Polyneuropatie a její dopady na zdraví a peněženku

Trápí vás záškuby svalů, bolestivé křeče, mravenčení nebo brnění končetin? Pak je možné, že patříte mezi 1,5 % obyvatel s polyneuropatií. Touto chorobou trpí v České republice přibližně 5000 lidí. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady polyneuropatie minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je polyneuropatie

Polyneuropatie je označení pro skupinu netraumatických postižení periferních nervů. Diabetická polyneuropatie je nejčastější formou tohoto onemocnění. Dalšími formami jsou alkoholová či autoimunitní polyneuropatie.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě polyneuropatieSjednat pojištění

Začátky nemoci

Mezi příčiny polyneuropatie patří například:

  • infekční onemocnění (mononukleóza, záškrt, tetanus atd.)
  • metabolická onemocnění (cukrovka, cirhóza jater, atd.)
  • autoimunitní onemocnění (celiakie)
  • genetické dispozice
  • hormonální nerovnováha
  • chemoterapie
  • onkologická onemocnění
  • nedostatek živin a vitamínů
  • toxické látky (alkohol, olovo a další)

Rizikovými faktory pro vznik tohoto onemocnění je špatná životospráva, cukrovka, vysoký krevní tlak, konzumace alkoholu, nadváha nebo oslabená imunita.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Stanovení diagnózy polyneuropatie je poměrně obtížné, a to především z důvodu širokého spektra příznaků. Během vyšetření se provádí krevní testy a hodnotí se stav imunity. Dále se provádí neurologické vyšetření, během kterého se zkoumají reflexy a jejich kvalita, svalová síla a jejich koordinace. Díky tomu je tak možné prokázat případný rozsah poškození nervů.

Dalším možným vyšetřením je magnetická rezonance, CT vyšetření nebo také odběr vzorku z nervu.

Prevence polyneuropatie

Mezi základní preventivní opatření patří především dodržování zásad zdravého životního stylu, omezení alkoholu a cigaret a včasné řešení zdravotních problémů.

Průběh onemocnění

Jaké má polyneuropatie příznaky? Mezi nejčastější projevy patří snížená citlivost nebo absolutní necitlivost v různých částech těla. Typická je i palčivá bolest a mravenčení. Objevuje se slabost v oblasti rukou či nohou. Pacienti mívají problémy s chůzí, která je nejistá a pohyby jsou nekoordinované. Častá je i únava a nespavost.

Pacienti s polyneuropatií bývají v horším stádiu mnohdy odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba onemocnění

Konkrétní léčebný postup závisí na určení příčin obtíží. Používají se různé typy léků i léčebných metod. Pacienti s cukrovkou musí pravidelně kontrolovat hladinu cukru v krvi. Důležité je omezení alkoholu a cigaret. Příznaky pomáhají tlumit léky proti bolesti.

Z léčebných metod se používá fyzioterapie, akupunktura nebo i nejrůznější ortopedické pomůcky sloužící ke zlepšení kvality života. Pokud se obtíže objevily v reakci na chemoterapii, pak je možné, že po skončení této léčby ustoupí.

V případě neléčení tohoto onemocnění hrozí ochabování svalstva, potíže s chůzí, zvýšené riziko pádů, nebo dokonce i amputace postižené končetiny. V konečné fázi onemocnění může dojít i ke ztrátě citlivosti v nohách.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě polyneuropatieSjednat pojištění

Výskyt a statistiky

Výskyt polyneuropatie v populaci je 1 : 2500. Periferní neuropatie postihuje až 8 % osob ve věku nad 55 let.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s polyneuropatií jsou často nuceni opustit svá zaměstnání, a přicházejí tak o pravidelný příjem.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při polyneuropatiiZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení