Myopatie a její dopady na zdraví a peněženku

Máte oslabené svaly a často padáte? Pak je možné, že patříte mezi vzácných 0,005 % populace postižené myopatií. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění ale dokáže finanční dopady myopatie minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je myopatie

Myopatie patří mezi neurologické poruchy. Jedná se o nervosvalové onemocnění, které postihuje hlavně kosterní svalstvo. Myopatie může být i vrozená. Projevuje se i nejrůznějšími svalovými dystrofiemi.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě diagnózy myopatieSjednat pojištění

První příznaky myopatie

Onemocnění se projevuje především svalovou slabostí a bolestmi svalů. Může mít několik podob, a to podle toho, jaká oblast je poškozena. Jednou z variant, kdy je bederní páteř prohnutá, se projevuje chůzí s vypouklým břichem. Druhá varianta, kdy dochází k poklesu pánve u končetiny, je typická kachní chůzí. U poslední varianty pak pacient k tomu, aby se dostal ze dřepu do stoje, musí použít ruce, kterými si do stoje pomáhá. Problém dělá i chůze do schodů nebo česání vlasů.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika myopatie

Pro vyšetření a diagnostikování myopatie se vychází především z konkrétních příznaků, jejichž objevení by mělo být pro pacienta varováním a impulsem k návštěvě lékaře. Z odběru krve se zjišťuje přítomnost určitých enzymů. Dále se provádí genetické vyšetření, odběr tkáně ze svalu nebo EEG. Dalším vyšetřením je napojení svalů na elektrody a testování jejich funkcí. Testuje se i funkčnost dýchacího svalstva.

Kde myopatie útočí

Myopatie neboli svalová ochablost napadá kosterní svalstvo. Nejčastěji se jedná o oblast nohou, pánevního svalstva, horních končetin, krku a dýchacích svalů. Dalšími přidruženými komplikaci může být velmi obtížné polykání, poškození plic a střev. Pokud pacient užívá kortikosteroidy, bývá jejich vedlejším účinkem přibývání na váze, řídnutí kostí, vysoký krevní tlak a deprese.

Prevence myopatie

Doposud nebyla zjištěna žádná preventivní opatření, která by vedla ke snížení rizika myopatie.

Průběh onemocnění myopatie

Průměrná délka dožití pacientů s myopatií se pohybuje kolem 20 let. Pacienti ve většině případů umírají z důvodu srdeční či dechové nedostatečnosti, což je způsobeno ochablými svaly zajišťujícími tyto činnosti. Myopatie může mít různé podoby. Slabší průběh doprovází jen lehká bolest svalů a únava. U pacientů s těžšími formami dochází až k rozpadu svaloviny a silnějším bolestem svalů. Je-li myopatie důsledkem onemocnění štítné žlázy, mívají pacienti problémy s polykáním.

i Pacienti s myopatií mohou mít v pozdějším stádiu sníženou možnost normálního pohybu. Mnohdy se pohybují jen pomocí invalidního vozíku a nemohou vykonávat zaměstnání.

Léčba myopatie

Pacienti s myopatií užívají různé druhy léků. Někdy je nutná dokonce dialýza. Důležité je i dodržování diety, protože lidé trpící myopatií by kvůli ochablým svalům měli udržovat nižší váhuí. Existují i tzv. babské rady, kdy mohou s obtížemi pomáhat bylinky. Vhodné je například potírat svaly měsíčkovým olejem, a to ideálně před spaním.

Dalšími opatřeními je zdravá a pestrá strava, plavání nebo jízda na koni. Při tomto typu pohybu totiž dochází k zapojování důležitých skupin svalů. Důležitá je pravidelná fyzioterapie a používání kompenzačních pomůcek.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě myopatieSjednat pojištění

Výskyt a statistiky myopatie

Myopatie postihuje častěji ženy než muže, a to v poměru 2 : 1. Až u 20 % pacientů s myopatií se objevuje nekrotizující myopatie, která postihuje nejčastěji osoby starší 30 let.

S náklady na léčbu myopatie umíme pomoci

Pacienti s lehčí formou myopatie mohou pracovat, ale v případě těžší formy mohou přijít o plat

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea  garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

 

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při myopatiiZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení