onemocnění se nevyhýbá ani mladým lidem a dětem.

S náklady na léčbu umíme pomoci

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při syndromu dráždivého tračníkuZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení