Refluxní choroba jícnu a její dopady na zdraví a peněženku

Pálí vás žáha a často zvracíte? Pak je možné, že patříte mezi velkou část populace postižené refluxní chorobou jícnu. Ačkoliv je tato porucha nejvíce viditelná u kojenců do 4 měsíce po narození, nevyhýbá se žádné věkové skupině. Až u 70 % dětí projevy spontánně ustoupí ve chvíli, kdy dokáží udržet vzpřímenou polohu a jíst pevnou stravu. Správně nastavené životní pojištění dokáže případné finanční dopady způsobené dlouhodobými problémy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak reflux kryje.
Sjednat pojištění

Co je reflux?

Refluxní choroba jícnu nebo také GER (gastroezofageální reflux) patří k nejčastějším poruchám trávení. Vzniká při nesprávné funkci dolního svěrače, který spojuje žaludek a jícen. Kyselý obsah žaludku tedy proniká zpět do trávicí trubice a dráždí ji. Pacient tak pociťuje pálení žáhy, bolesti na hrudi či potíže s polykáním. Většinou pomůže domácí léčba, ale v závažných případech se nemoc vyvine v chronický zánět jícnu nebo nastanou jiné komplikace.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě refluxní choroby jícnuSjednat pojištění

Příčiny refluxní choroby

Reflux způsobuje poškození nebo ochabnutí kruhového svalu mezi jícnem a žaludkem. U zdravých jedinců se tento svěrač otevírá jen proto, aby umožnil rychlý přesun potravy do žaludku. Jakmile ale „netěsní“, obsah žaludku se i s agresivními kyselinami vrací zpět do jícnu a naleptává jeho tkáň. Časem ji tedy může výrazně poškodit.

Kde nemoc útočí

Jak napovídá samotný název, postižen je hlavně jícen. Žaludeční šťávy s obsahem kyseliny chlorovodíkové a solné ho mohou jen lehce podráždit, ale také výrazně poškodit. Problémy se žaludkem hrozí při dlouhodobém užívání léků, které omezují tvorbu žaludečních šťáv. A to samé platí i pro střeva, ve kterých se potom tvoří méně kvasinek a užitečných bakterií. Výjimečně dochází k problémům s dýchací soustavou.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

Prevence

Nejdůležitější je samozřejmě strava s převahou zásaditých potravin. Nemocný by se tedy měl vyhnout alkoholu, kávě i jídlům způsobujícím překyselení organismu. Jde například o:

 • čokoládu
 • sladkosti
 • sycené limonády
 • kořeněné pokrmy
 • tučná a smažená jídla

Dále nejsou vhodné ani potraviny dráždící sliznici jícnu; především cibule, česnek, rajčata, papriky nebo citrusy. A stejné pravidlo platí pro koncentrované džusy a šťávy z nich.

Mnoho potravin ale naopak vyrovnává pH v žaludku, a tak mohou při léčbě refluxu pomoct. Lékaři doporučují zejména:

 • listovou zeleninu
 • okurky
 • zázvor
 • brambory
 • mléko
 • ovesné vločky zpracované na kaši
 • ryby a drůbež
 • avokádo a další zdravé tuky 

Prokázána byla také souvislost refluxu s přejídáním, dlouhodobým stresem, kouřením, obezitou, nedostatkem pohybu, nebo dokonce nošením přiléhavého oblečení. 

Průběh onemocnění

Příznaky se liší, ale velmi typické je pálení žáhy, hořký pocit v ústech spojený s kyselým zápachem, ztížené polykání, celková nevolnost a nadýmání. Mnohdy se připojuje i bolest na hrudi a výjimkou nejsou ani potíže s dýcháním, zahlenění nebo chronický kašel.


Méně často se objevují komplikace v podobě chronického zánětu (ezofagitidy), vředů, perforace či rakoviny jícnu. Neustálým poškozováním tkáně je narušována buněčná stěna, vznikají jizvy a zhoršuje se průchodnost jícnu, člověku se tak hůře polyká. Velké bolesti způsobují také vředy, které navíc mohou i krvácet. Další komplikace se označuje jako Barrettův jícen, při kterém je sliznice tohoto orgánu nenávratně poškozena a zároveň dochází ke zvýšení rizika rakoviny jícnu. Nezřídka se pak neléčený reflux projeví i zánětem hrtanu, zahleněním a plicními obtížemi.

Léčba refluxu

Pokud se refluxní choroba týká i vás, měli byste navštívit lékaře. Ten doporučí léky, které omezují činnost žaludečních šťáv (Helicid, Omeprazol) a také antacida pro snížení pH žaludku. Nejběžnější je Rennie, které seženete bez předpisu. Malé balení (24 žvýkacích tablet) vyjde přibližně na 100 Kč. Naopak Helicid je pouze na lékařský předpis a doplácí se na něj zhruba 50 Kč. Dále jsou vhodné přípravky pro podporu peristaltiky střev (prokinetika). Výjimečně se u refluxu může stát, že překročíte roční limit poplatků za léky a budete moci u své pojišťovny žádat o vrácení této částky. Limity se liší podle věku i stupně invalidity a každý rok je nutné podávat žádost znovu.

Samotná farmakoterapie ale nestačí. Vedle toho se doporučuje i speciální dieta při refluxní chorobě. Pacient tedy jí častěji a po menších porcích. Ideální jsou lehce stravitelná jídla připravená z doporučených potravin. Kromě úpravy stravovacích návyků mohou pomoci i přírodní prostředky, zejména soda, jogurty a některé bylinky. K nejúčinnějším patří meduňka, heřmánek či dobromysl. 

Spoustu lidí trápí reflux hlavně v noci. Doporučuje se spát v nakloněné poloze a poslední jídlo si dát alespoň tři hodiny před spaním. 

Většina pacientů není refluxem nijak výrazně omezena. Přesto jde o onemocnění, které by se nemělo podceňovat. Postihnout vás může kdykoliv a potíže se objevují s různou frekvencí i v různé míře. Zhruba u třetiny pacientů nepomůže medikace a problém se odstraňuje operativně. Zákrok je ale laparoskopický, tedy velmi šetrný. Pokud nenastanou komplikace, v nemocnici zůstanete jen do druhého dne. Do práce se pak můžete vrátit nejpozději během několika týdnů. Bohužel ale nejde o řešení trvalé. Stává se, že pacient musí zákrok znovu podstoupit už po pěti letech.


Refluxní choroba se často objevuje nebo zhoršuje v těhotenství, a to kvůli hormonální nerovnováze. Gravidní ženy navíc nemohou užívat některé léky, například Helicid. Naopak pro Rennie a další antacida většinou omezení neplatí. Vždy se ale poraďte se svým lékařem.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě refluxní chorobySjednat pojištění

S náklady na léčbu umíme pomoci

S náklady na léčbu či výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zajímavá data

Odborníci se shodují, že jde o civilizační chorobu, která může vznikat v důsledku stresu, přejídání, obezity a dalších problémů současné společnosti. Jen ve Spojených státech trápí až 20 % populace, včetně malých dětí. Ještě před několika lety se přitom mluvilo o 10 % lidí. Specialisté na alternativní medicínu tedy zdůrazňují, že je především nutné odstranit příčinu obtíží a nezaměřovat se jen na symptomy.

Takovou léčbou by mohlo být využívání radiofrekvenční energie. Začali s ním američtí lékaři, ale již je dostupné i v České republice. Radiofrekvenční energie dodává do svalu svěrače speciální přístroj Stretta. Působí přesně tam, kde je potřeba, a tkáň už během několika týdnů elasticky zpevňuje. Každé použití přístroje stojí 60 tisíc Kč a pojišťovny zatím léčbu nehradí. V současnosti se tedy jedná spíše o ojedinělé experimenty nebo příležitost pro samoplátce.

Zdroje

 • Lekarna.cz (2022) JÍCNOVÝ REFLUX Dostupné z https://www.lekarna.cz/clanek/jicnovy-reflux/
 • Nemoci.Vitalion.cz (2022) REFLUXNÍ CHOROBA JÍCNU Dostupné z https://nemoci.vitalion.cz/refluxni-choroba-jicnu/
 • Euc.cz (2020) PÁLENÍ ŽÁHY A KYSELÝ REFLUX – PŘÍZNAKY A LÉČBA Dostupné z https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/paleni-zahy-a-kysely-reflux-priznaky-a-lecba/
 • Vimcojim.cz (2020) REFLUX A JEHO PŘÍZNAKY. VHODNÝ JÍDELNÍČEK POTÍŽE ZMÍRNÍ Dostupné z: https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Reflux-a-jeho-priznaky.-Vhodny-jidelnicek-potize-zmirni__s10012x19726.html
 • Fnplzen.cz (2021) METODA STRETTA POPRVÉ V ČESKÉ REPUBLICE Dostupné z: https://www.fnplzen.cz/cs/node/10968
 • Zivakultura.cz (2017) REFLUX: Dostupné z: http://zivakultura.cz/2017/09/reflux-vystrazny-praporek/

Chci zjistit, na co mám nárok při refluxní choroběZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení