Hypertenze a její dopady na zdraví a peněženku

Bušení vám příliš srdce, trpíte bolestmi hlavy nebo závratěmi? Pak je možné, že patříte mezi 40 % populace postižených hypertenzí. Toto onemocnění je nejrizikovější u osob ve věku 55–64 let, u nichž na národní úrovni výskyt dosahuje až 72 %. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady hypertenze minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je hypertenze

Hypertenze by se dala přeložit jako zvýšený krevní tlak. O hypertenzi se hovoří v  případech, kdy má člověk dlouhodobě zvýšené hodnoty krevního tlaku. Rozlišují se dvě podoby – primární a sekundární. V 90 % případů nesouvisí zvýšený krevní tlak s žádným dalším onemocněním a nejčastěji se týká starších osob. Ve zbývajících 10 % případů se jedná o souvislost s nějakým dalším onemocněním. Zvýšený krevní tlak se často objevuje i u těhotných žen. 

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě hypertenzeSjednat pojištění

Jak ji poznáte

Mezi příznaky zvýšeného krevního tlaku se řadí bušení srdce, bolesti hlavy, zvýšená únava, závratě, bolest na hrudi nebo také dušnost. Příznaky hypertenze mnohdy nemusí být vůbec odhaleny a často se na vysoký krevní tlak přijde až v souvislosti se vzniklými důsledky, jako jsou například různé cévní změny, zvětšení levé srdeční komory, mrtvice, odumírání mozkových buněk apod.

Co když se nemoc rozvine během probační lhůty nebo před žádostí o pojištění?

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Hypertenze je diagnostikována na základě měření krevního tlaku. To by mělo být součástí pravidelných preventivních prohlídek u praktického lékaře nebo také v případě potíží. Jedině díky správné diagnostice je možné včas zahájit vhodnou léčbu. 

Kde nemoc útočí

Vysoký krevní tlak postihuje oběhový systém a srdce. V případě neléčení může mít nepříznivé dopady na zdraví člověka. Hypertenze jako taková přispívá ke zvýšenému riziku mrtvice a infarktu, které patří k nejčastějším příčinám úmrtí v rozvojových zemích. 

Prevence hypertenze

Vzniku nebo rozvoji zvýšeného krevního tlaku se dá zabránit dodržováním zdravého životního stylu. Základem by měla být pestrá strava, vyvarovat se kouření a alkoholu, myslet na pravidelný pohyb a vyhýbat se stresu. Důležitým krokem v oblasti prevence je také udržování normální hmotnosti, protože lidé s obezitou mají sklony k vyššímu krevnímu tlaku.

Průběh onemocnění

Osoby, které mají hypertenzi, mívají různý průběh onemocnění. Hladina krevního tlaku ve většině případů různě kolísá, a to zpravidla v závislosti na různých situacích. Tlak se tak může zvýšit po konzumaci alkoholu nebo nezdravého jídla. Může být také reakcí na fyzickou zátěž či stresovou situaci. Vysoký krevní tlak je velkým rizikem pro vznik dalších srdečních onemocnění.

Hypertenze u těhotných žen

Těhotné ženy se často potýkají se zvýšeným krevním tlakem. S tímto problémem se v období těhotenství setká přibližně 10 % žen. V těchto případech je velmi důležité, aby byla těhotná žena pravidelně sledována, protože hypertenze je velmi riziková a může způsobit nemalé obtíže nejen matce, ale také plodu. Vysoký krevní tlak v těhotenství může být dokonce i život ohrožující, a to jak pro matku, tak pro dítě. 

Léčba hypertenze

Léčba vysokého krevního tlaku je velmi důležitá. V opačném případě dochází ke snížení kvality života, ale také k jeho zkrácení. Pacienti trpící hypertenzí užívají nejrůznější druhy léků, které slouží především ke snížení krevního tlaku. V případě, že se jedná o zvýšený krevní tlak způsobený v důsledku nějakého dalšího onemocnění, pak dochází primárně k léčbě oné nemoci, což vede i k úpravě krevního tlaku do normální hladiny. 

Během léčby hypertenze je také velmi důležitá změna životního stylu. Pacienti by měli omezit alkohol a kouření, zdravě se stravovat, omezit solení, vyvarovat se stresových situací a zaměřit se na dostatek pohybu.

Světový den hypertenze

17. květen byl stanoven jako Světový den hypertenze, a to proto, aby se mezi lidmi rozšířilo povědomí o tomto onemocnění.

Nákladovost léčby

Léčba hypertenze není jen o lécích, může být i velmi nákladná. Například v roce 2017 dosahovaly náklady na léčbu pacientů s vysokým krevním tlakem téměř 3 miliardy korun.

Lidé s vysokým krevním tlakem ve většině případů mohou vykonávat zaměstnání. Může ovšem nastat nenadálý výpadek příjmů související s dalšími komplikacemi nebo zhoršením stavu. 

Kvůli nákladovosti léčby může přijít vhod pomocná ruka. Tu mohou získat lidé, kteří se na možnost onemocnění nebo úrazu připraví správně nastaveným životním pojištěním. U nás v Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě hypertenzeSjednat pojištění

Další perspektivy v oblasti hypertenze

V oblasti léčby hypertenze dochází k neustálému vývoji léků a dalších léčebných metod. Hovoří se také o kombinační léčbě, která by měla být ve srovnání s běžnými léky výrazně účinnější. V každém případě je zároveň velice důležitá součinnost pacienta, a to v souvislosti s dodržováním doporučených opatření ohledně životního stylu.

Výskyt hypertenze v populaci a statistiky

Hypertenze se v populaci vyskytuje poměrně hodně. U osob ve věku 25–64 let je to až alarmujících 40 %. Výskyt tohoto onemocnění se zvyšuje společně s narůstajícím věkem. Hypertenze častěji postihuje osoby, které k ní mají genetické předpoklady. Postihuje více muže – ve věkové kategorii 55–64 let je to 72 %, u žen 65 %. 

Životní pojištění pro případ onemocnění hypertenzí

V případě, že onemocníte hypertenzí, může vás potkat nenadálý výpadek příjmu, a to i dlouhodobý. Pro tyto situace se hodí mít sjednáno životní pojištění, u kterého si můžete nechat připojistit riziko tohoto onemocnění. Pokud vám lékař tuto diagnózu stanoví, budete pak mít nárok na pojistné plnění ve stanovené výši.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při hypertenziZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení