Krvácení do mozku a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s přetrvávajícími bolestmi hlavy, únavou, ospalostí až ztrátou vědomí nebo epileptickými záchvaty či křečemi? Pak je možné, že vás postihlo krvácení do mozku. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady krvácení do mozku minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je krvácení do mozku

Mozkové krvácení patří do skupiny nitrolebních krvácení. Krvácení v okolí mozku (do lebky) je na zdraví i životě ohrožující stav. Jedná se o vzácnou komplikaci vznikající jako důsledek nejen úrazů, ale i z jiných příčin. Nitrolební krvácení ve formě krvácení do mozku způsobuje náhlou poruchu funkce mozku.

Subarachnoidální krvácení je stav, který mnohdy nastává během zvýšeného krevního tlaku (fyzická námaha, rozčilení apod.). Příčinou může být i trauma nebo krvácivé choroby. Během několika málo sekund se objeví velmi intenzivní bolesti hlavy. Může být i krátká porucha vědomí.  

Krvácení do mozku u miminka bývá většinou důsledkem pádu miminka z výšky na hlavu. Mezi hlavní znaky krvácení do mozku u dětí patří poruchy vidění, malátnost a tendence usínat v nezvyklém čase.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak krvácení do mozku vzniká

Pokud jde o to, jaké má krvácení do mozku příčiny, nejčastěji se jedná o krvácení do mozku po autonehodě nebo po pádu. Další příčinou může být i mozkový nádor, který utlačuje mozkovou tkáň a způsobuje tak krvácení do mozku.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

V případě podezření na mozkové krvácení probíhá neurologické vyšetření, kdy lékař provede CT vyšetření mozku, popřípadě magnetickou rezonanci. Díky těmto zobrazovacím metodám je možné přesně určit lokalizaci, rozsah a typ krvácení.

Kromě zobrazovacích metod se dále používají také nejrůznější testy, jako jsou například rentgen, analýza moči, lumbální punkce (vyšetření mozkomíšního moku).

Prevence krvácení do mozku

Mezi preventivní opatření patří:

 • sledování a léčba v případě vysokého krevního tlaku
 • udržování správné hladiny cukru v krvi
 • snížení hladiny cholesterolu
 • zdravý životní styl (dostatečný pohyb, dostatek spánku, vyvážená strava)
 • vyvarovat se kouření
 • absolvování pravidelných lékařských kontrol
 • používání bezpečnostních pomůcek (pásy, helmy apod.)

Průběh onemocnění

Jak se pozná krvácení do mozku? Projevy mohou být různorodé a u pacientů se mohou lišit. Závisí také na tom, v jakých místech ke krvácení došlo a jaká je jeho intenzita. Nejčastěji má krvácení do mozku tyto příznaky:

 • nevolnost nebo zvracení
 • problémy se zrakem
 • náhlá a velmi intenzivní bolest hlavy
 • ztráta rovnováhy
 • snížená koordinace pohybů
 • problémy s jemnou motorikou
 • závratě
 • zmatenost
 • problémy se čtením nebo psaním
 • problém porozumět mluvenému slovu
 • poruchy řeči
 • apatie
 • bezvědomí

Léčba krvácení do mozku

První pomoc při krvácení do mozku představuje včasné vyhledání lékařské pomocí. Je totiž nutný operační zákrok. Bez včasného zákroku by došlo k nárůstu hematomu a útlaku mozku, což by skončilo smrtí. A právě proto není vhodné jakýkoliv úraz spojený s pádem nebo úrazem hlavy podceňovat a je nutné přivolat rychlou záchrannou službu. Rekonvalescence po krvácení do mozku trvá u lehčích případů v řádu několika týdnů.

Výskyt a statistiky

Krvácení do mozku se objevuje přibližně ve 2–7 % případů u pacientů s hemofilií, a to bez ohledu na věk. Krvácení do mozku u osob, které netrpí hemofilií, postihuje nejčastěji starší osoby, a to především z důvodu vysokého krevního tlaku.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s krvácením do mozku bývají vyřazeni z pracovního poměru a přichází o plat ve výši, na kterou byli zvyklí. Zůstávají tak odkázáni na nemocenské dávky.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při krvácení do mozkuZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení