Embolie a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s ostrou a řezavou bolestí v oblasti hrudníku nebo dušností? Pak je možné, že patříte mezi 0,1 % populace postižené embolií. Tato choroba nejvíce ohrožuje lidi ve věku 60–70 let. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady embolie minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je embolie

Embolie je závažným onemocněním srdečně cévního systému, pro které je charakteristické snížení průtoku krve v oblasti plicního řečiště. Plicní embolie je způsobena nejčastěji krevní sraženinou, někdy ji ovšem mohou zavinit i jiné příčiny, například vniknutý vzduch. Jedná se o život ohrožující onemocnění.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě embolieSjednat pojištění

Jak embolie začíná

Plicní embolie se nejprve projevuje ostrou a řezavou bolestí v oblasti hrudníku. Ta způsobuje i ztížené dýchání. Dále se objevuje dušnost, nadměrné pocení, nízký krevní tlak a možné je i vykašlávání krve. Pacient může být bledý až promodralý. Možná je i náhlá ztráta vědomí. V případě závažného stavu může nastat srdeční zástava.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Plicní embolie je diagnostikována na základě specifických příznaků udávaných pacientem a také pomocí nejrůznějších zobrazovacích metod, jako je například EKG, rentgen nebo CT. Možné je i provést rozbor krevních plynů. Díky zobrazovacím metodám lze přesně lokalizovat danou oblast nebo plicní embolii vyloučit. 

Kde nemoc útočí

Embolie napadá oblast plic, a to nejčastěji z důvodu vzniku krevní sraženiny. V 80–90 % případů je pak původem plicní embolie žilní trombóza dolních končetin nebo v pánevní oblasti. V těchto případech dochází ke vzniku krevní sraženiny v cévách s oslabenou cévní stěnou. Zvýšením krevního tlaku pak tyto sraženiny putují tělem až do plic. Dochází k tomu z genetických příčin, z důvodů, jako je například zaměstnání vestoje, vliv má i kouření. Rizikovým faktorem je také těhotenství a užívání hormonální antikoncepce. Plicní embolie je častým pooperačním stavem, objevuje se 1 až 2 týdny po velkých operacích v pánevní oblasti či v oblasti dolních končetin. 

Prevence embolie

U plicní embolie je rizikovým faktorem nezdravý životní styl, a tak jedním z nejdůležitějších kroků, jak se jí dá předejít, je zdravá strava a dostatek pravidelného pohybu. Důležité je předcházet obezitě a vyvarovat se kouření. Nevhodné je zaměstnání vestoje. Pokud takové vykonáváte, choďte na pravidelné procházky, protahujte se a masírujte si nohy. Jako prevence v případě operace se používají elastické stahovací punčochy.

Průběh onemocnění

Prvním varovným signálem u plicní embolie je již zmíněná ostrá a bodavá bolest v oblasti hrudníku. K tomu se přidává i úzkost a stres, které jsou způsobené dušností, nepříjemnými pocity a obavami o zdraví. Dušnost se vyskytuje u 85–90 % pacientů. V případě, že jsou příznaky spíše mírnějšího charakteru, bývá postižena jen malá část plic a jsou i mnohem větší šance na úplné vyléčení. 

U embolie mohou nastat i nejrůznější komplikace, a to například krvácivé stavy nebo zdánlivě nevinná malá ranka, která může způsobit vykrvácení. 

Pacienti s plicní embolií končí většinou v nemocnici, kde se může pobyt výrazně protáhnout, a důsledkem je výpadek pravidelného příjmu domácnosti. 

Léčba embolie

V případě podezření na plicní embolii je důležité přivolání rychlé záchranné služby. Řešením je pak operace. V nemocnici jsou také podávány léky za účelem snížení krevní srážlivosti. 

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě embolieSjednat pojištění

Světový den embolie

13. říjen byl vyhlášen Světovým dnem trombózy a následné embolie. 

Výskyt a statistiky

Krevní sraženiny v hlubokých žilách nebo plicích způsobí každých 37 sekund v západních zemích smrt jednoho člověka. Nejčastěji toto onemocnění postihuje osoby ve věku 60–70 let.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Náklady na léčbu plicní embolie mohou stoupat do vysokých částek. Pacienti s tímto onemocněním jsou většinou na nějakou dobu upoutáni na lůžko a pobyt v nemocnici zapříčiňuje, že přichází o plat

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

  1. Mojezdraví.cz. PLICNÍ EMBOLIE: PŘÍČINY, PŘÍZNAKY, VYŠETŘENÍ A LÉČBA. Dostupné z: https://www.mojezdravi.cz/nemoci/plicni-embolie-priciny-priznaky-vysetreni-a-lecba-6012.html
  2. Wikipedia.org (2021). EMBOLIE. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Embolie
  3. Nemoci.vitalion.cz. PLICNÍ EMBOLIE. Dostupné z: https://nemoci.vitalion.cz/plicni-embolie/
  4. Homolka.cz. PLICNÍ EMBOLIE. Dostupné z: https://www.homolka.cz/nase-oddeleni/11635-kardiovaskularni-program/11635-kardiologie-kar/11697-nase-sluzby/plicni-embolie/
  5. Českénoviny.cz (2014). SVĚTOVÝ DEN TROMBÓZY POPRVÉ V HISTORII. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/svetovy-den-trombozy-poprve-v-historii/1134425
  6. Ikem.cz. PLICNÍ EMBOLIE. Dostupné z: https://www.ikem.cz/cs/plicni-embolie/a-445/
Chci zjistit, na co mám nárok při emboliiZjistit

Další články

Nemoci

Poruchy příjmu potravy

Máte potíže s náhlým úbytkem hmotnosti spojeným s omezením příjmu jídla nebo nekontrolovatelným přejídáním? Pak je možné,...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení