Gastritida a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestí v nadbřišku, nechutenstvím nebo pocitem nevolnosti a nutkáním ke zvracení? Pak je možné, že patříte mezi 35–40 % populace postižené gastritidou. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady gastritidy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je gastritida

Gastritida je označení pro zánětlivé onemocnění žaludku. Jedná se o stav, pro který je charakteristický zánět nebo dráždění v oblasti sliznice žaludku, což způsobuje potíže, jako je bolest v nadbřišku, pocit nevolnosti, nutkání na zvracení nebo nechutenství.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě gastritidySjednat pojištění

Jak nemoc začíná

Gastritida se může objevit náhle, v takovém případě příznaky přicházejí velice rychle a trvají přibližně 1–2 dny. Může jít ale i o chronické onemocnění, kdy se gastritida rozvíjí velmi pomalu a může mít jen málo příznaků, nebo dokonce vůbec žádné. Neléčená gastritida pak může způsobovat další zdravotní problémy, jako například žaludeční a dvanácterníkové vředy. Někdy může dojít i ke zvýšení rizika vzniku rakoviny žaludku. 

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

V případě podezření na gastritidu se provádí endoskopické vyšetření, během kterého je odebrán kousek tkání z žaludku a ten je následně zaslán do laboratoře na rozbor. Možné je provést i rentgenové vyšetření, během kterého se sledují různé změny v oblasti žaludku. Z vyšetření krve je pak možné zjistit přítomnost látky způsobující zánět, stejně tak i z odběru vzorku stolice.

Kde nemoc útočí

Gastritida napadá oblast sliznice žaludku, kde dochází k zánětu. Příčin může být hned několik. Jednou z možností vzniku potíží jsou nejrůznější bakteriální a virové infekce. Spouštěčem může být i stresová zátěž, nadměrná konzumace alkoholu, dlouhodobé užívání některých typů léků apod. Ke zvýšené tvorbě žaludečních šťáv přispívá i nadměrná konzumace kávy a jejich tvorba pak může vyústit právě v zánět žaludku. Akutní zánět může vyvolat i přemíra živočišných tuků a koření ve stravě. Rizikovým faktorem je věk, přičemž starší lidé bývají tímto onemocněním více ohroženi.

Prevence gastritidy

Pokud jde o prevenci,  infekci způsobené bakteriemi je těžké předejít. V dalších ohledech je ovšem možné riziko vzniku tohoto onemocnění minimalizovat, a to dodržováním správných stravovacích návyků. Ideální je vyhýbat se dráždivým jídlům, konkrétně tedy jídlům s přemírou koření, tučným či smaženým pokrmům. Dalším preventivním opatřením je udržování ideální hmotnosti a vyvarování se stresu. Vhodné je i omezit alkohol a kouření. 

Průběh onemocnění

Gastritida se nejčastěji projevuje bolestí v oblasti nadbřišku, doprovázet ji může i pocit na zvracení nebo nevolnost. Mezi další projevy patří nechutenství, říhání, plynatost, tmavá stolice či úbytek hmotnosti. V případě, že tyto potíže trvají déle než týden, je vhodná návštěva lékaře, který doporučí vhodné řešení.

V případě akutní gastritidy se pak výše uvedené potíže objeví náhle a trvají krátce. U chronické gastritidy pak dochází k pozvolnému rozvoji příznaků a typické jsou pro ni příznaky jako například tupá bolest v oblasti nadbřišku, pocit sytosti a ztráta chuti k jídlu. V závažnějších případech může dojít i ke krvácení do žaludku.

Léčba gastritidy

Nejvhodnějším způsobem léčby je nasazení diety a odpočinek. V případě chronické gastritidy pak může lékař předepsat léky snižující tvorbu žaludečních kyselin a ulevující od bolesti. Při prokázání přítomnosti bakterie v žaludku způsobující zánět jsou nutné léky k odstranění této bakterie.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě gastritidySjednat pojištění

Výskyt a statistiky

Náchylnější ke gastritidě jsou lidé nad 50 let. Podle statistik je chronická gastritida u osob nad 50 let žijících v západních zemích diagnostikována u každého druhého člověka. Většinou bývá toto onemocnění diagnostikováno náhodně nebo v souvislosti s nějakým jiným onemocněním.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě onemocnění gastritidou může v některých případech pacient skončit v nemocnici nebo v dlouhodobější pracovní neschopnosti, a přijít tak o plat. 

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při gastritiděZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení