Myastenie a její dopady na zdraví a peněženku

Trápí vás pokles očních víček, zvýšená únava kosterního svalstva nebo horší polykání? Pak je možné, že patříte mezi přibližně 3 tisíce osob s myastenií v České republice. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění ale dokáže finanční dopady myastenie minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je myastenie

Myastenie je autoimunitní onemocnění, během kterého dochází v těle k vytváření protilátek zabraňujících přenášení impulsů z nervů do svalů. Důsledkem toho je zesláblost pacientů a neschopnost ovládat svaly.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě myastenieSjednat pojištění

Začátek myastenie

Mezi nejčastější příznaky myastenie patří hlavně zvýšená únava kosterního svalstva a celková slabost. Onemocnění může mít několik forem. Odlišují se od sebe tím, kdy se objeví poprvé. Jednou z forem je novorozenecká myastenie. Ta se projeví nejčastěji v prvních hodinách po porodu poruchou sacího reflexu a slabostí končetin, což může později vyústit v dechovou nedostatečnost.

Další variantou je familiární infantilní forma, která se objevuje v kojeneckém věku. Jsou pro ni typická období silné dechové nedostatečnosti. Jinou formou je kongenitální myastenie, která se objevuje v období od narození do 2 let věku a z příznaků převládá oslabené oční svalstvo.

Poslední mutací je juvenilní forma, která se přihlásí většinou v období puberty. Projevuje se  extrémně vysokou únavou svalových funkcí. Dochází zároveň k postižení motorických hlavových nervů a celkové slabosti ostatního kosterního svalstva.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk s podezřením na vážnou nemoc nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích má smysl plnit. Posuzujeme situace vždy individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to, i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Diagnostika myastenie

Onemocnění se určuje na základě pacientovy anamnézy. Dělají se neurologická vyšetření a zátěžové testy. Dále se provádí CT vyšetření mezihrudí, odběry krve na zjištění přítomnosti protilátek, případně elektromyografické vyšetření.

Kde myastenie útočí

Myastenie postihuje oblast kosterního svalstva. Nejčastěji na ni upozorní problémy v oblasti očí, jako jsou zdvojené vidění nebo neschopnost ovládat oční svalstvo. Myastenie může postihnout i dýchací svalstvo.

Prevence myastenie

Zatím nebyla popsaná žádná preventivní opatření, která by mohla zabránit rozvoji myastenie. V případech, kdy má člověk jiné autoimunitní onemocnění, je doporučeno vyvarovat se užívání určitých typů léků, které by mohly zapříčinit vznik myastenie.

Průběh onemocnění myastenie

Mezi typické příznaky patří především pokles očních víček, dvojité vidění, ztráta kontroly nad očními pohyby, potíže s polykáním nebo žvýkáním potravy. Dalšími projevy jsou nesrozumitelná řeč, špatná výslovnost, únava kosterního svalstva, poruchy chůze a držení těla, dechové potíže a další. V nejhorším případě může dojít až k tzv. myastenické krizi se zástavou dechu ohrožující na životě.

Typické je i kolísání obtíží. Pacienti v klidovém režimu jsou většinou zcela bez problémů, příznaky se naopak objevují po fyzické aktivitě. Mohou se také vyskytnout komplikace v souvislosti s dalšími  autoimunitními onemocněními. Konkrétně může dojít k rozvoji onemocnění štítné žlázy, revmatoidní artritidě či lupusu.

Pacienti s myastenií jsou odkázáni na pomoc svého blízkého okolí a může u nich dojít  i k nenadálému výpadku příjmu.

Léčba myastenie

V současné době neexistuje lék, který by tuto nemoc zcela vyléčil. Užíváním účinných léků je ovšem možné výrazně tlumit projevy nemoci, konkrétně  zlepšit komunikaci mezi svaly a nervy. Při přetrvávajících obtížích pacienti užívají kortikoidy. U akutních stavů je nutná hospitalizace pacienta, během níž se čistí krev nebo se podávají imunoglobuliny.

U pacientů nad 60 let je doporučováno odstranění brzlíku, které vede k výraznějšímu zlepšení stavu u více než 80 % pacientů.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě myastenieSjednat pojištění

Výskyt a statistiky myastenie

Toto onemocnění nejčastěji postihuje ženy ve věku 20–40 let a muže po 60. roku věku. V těhotenství se pak protilátky mohou přenést z matky na plod. Ročně v České republice přibývá kolem 200 pacientů s myastenií, z nichž 5 % jsou děti.

S náklady na léčbu myastenie umíme pomoci

Pacienti se závažnější formou onemocnění mohou kvůli hospitalizaci a léčbě přijít o možnost pravidelného výdělku.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při myasteniiZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení