Dalekozrakost a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže se zvýšenou únavou očí, rozmazaným viděním a bolestmi hlavy? Pak je možné, že patříte mezi cca 50 % populace postižené dalekozrakostí. Tato oční vada postihuje nejvíce děti předškolního věku a osoby nad 40 let. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční náklady spojené s dalekozrakostí kompenzovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je dalekozrakost

Dalekozrakost je vada lomivosti oka, při které se nevytváří ostrý obraz na sítnici, nýbrž za ní, konkrétně v prostoru za okem. Z tohoto důvodu je obraz na sítnici rozmazaný. Jedná se o celkem běžně se vyskytující oční vadu, která způsobuje špatné vidění na blízko. Zajímavostí je, že dalekozrakostí trpí každé miminko. U nich však vada postupem času většinou vymizí. Pouze v některých případech přetrvává a projevuje se špatným viděním na blízko.

Rozlišují se 3 stupně této oční vady:

  • lehká dalekozrakost – do 2 dioptrií
  • střední dalekozrakost – od 2 do 6 dioptrií
  • těžká dalekozrakost – nad 6 dioptrií
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak dalekozrakost začíná

Hlavní příčinou dalekozrakosti jsou genetické dispozice. Tato oční vada ovšem může být vyvolána některými vnějšími vlivy během života, jako jsou různé vady rohovky a oční čočky, nižší optická hustota některé části oka nebo změny oka způsobené různými onemocněními (cukrovka) či úrazem.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

K diagnostikování dalekozrakosti se provádí důkladné oční vyšetření. K němu se používá refraktometr, pomocí něhož se měří zakřivení rohovky a čočky. Na základě výsledných hodnot se stanoví konkrétní dioptrická korekce. Velikost vady se vyjadřuje v plusových dioptriích.  

Prevence dalekozrakosti

Co se týče prevence dalekozrakosti, nejlepším řešením je pravidelné absolvování preventivních prohlídek u očního lékaře. Důležitou roli hrají také dostatečné přestávky při čtení a používání vhodného osvětlení při studiu, práci a jiných činnostech.

Příznaky dalekozrakosti

Mezi příznaky dalekozrakosti patří:

  • vidění vzdálenějších předmětů jasně
  • vidění bližších předmětů rozmazaně
  • únava očí
  • rozmazané vidění
  • dvojité vidění
  • mžourání jako snaha o zaostření

Léčba dalekozrakosti

Léčba dalekozrakosti zahrnuje volbu vhodné korekce této oční vady. Nejčastěji se používají dioptrické brýle nebo kontaktní čočky. Stejně jako u krátkozrakosti nebo astigmatismu je možné provést laserovou operaci očí. Toto moderní řešení pomůže vyřešit problém s dalekozrakostí jednou provždy. V některých případech (např. u pacientů s více než čtyřmi dioptriemi) je doporučen nitrooční chirurgický zákrok, během něhož se původní čočka odstraní a nahradí čočkou umělou. Vidění je poté trvale jasné a ostré. V případě, že není tato oční vada řešena, může způsobovat následující zdravotní problémy:

  • bolesti hlavy
  • nadměrné namáhání očí
  • zvýšená únava

S náklady na léčbu umíme pomoci

I když člověk trpící dalekozrakostí může ve většině případů pokračovat ve svém zaměstnání, samotná léčba této oční vady může negativně zasáhnout do rodinného rozpočtu. Dalekozrakost navíc člověka omezuje při vykonávání každodenních činností, jako je čtení, psaní, práce na počítači nebo manuální práce, která vyžaduje absolutní přesnost a kontrolu.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při dalekozrakostiZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Nemoci

Poruchy příjmu potravy

Máte potíže s náhlým úbytkem hmotnosti spojeným s omezením příjmu jídla nebo nekontrolovatelným přejídáním? Pak je možné,...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení