Refluxní choroba jícnu a její dopady na zdraví a peněženku

Pálí vás žáha a často zvracíte? Pak je možné, že patříte mezi velkou část populace postižené refluxní chorobou jícnu. Ačkoliv je tato porucha nejvíce viditelná u kojenců do 4 měsíce po narození, nevyhýbá se žádné věkové skupině. Až u 70 % dětí projevy spontánně ustoupí ve chvíli, kdy dokáží udržet vzpřímenou polohu a jíst pevnou stravu. Správně nastavené životní pojištění dokáže případné finanční dopady způsobené dlouhodobými problémy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak reflux kryje.
Sjednat pojištění

Co je reflux?

Refluxní choroba jícnu nebo také GER (gastroezofageální reflux) patří k nejčastějším poruchám trávení. Vzniká při nesprávné funkci dolního svěrače, který spojuje žaludek a jícen. Kyselý obsah žaludku tedy proniká zpět do trávicí trubice a dráždí ji. Pacient tak pociťuje pálení žáhy, bolesti na hrudi či potíže s polykáním. Většinou pomůže domácí léčba, ale v závažných případech se nemoc vyvine v chronický zánět jícnu nebo nastanou jiné komplikace.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě refluxní choroby jícnuSjednat pojištění

Příčiny refluxní choroby

Reflux způsobuje poškození nebo ochabnutí kruhového svalu mezi jícnem a žaludkem. U zdravých jedinců se tento svěrač otevírá jen proto, aby umožnil rychlý přesun potravy do žaludku. Jakmile ale „netěsní“, obsah žaludku se i s agresivními kyselinami vrací zpět do jícnu a naleptává jeho tkáň. Časem ji tedy může výrazně poškodit.

Kde nemoc útočí

Jak napovídá samotný název, postižen je hlavně jícen. Žaludeční šťávy s obsahem kyseliny chlorovodíkové a solné ho mohou jen lehce podráždit, ale také výrazně poškodit. Problémy se žaludkem hrozí při dlouhodobém užívání léků, které omezují tvorbu žaludečních šťáv. A to samé platí i pro střeva, ve kterých se potom tvoří méně kvasinek a užitečných bakterií. Výjimečně dochází k problémům s dýchací soustavou.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Prevence

Nejdůležitější je samozřejmě strava s převahou zásaditých potravin. Nemocný by se tedy měl vyhnout alkoholu, kávě i jídlům způsobujícím překyselení organismu. Jde například o:

  • čokoládu
  • sladkosti
  • sycené limonády
  • kořeněné pokrmy
  • tučná a smažená jídla

Dále nejsou vhodné ani potraviny dráždící sliznici jícnu; především cibule, česnek, rajčata, papriky nebo citrusy. A stejné pravidlo platí pro koncentrované džusy a šťávy z nich.

Mnoho potravin ale naopak vyrovnává pH v žaludku, a tak mohou při léčbě refluxu pomoct. Lékaři doporučují zejména:

  • listovou zeleninu
  • okurky
  • zázvor
  • brambory
  • mléko
  • ovesné vločky zpracované na kaši
  • ryby a drůbež
  • avokádo a další zdravé tuky 

Prokázána byla také souvislost refluxu s přejídáním, dlouhodobým stresem, kouřením, obezitou, nedostatkem pohybu, nebo dokonce nošením přiléhavého oblečení. 

Průběh onemocnění

Příznaky se liší, ale velmi typické je pálení žáhy, hořký pocit v ústech spojený s kyselým zápachem, ztížené polykání, celková nevolnost a nadýmání. Mnohdy se připojuje i bolest na hrudi a výjimkou nejsou ani potíže s dýcháním, zahlenění nebo chronický kašel.


Méně často se objevují komplikace v podobě chronického zánětu (ezofagitidy), vředů, perforace či rakoviny jícnu. Neustálým poškozováním tkáně je narušována buněčná stěna, vznikají jizvy a zhoršuje se průchodnost jícnu, člověku se tak hůře polyká. Velké bolesti způsobují také vředy, které navíc mohou i krvácet. Další komplikace se označuje jako Barrettův jícen, při kterém je sliznice tohoto orgánu nenávratně poškozena a zároveň dochází ke zvýšení rizika rakoviny jícnu. Nezřídka se pak neléčený reflux projeví i zánětem hrtanu, zahleněním a plicními obtížemi.

Léčba refluxu

Pokud se refluxní choroba týká i vás, měli byste navštívit lékaře. Ten doporučí léky, které omezují činnost žaludečních šťáv (Helicid, Omeprazol) a také antacida pro snížení pH žaludku. Nejběžnější je Rennie, které seženete bez předpisu. Malé balení (24 žvýkacích tablet) vyjde přibližně na 100 Kč. Naopak Helicid je pouze na lékařský předpis a doplácí se na něj zhruba 50 Kč. Dále jsou vhodné přípravky pro podporu peristaltiky střev (prokinetika). Výjimečně se u refluxu může stát, že překročíte roční limit poplatků za léky a budete moci u své pojišťovny žádat o vrácení této částky. Limity se liší podle věku i stupně invalidity a každý rok je nutné podávat žádost znovu.

Samotná farmakoterapie ale nestačí. Vedle toho se doporučuje i speciální dieta při refluxní chorobě. Pacient tedy jí častěji a po menších porcích. Ideální jsou lehce stravitelná jídla připravená z doporučených potravin. Kromě úpravy stravovacích návyků mohou pomoci i přírodní prostředky, zejména soda, jogurty a některé bylinky. K nejúčinnějším patří meduňka, heřmánek či dobromysl. 

Spoustu lidí trápí reflux hlavně v noci. Doporučuje se spát v nakloněné poloze a poslední jídlo si dát alespoň tři hodiny před spaním. 

Většina pacientů není refluxem nijak výrazně omezena. Přesto jde o onemocnění, které by se nemělo podceňovat. Postihnout vás může kdykoliv a potíže se objevují s různou frekvencí i v různé míře. Zhruba u třetiny pacientů nepomůže medikace a problém se odstraňuje operativně. Zákrok je ale laparoskopický, tedy velmi šetrný. Pokud nenastanou komplikace, v nemocnici zůstanete jen do druhého dne. Do práce se pak můžete vrátit nejpozději během několika týdnů. Bohužel ale nejde o řešení trvalé. Stává se, že pacient musí zákrok znovu podstoupit už po pěti letech.


Refluxní choroba se často objevuje nebo zhoršuje v těhotenství, a to kvůli hormonální nerovnováze. Gravidní ženy navíc nemohou užívat některé léky, například Helicid. Naopak pro Rennie a další antacida většinou omezení neplatí. Vždy se ale poraďte se svým lékařem.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě refluxní chorobySjednat pojištění

S náklady na léčbu umíme pomoci

S náklady na léčbu či výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zajímavá data

Odborníci se shodují, že jde o civilizační chorobu, která může vznikat v důsledku stresu, přejídání, obezity a dalších problémů současné společnosti. Jen ve Spojených státech trápí až 20 % populace, včetně malých dětí. Ještě před několika lety se přitom mluvilo o 10 % lidí. Specialisté na alternativní medicínu tedy zdůrazňují, že je především nutné odstranit příčinu obtíží a nezaměřovat se jen na symptomy.

Takovou léčbou by mohlo být využívání radiofrekvenční energie. Začali s ním američtí lékaři, ale již je dostupné i v České republice. Radiofrekvenční energie dodává do svalu svěrače speciální přístroj Stretta. Působí přesně tam, kde je potřeba, a tkáň už během několika týdnů elasticky zpevňuje. Každé použití přístroje stojí 60 tisíc Kč a pojišťovny zatím léčbu nehradí. V současnosti se tedy jedná spíše o ojedinělé experimenty nebo příležitost pro samoplátce.

Zdroje

  • Lekarna.cz (2022) JÍCNOVÝ REFLUX Dostupné z https://www.lekarna.cz/clanek/jicnovy-reflux/
  • Nemoci.Vitalion.cz (2022) REFLUXNÍ CHOROBA JÍCNU Dostupné z https://nemoci.vitalion.cz/refluxni-choroba-jicnu/
  • Euc.cz (2020) PÁLENÍ ŽÁHY A KYSELÝ REFLUX – PŘÍZNAKY A LÉČBA Dostupné z https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/paleni-zahy-a-kysely-reflux-priznaky-a-lecba/
  • Vimcojim.cz (2020) REFLUX A JEHO PŘÍZNAKY. VHODNÝ JÍDELNÍČEK POTÍŽE ZMÍRNÍ Dostupné z: https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Reflux-a-jeho-priznaky.-Vhodny-jidelnicek-potize-zmirni__s10012x19726.html
  • Fnplzen.cz (2021) METODA STRETTA POPRVÉ V ČESKÉ REPUBLICE Dostupné z: https://www.fnplzen.cz/cs/node/10968
  • Zivakultura.cz (2017) REFLUX: Dostupné z: http://zivakultura.cz/2017/09/reflux-vystrazny-praporek/

Chci zjistit, na co mám nárok při refluxní choroběZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení