Alzheimerova choroba a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s krátkodobou nebo dlouhodobou pamětí, býváte dezorientovaní v čase či v prostoru nebo vás trápí problémy s vyjadřováním? Pak je možné, že patříte mezi 2–3 % populace postižené alzheimerem. Tato choroba nejvíce ohrožuje lidi ve věku nad 65 let. Nevyhýbá se ovšem ani lidem mladším, kterých je z celkového počtu nemocných kolem 10 %. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady Alzheimerova onemocnění minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je Alzheimerova choroba

Alzheimerova nemoc je postižení mozku způsobující pokles a celkový úpadek činností jím vykonávaných. Patří mezi nejčastější typy demence, která postihují většinou starší lidi, ale nevyhýbá se ani lidem mladším. Mezi rizikové faktory patří věk a rodinné dispozice.  

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě alzheimerovy chorobySjednat pojištění

Jak začíná

Alzheimerova choroba má zpočátku nenápadné příznaky, kterým většina lidí nevěnuje žádnou pozornost. Dochází k odumírání částí mozku, které mají za úkol zpracovávání krátkodobé paměti. Místa, kde se ukládá paměť dlouhodobá, jsou naopak nedotčená. Lidé tedy nejprve začnou zapomínat to, co se událo v nedávné době. Lidé s Alzheimerovým onemocněním si tak naprosto přesně vybaví, co se událo před několika lety, ale co dělali před pár minutami nebo hodinami, už nevědí. Později ovšem nemoc zasáhne i paměť dlouhodobou. Pacienti mají problém s řečovým projevem a různá slova nahrazují nesmyslnými, která se do věty vůbec nehodí, a věty pak nedávají smysl. Objevují se i změny nálad a chování. Typická je i pasivita a absolutní nechuť do čehokoliv se pouštět.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

V případě, kdy má člověk problémy s krátkodobou pamětí, je často zmatený a „mimo“, měl by vyhledat lékařskou pomoc. Stanovení diagnózy lékař provádí především podle příznaků popsaných pacientem. Kromě toho také může provést vyšetření mozku, konkrétně magnetickou rezonanci, nebo provést odběr mozkomíšního moku. Možné je provést i neuropsychologické vyšetření.

Kde Alzheimerova choroba útočí

Alzheimerova choroba postihuje mozek, konkrétně tu část, jež má na starosti zpracovávání vzpomínek. Dochází ke zmenšování této části a důsledkem toho mozek už nezvládá zpracovávat krátkodobé vzpomínky. 

Jak jí předcházet

Prevencí Alzheimerovy choroby je především dodržování zdravého životního stylu. Vhodným preventivním opatřením je také pravidelný trénink paměti a učení se novým věcem. Ideální je luštění křížovek a sudoku. Skvělou prevencí je tělesné i duševní cvičení.

Průběh nemoci

Rozvoj tohoto onemocnění je velmi pomalý a trvá až několik let, než se naplno projeví. Zpočátku přichází příznaky Alzheimerovy choroby pozvolna a nenápadně. Nejprve nastávají potíže s krátkodobou pamětí, postupně se pak přidávají problémy s orientací v čase a prostoru. Následně je postižena i paměť dlouhodobá. Dochází taktéž k poklesu funkcí, jako je například schopnost správného rozhodování a úsudku, k problémům s vyjadřováním, sebeobsluhou a vykonáváním základních hygienických návyků. Postupně se tak mění pacientova osobnost. 

Co se týče reálného dopadu na domácnost, bývají pacienti s Alzheimerovou chorobou v pozdějším stádiu odkázáni na pomoc ostatních, nedokážou se sami obléknout, najíst, umýt apod.

Léčba Alzheimerovy choroby

Léčba je velmi problematická a zatím bohužel nemožná. A právě z toho důvodu je nejlepší zaměřit se na správnou prevenci a předcházení tomuto onemocnění. I když ho nejde zcela vyléčit, v případě včasného podchycení je možné jeho vývoj alespoň částečně zpomalit. Díky tomu tak pacienti mohou být déle soběstační. 

V případě zjištění nemoci v počátečním stádiu se mohou podávat léky, které podporují správné nervové signály. V pozdějších stádiích se pak podávají léky proti neklidu, zlepšení spánku a depresím. Velmi důležitá je ovšem i psychická podpora a pomoc od nejbližších.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě alzheimerovy chorobySjednat pojištění

Světový den Alzheimerovy choroby

Světový den Alzheimerova onemocnění připadá na 21. září. 

Výskyt a statistiky

Ačkoliv nemoc postihuje spíše seniory, nevyhýbá se ani lidem mladším 50 let, a výjimkou nejsou dokonce ani třicátníci. Rok od roku se počet lidí s alzheimerem zvyšuje. V roce 2018 bylo kolem 200 tisíc pacientů a v roce 2050 se odhaduje, že jich bude až dvojnásobek. Ženy toto onemocnění postihuje častěji než muže. 

S náklady na léčbu umíme pomoci

Náklady na léčbu pacientů s Alzheimerovým onemocněním mnohdy šplhají až do vysokých částek. V roce 2018 stála péče o osoby s alzheimerem kolem 180 milionů korun. V pozdějším stádiu navíc už takový člověk nemůže vykonávat své zaměstnání a přichází tak o plat. 

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při alzheimerově choroběZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení